Obszar turystyczny Pogranicze Kladskie - Kladské pomezí - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Pogranicze Kladskie - Kladské pomezí

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Wschodnie

Obszar turystyczny Pogranicze Kladskie.
(cz. Kladské pomezí).

Pogranicze Kladskie jest obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należy do województwa hradeckiego. W okolicy jest wiele ścieżek edukacyjnych i szlaków turystycznych i rowerowych.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Miasto Náchod zwraca uwagę swych gości cebulastą kopułą wieży kościoła św. Wawrzyńca znajdującego się na rynku. Ciekawe są i inne obiekty. W przebudowanym w stylu barokowym pałacu znajdują się Wieża Głodowa, gotycka piwnica i zbiory artystyczne Piccolominiego - holenderskie gobeliny oraz martwe natury z kwiatami. Do pałacu przylega zagroda niedźwiedzi, ogród francuski i aleja lipowa.

Klasztor Broumovski (Broumovský klášter) zbudował K.I.Dientzenhofer w XVIII wieku w zespole budynków byłego pałacu i siedziby przełożonego kapituły. Obraz na ołtarzu w kościele św. Wojciecha namalował V.V.Rainer, sufit zdobią malowidła na motywach legendy o świętym Wojciechu.

Babiččino Údolí znajduje się w malowniczej dolinie Úpy, gdzie spędziła dzieciństwo Božena Němcová z domu Panklová. Swoje wspomnienia zawarła w powieści "Babička", gdzie przedstawiła również niektóre realne postacie, na przykład swoją babcię, czy właścicielkę majątku, księżnę Zaháňską. W Babiččině údoli możemy znaleźć oprócz pałacu również byłą "retejnę" chatę, gdzie Panklowie rzeczywiście mieszkali oraz chałupkę zrębową z r. 1797 zwaną "Staré Bělidlo", w której możemy zapoznać się z warunkami życia jej mieszkańców w XIX wieku.

Nové Město nad Metuji jest jednym z najbardziej urokliwych czeskich miast. Zachwyca swymi renesansowymi domami na rynku miasta, pałacem z sgraffitową "chiaroscurovą" dekoracją elewacji, który na początku XX wieku był odnowiony przez architekta Jurkoviča w stylu secesji, art deco i kubizmu.

W rejonie rekreacyjnym
Peklo przy zbiegu rzek Olešenki i Metuji stoi zrębowy budynek, były młyn Peklo, który architekt Dušan Jurkovič przebudował na restaurację.

Obszar Chronionego Krajobrazu (CHKO) Broumovsko obejmuje Adršpašskie i Teplickie Skály, Broumovskie Stěny, górę stołową Ostaš z dwoma skalnymi miastami oraz Javoří Hory. CHKO Broumovsko składa się z dwóch różnorodnych krajobrazowo obszarów: Polické Vrchoviny i Broumovské Kotliny, rozdziela je pasmo Broumovských Stěn. W lasach piargowych, na stromych zboczach dolin, w parowach skalnych miast występują rzadkie gatunki roślin. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą Broumovskie Stěny, blisko 10-kilometrowy górski grzbiet ze skalnymi miastami, wąwozami, rzadkimi grzybami skalnymi i jaskiniami w Kovářově Rokli. Natomiast Adršpašskie i Teplickie Skály zapraszają do swych przesmyków, wież, ścian i przejść. Osobliwością klimatyczną monumentalnych Teplickich Skál jest zimny przesmyk Sibiř. Ciekawe okazy flory rosną w cienistych jarach, dolinach rzek i na terenach podmokłych
.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego