Praga - Region turystyczny - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Praga - Region turystyczny

Informacje ogólne > Regiony turystyczne

Region turystyczny Praga.
(cz. Praha).

Stolica państwa Praga stanowi zarówno samodzielne województwo Praga jak również region turystyczny Praha (Praga). Praga jest stolicą Republiki Czeskiej, centrum politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz głównym miastem państwa. Stolica jest znaczącym europejskim centrum kulturalnym z wieloma teatrami, muzeami, galeriami i salami wystawowymi. Jest również europejskim skrzyżowaniem komunikacyjnym oraz miastem niezwykle bogatym we wspaniałe budowle wszystkich stylów architektonicznych. Tutejsze centrum historyczne ma powierzchnię 866 ha i w roku 1992 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Stolica państwa Praga leży w sercu Europy i jest miejscem i miastem o największym znaczeniu dla Republiki Czeskiej, od dawien dawna również rezydencją królów i książąt czeskich, a obecnie także prezydentów. Jest również znaczącym miejskim kompleksem zabytkowym. Według państwowej listy zabytków kultury obejmuje ona 2021 obiektów zabytkowych i tworzy w ten sposób wyjątkową wartość kulturową formatu europejskiego i światowego.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Pražský Hrad (Zamek Praski) jest monumentalnym kompleksem pałaców, kościołów, dziedzińców, uliczek, obwarowań i wież średniowiecznych umocnień oraz katedry osadzonej przez ponad tysiąc lat wśród rozległych ogrodów. Jest on najcenniejszym zabytkiem kultury. Został założony już w IX wieku jako siedziba królów i książąt czeskich i z wyjątkiem X i XII wieku, był nim przez wieki. W kompleksie można doszukać się śladów wszystkich stylów architektonicznych. Epokę romańską reprezentuje bazylika sv. Jiří (bazylika św. Jerzego) i Starý Královský Palác (Stary Pałac Królewski). Z okresu gotyki znajduje się tu Katedrála sv. Víta (Katedra Św. Wita), gdzie w kaplicy św. Wacława złożone są cenne czeskie klejnoty koronacyjne. Częścią Starego Královskiego Palacu jest również monumentalna Vladislavský sal (Sala Władysławowa), która reprezentuje okres późnego gotyku. W Královskiej Zahradzie (Ogrodzie Królewski) znajdziemy Kralovský Letohrádek Královny Anny (Królewski Letni Pałacyk królewny Anny) zbudowany w stylu renesansowym - perłę renesansu zaalpejskiego. Z obiektów barokowych przypomnijmy Jizdárnu Pražského Hradu (Ujeżdżalnię Zamku Praskiego), natomiast z czasów późniejszych - wykończenie budowy Katedry Św. Wita i przeróbki architekta J.Plečnika. Zamek Praski oferuje mnóstwo atrakcji godnych uwagi, stałych ekspozycji i wystaw. Proponuje także zaciszne zaplecze rozległych ogrodów, które okalają cały teren. Stamtąd, z wielu tarasów rozciąga się przepiękna panorama Pragi. Ogrody z licznymi tarasami, schodami, altanami i dekoracjami rzeźbiarskimi to klejnoty architektoniczne: Zahrady (Ogrody): Ledeburská, Pálffyovská, Fürstenberská lub Kolovratská.


Karlův Most (Most Karola) został założony przez cesarza Karola IV na początku XIV wieku i zbudowany przez Petra Parleřa. Ma długość 516 m, szerokość 9,5 m i jest oparty na 16-tu filarach. Na obu końcach znajdują się masywne wieże. Od XVIII wieku zdobią go rzeźby i grupy rzeźb z pracowni M.B.Brauna i F.N.Brokoffa, co czyni z niego jedną z najbardziej interesujących ekspozycji rzeźb świętych na wolnym powietrzu.

Staroměstské náměstí (Rynek Staromiejski) powstał w XII wieku i należy do najsłynniejszych w Pradze. Znajdziemy tu mnóstwo historycznych budowli. Obok dominanty - Staroměstskiej Radnicy (Ratusz Staromiejski) mamy tu również gotycki kościół Marii Panny przed Týnem z cennym, barokowym wyposażeniem wnętrza. Unikatem jest również barokowy kościół sv. Mikulaše (św. Mikołaja) Dientzenhofera. Następnie rokokowy Palác Kinských, gotycki dom U Kamenného Zvonu i secesyjny pomnik Mistrza Jana Husa.

Staroměstská radnice (Ratusz Staromiejski) jest kompleksem budynków z czasów od XIV do XVI wieku ze świetnie zachowanym wnętrzem Staré Radní Síni (Stara Sala Ratuszowa) i gotycką kaplicą wykuszową. Słynny zegar - staromiejski Orloj z postaciami apostołów został zainstalowany w XIV wieku, a jego dolna część została w XIX w. uzupełniona o tablicę z kalendarzem autorstwa Josefa Mánesa.

Kościół sv. Mikuláše (św. Mikołaja) na Malostranském Náměstí (Plac Małostrański) to jedno z najpiękniejszych dzieł baroku. Reprezentuje sobą kilka etapów budowy, fasada świątyni jest dziełem K.Dientzenhofera, resztę dokończył jego syn K.I.Dientzenhofer. Nad okazałymi zdobieniami dominuje fresk sufitowy J.L.Krackera z motywem z życia św. Mikołaja, znajdziemy tu również przepiękne rzeźby nadnaturalnej wielkości I.F.Platzera, czy obrazy Karla Škréty.

Vyšehrad (Wyszehrad) jest mityczną siedzibą księżnej Libuše i Přemysla Oráča. W rzeczywistości obecność Przemyślidów jest udokumentowana dopiero w X wieku, a niektórzy władcy tu rezydowali i tu byli grzebani. W kościele św. Piotra i Pawła znajdziemy pozostałości kościoła romańskiego, kolejną cenną budowlę romańską stanowi rotunda św. Marcina. W XIX wieku Wyszehrad stał się symbolem czeskiej historii i tu został założony cmentarz narodowy - Slavín, gdzie jest pochowanych ponad 600 wybitnych osobistości nauki, kultury i polityki, m.in.: B.Smetana, A.Dvořák, J.Neruda, J.Čapek.

Břevnovský Klášter (Klasztor Brzewnowski) jest pierwszym męskim klasztorem benedyktyńskim w Czechach, założonym w latach 992-93 przez praskiego biskupa św. Wojciecha. Okres budownictwa romańskiego i gotyckiego trwał cztery wieki. W czasie walk husyckich klasztor został zniszczony i w XVIII wieku rozpoczęła się jego odbudowa według projektu K.I.Dientzenhofera.

Klášter Strahovský (Klasztor Strahowski) jest najstarszym klasztorem norbertańskim na ziemiach czeskich, a budowa obiektu rozpoczęta została w 1140 r. Rozkwit klasztoru trwał aż do walk husyckich, kiedy został on zniszczony. W okresie baroku stał się znów znaczącym ośrodkiem kościelnym i kulturalnym z obszerną biblioteką. Dzisiejszy wygląd klasztoru, łącznie z kościołem Wniebowzięcia Marii Panny pochodzi z drugiej poł. XVII i z XVIII wieku. Biblioteka posiada wiele iluminowanych rękopisów średniowiecznych i barokowych globusów. W klasztorze znajduje się również strahovska galeria obrazów.

Anežský Klášter (Klasztor Aneżski) jest pierwszym zaalpejskim klasztorem klarysek założonym przez św. Agnieszkę Czeską około roku 1231. Kompleks w swej najstarszej fazie przedstawia jedną z najstarszych budowli gotyckich w Pradze. Dziś służy dla potrzeb Národní Galerii (Galerii Narodowej) oraz odbywają się tu koncerty muzyki poważnej.

Židovské Město (Dzielnica Żydowska) rozciągała się na obszarze Josefova już w XII wieku i w większości została zniszczona w czasie jej likwidacji w XX wieku. Do dziś zachował się żydowski ratusz, cmentarz i sześć synagog. Stary Cmentarz Żydowski powstał na początku XV wieku, a najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1439. Spoczywa tu znany rabbi Löwe i Mordechai Marsel. Za ścianą cmentarną trafimy na Klausovą Synagogę, jedyną wczesnobarokową synagogę w praskim getcie. Znajdziemy tu również synagogi: Pinkasová, Maislová, Španělská i Staronová, która jest najstarszą w Europie środkowej.

Valdštejnský Palác (Pałac Waldsztejnów) jest rozległym kompleksem pałacowym zbudowanym w latach 1623-31 dla Albrechta z Valdštejna. Główną budowlą jest Rytiřský Palác (Pałac Rycerski) z pieknym freskiem stropowym, przedstawiającym Valdštejna jako boga wojny. Wielką wartość przedstawiają również: kaplica, Valdštejnová Pracovna (Gabinet Waldsztejna) oraz Ovidiova i Astronomická Chodba (Korytarz Astronomiczny). Do pałacu przylega wczesnobarokowy ogród z rzeźbami holenderskiego artysty de Vriesa ze sztuczną jaskinią naciekową, wolierą z pawiami i sztucznym jeziorkiem. Dziś znajduje się tu siedziba senatu Republiki Czeskiej.

Letohrádek Hvězda (Letni Zameczek Gwiazda) w kształcie sześcioramiennej gwiazdy w latach 1555-59  kazał zbudować arcyksiążę Ferdynand Tyrolski, jako zamek myśliwski w zwierzyńcu królewskim na Białej Górze. Na tematykę dekoracji wpłynęło jego zamiłowanie do mitologii antycznej i wpływ artystów z otoczenia Rafaela. Na okalającym terenie znajduje się również jedna z największych renesansowych sal do gry w piłkę w Czechach.


Černínský Palác (Pałac Czernińskich) z frontem o długości 150 m jest dziełem F.Carattiego z drugiej poł. XVII wieku, dokończony został przez F.M.Kaňkę. Jest uważany za jedną z najsłynniejszych praskich, pałacowych budowli barokowych. Stoi na potężnym tarasie i dominuje nad Loretánskim Náměstím (Plac Loretański).

Loreta jest miejscem pątniczym zbudowanym według oryginalnego wzoru w XVII i XVIII wieku. Jako pierwsza powstała tzw. Svatá Chýse otoczona ambitem, później został zbudowany Kostel Narození Páně (Kościół Narodzenia Pana), a na jego wieży są umieszczone kuranty dzwonkowe z 27 dzwonkami. W budynku jest wystawiony również tzw. Loretánski Poklad (Skarb Loretński) przedstawiający naczynia liturgiczne i przedmioty z czasów od XVI do XVIII wieku.

Zamek Trója został zbudowany w XVII i XVIII wieku na północnym skraju Pražskiej Kotliny (Kotlina Praska) i należy do najpiękniejszych budowli barokowych w Czechach. Zespół zamkowy tworzy kompleks budowli: zamek, budynki gospodarcze, oranżeria i ogród francuski. Była to rezydencja hrabiego Šternberka i obecnie jest tu umieszczona stała ekspozycja ze zbiorów Galerii Hlavni Města Prahy (Galeria Głównego Miasta Pragi).

Bertramka jest willą należącą na końcu XVIII do małżonków Dušków, którzy gościli tu W.A.Mozarta w czasie jego pobytu w Pradze. Prawdopodobnie właśnie tu powstały niektóre sławne, muzyczne dzieła Mozarta, jak np. uwertura do opery "Don Giovanni". Od roku 1956 znajduje się tu muzeum poświęcone W.A.Mozartowi i małżonkom Duškom.


Dům Umělců Rudolfinum (Dom Artystów Rudolfinum) zalicza się do praskich neorenesansowych klejnotów. Budowę jego prowadzili architekci J.Zítek i J.Schultz. W uroczystej inauguracji w roku 1885 brał udział również następca tronu Rudolf i na jego cześć obiekt został nazwany Rudolfinum. Wystrój wnętrz jest dziełem czołowych artystów. Budynek posiada wiele pomieszczeń, które służą celom koncertowym i wystawowym.

Národní Divadlo (Teatr Narodowy) zbudowany w stylu neorenesansowym, na brzegu Wełtawy, według projektu architektów J.Zítka i J.Schulze. Jego otwarcie było (po raz drugi po pożarze) uroczyście zainaugurowane w roku 1883 wystawieniem opery "Libuše" B.Smetany. Budowa obiektu była finansowana ze zbiórek publicznych całego narodu. W wytworzeniu dekoracji brali udział najwybitniejsi artyści tamtych czasów: J.V.Myslbek, M.Aleš, V.Brožík, V.Hynais i inni. "Nova scena" z roku 1983 jest dziełem K.Pragra.


Obecni Dům (Dom Miejski Stolicy Pragi) Hlavni Města Prahy na rynku Náměsti Republiky (Plac Republiki) jest rozłożystą budowlą, przylegającą do późnogotyckiej Prašnej Brány (Brana Praszna). Obecní Dům przedstawia najznakomitszy przykład czeskiej secesji. Był zbudowany na początku XX wieku według projektu architektów A.Balšánka i O.Polívki. Dekoracje wykonali najwybitniejsi artyści-rzeźbiarze: L.Šaloun, C.Vosmík, malarze: A.Aleš, K.Špillár, A.Mucha i inni. Oprócz wielu sal wystawowych i koncertowych oraz restauracji znajduje się tu również sławna Smetanová Sín, gdzie odbywa się festiwal Praskie Jaro (Praska Wiosna).

Václavské Náměstí (Plac Wacława) ma długość 750 m, a szerokość 60 m. Tworzy "tętnicę" handlową i polityczną stolicy, a jest właściwie szerokim bulwarem. Jego zabudowa pochodzi przeważnie z XIX i XX wieku. W górnej części stoi neorenesansowa budowla Národního Muzeum (Narodowe Muzeum) dzieło J.Schulze z r. 1883-90, z frontem o szerokości 100 m. Tuż pod nim znajduje się pomnik św. Wacława na koniu, w otoczeniu czterech czeskich świętych: Prokopa, Wojciecha, Ludmiły i Agnieszki - dzieło J.V.Myslbeka.

Výstavistě v Holešovicach zostało wybudowane z okazji Wystawy Jubileuszowej w 1891 roku. Do dziś służy jako miejsce wystaw, targów międzynarodowych i różnych akcji kulturalnych. Głównym budynkiem jest Průmysłový Palác, dalej znajdziemy tu halę sportową, Lapidárium - Národní Muzeum, Planetarium, Křižíkovou Fontánu i inne. Corocznie organizuje się tu Matějská Pouť.

Dom U Černé Matky Boži jest dziełem J. Gočára z lat 1911-12 i jest jednym z najznakomitszych dzieł czeskiego kubizmu. W obiekcie oprócz księgarni znajduje się również miejsce różnorodnych wystaw i ekspozycji Českiego Muzeum Výtvarných Umění.


Pražská Botanická Zahrada (Praski Ogród Botaniczny) Uniwersytetu Karola był, na swoje obecne miejsce, przeniesiony ze Smíchova, gdzie mieścił się od roku 1775. Znajdziemy tu mnóstwo rzadkich roślin, drzew, krzewów jak również oranżerie z roślinami tropikalnymi i subtropikalnymi.

Kampa jest oazą zieleni i wyspą oddzieloną od Malej Strany sztuczną odnogą Wełtawy - Čertovką. Na wyspie znajdowały się wcześniej ogrody, winnice i pola, aż w drugiej połowie XVI wieku rozpoczęto tu przebudowę. Pierwotne ogrody były potem połączone w jeden park.

Praski Ogród Zoologiczny został otwarty w 1931 roku i jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Hoduje się tu ponad 4 825 zwierząt na powierzchni 64 ha. Turystom służy tu 14 km tras zwiedzania.

Stromovka jest dawną Královską Oborą (Zwierzyńcem Królewskim), ulubionym miejscem łowów czeskich władców. Na końcu XVIII wieku została przekształcona w park angielski, a w 1804 r. została udostępniona dla mieszkańców miasta. Ten najbardziej rozległy praski park, w niedalekiej odległości od centrum to rozległe, porośnięte trawą tereny z mnóstwem drzew i stawów. We wschodniej części parku pod koniec XIX wieku było zbudowane Výstaviště (Centrum Wystawowe).

Petřínský kopec (Wzgórze Petrzin) wyrastające na lewym brzegu Wełtawy, jest miejscem wypoczynku Prażan. Na szczycie Petřína, w roku 1891 została wybudowana żelazna wieża widokowa w stylu paryskiej wieży Eiffla, z której roztacza się piękna panorama miasta. Na szczyt wysokości 60 m wiedzie 299 schodów.


Divoká Šárka (Dzika Szarka) jest romantyczną doliną z przepięknymi sceneriami skalnymi, Šáreckim Potokiem meandrującym w dolinie porośnięta trawami i lasami. Na stromych zboczach znajdziemy kamienne osuwiska, a na nagich wierzchołkach roślinność ciepłolubną.

Na
Górze Vítkov znajdziemy konstruktywistyczną budowę Národního Památníku (Pomnika Narodowego) z lat 1926-33. Przed pomnikiem stoi rzeźba Jana Žižki na koniu na Vítkově - dzieło B.Kafki, która jest największą jeździecką rzeźbą w Europie.

Nuselský Most nad Nuselskim Údolím (Dolina Nuselska) ma długość 485 m, szerokość 26 m oraz wysokość 40 m. Chodzi tu o największą budowę ze sprężonego betonu w kraju. Górne piętro służy jako jezdnia, po dolnej części przejeżdża metro.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego