Obszar turystyczny Beskidy-Wołoszczyzna - Beskydy-Valašsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Beskidy-Wołoszczyzna - Beskydy-Valašsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Północne i Śląsk

Obszar turystyczny Beskidy-Wołoszczyzna.
(cz. Beskydy-Valašsko).

Obszar turystyczny Beskidy-Wołoszczyzna (Beskydy-Valašsko) jest częścią regionu turystycznego Morawy Północne i Śląsk (Severní Morava a Slezsko) i należy do województwa zlińskiego oraz do województwa morawskośląskiego.


Wołoszczyzna ma ciekawą historię i mnóstwo cennych zabytków kulturalnych. Urok pejzaży i swoistość jego mieszkańców inspirowały szereg poetów, pisarzy, malarzy i kompozytorów. Niepodzielną częścią Wołoszczyzny jest folklor zachowany dzięki licznym zespołom tanecznym i chórom. Wołoszczyzna proponuje liczne możliwości uprawiania sportów letnich i zimowych. Zainteresowani turystyką pieszą mają do dyspozycji 189 km oznaczonych szlaków turystycznych. W miastach i w okolicach ośrodków wypoczynkowych można uprawiać wszystkie rodzaje sportów. 22 ośrodki z 126 wyciągami narciarskimi i dwoma kolejkami linowymi zadowolą każdego amatora sportów zimowych. Najbardziej znaną górą jest Radhoszcz - 1129 m n.p.m., a najbardziej popularnym miejscem wycieczek Pustevny - 1018 m n.p.m.

Chroniony obszar krajobrazowy
Beskidy jest rozczłonkowanym obszarem poprzecinanym głębokimi dolinami, pomiędzy którymi wyróżnia się, dzięki licznym kaskadom, Dolina Ostravice. Dla Beskidów są również charakterystyczne gospodarstwa-samotnie. Silnie ugruntowana tradycja ludowa przejawia się w charakterystycznym budownictwie drewnianym, kościółkach, kapliczkach i dzwonniczkach, które znajdziemy nie tylko na podgórzu, ale i na grzbietach górskich. Do ciekawostek przyrodniczych należą pozostałości dawnych, dziewiczych lasów, niewielkie torfowiska, górskie buczyny i łąki, które są idealnym terenem hodowli owiec. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należy Łysa Góra - 1323 m n.p.m., która jest najwyższym wzniesieniem Beskidów. Z jej wierzchołka roztacza się piękny widok na okolicę. Beskidy są w większości pokryte lasami, a tylko niektóre wierzchołki są nagie.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Nad miastem Štramberk, u podnóża Białej Góry, dominuje znana Štramberská Trúba. Są to ruiny wieży zamku z XIII wieku, która została w 1903 roku przebudowana na wieżę widokową. Rynek miejski jest otoczony późnogotyckimi oraz barokowymi domami. Dominantę rynku stanowi kościół św. Jana Nepomucena, którego wnętrze zdobi grupa rzeźbiarska Kalwaria z 1660 roku. Na przedmieściach zwraca uwagę grupa zrębowych chałup ze słomianymi strzechami typu wołoskiego.

Zamek Hukvaldy wznosi się nad doliną rzeki Ondřejnice i jest zaliczany do najbardziej rozległych ruin na Morawach. Osobliwe jest, że zamek nigdy nie był zdobyty, w ruinę popadł dopiero po pożarze w 1762 r. Na terenie obiektu odbywa się regularnie Festiwal Muzyczny "Janáčkovy Hukvaldy" na cześć urodzonego w pobliżu kompozytora Leoša Janáčka.

Miasto
Kopřivnice jest nieodłącznie związane z produkcją samochodów marki Tatra, której początki sięgają 1850 roku. Produkowane tutaj samochody ciężarowe uzyskują czołowe miejsca w rajdach. Muzeum Tatry dokumentuje, aż do czasów współczesnych, rozwój produkcji koprzywnickich aut. W nowoczesnych, niestandardowo zaaranżowanych pomieszczeniach Muzeum znajduje się również ekspozycja pochodzącego stąd, mistrza olimpijskiego Emila Zátopka.

Uzdrowisko Klimkovice należy do najnowocześniejszych w Czechach. Budynek Sanatorium Jodowego jest bardzo awangardowy, a jego rozwiązania architektoniczne były wielokrotnie nagradzane. Dzięki źródłom jodowo-bromowej wody mineralnej z odwiertów z Polanky nad Odrą leczone są tu choroby narządów ruchu i wiele innych.

Miasto
Frydek-Mistek może się pochwalić renesansowym pałacem, który tworzy czteroskrzydłowy budynek z arkadowym korytarzem. Dziś ma tu siedzibę Muzeum Beskidów. Wybitnym dziełem architektonicznym jest również barokowa Bazylika Nawiedzenia Marii Panny z drugiej połowy XVIII w. Jest to jedyna bazylika w czeskiej części Śląska.

Pierwsze wzmianki o mieście
Nový Jičín pochodzą z 1313 roku. W historycznym centrum miasta zachował się wspaniały rynek z szeregiem renesansowych i barokowych domów z podcieniami. Pośród nich wyróżnia się Stara Poczta z 1563 r. z dwupiętrowymi arkadami. Oprócz tego są tu pozostałości fortyfikacji miejskich z XV-XVI w. Renesansowy pałac Žerotínów został zbudowany w połowie XVI w. W późniejszych latach Miasto go zakupiło i przebudowało na ratusz. Są tu wystawione interesujące ekspozycje, z których najbardziej niezwykła jest wystawa kapelusznicza. Pokazuje ona rozwój kapeluszy i nakryć głowy aż do czasów współczesnych. W ekspozycji są wystawione również kapelusze wybitnych osób: Aloisa Jiraska, Franciszka Palackiego, Maxa Švabinskiego itp.

Miasto
Přibor jest jednym z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw. Z trzech stron jest otoczony krajobrazami Beskidów z widokiem na Radhoszcz, Hukvaldy i Štramberską Trúbę. Ważnym, historycznym elementem miejskiej aktywności jest szkolnictwo. Wielkim, historycznym krokiem było założenie w 1694 r. gimnazjum pijarskiego, po którym nastąpił tu wielki rozwój edukacji. Tu urodziło się wiele znanych osób: dr. Sigmund Freud, św. Jan Sarkander, arcybiskup Antonin Cyril Stojan.

Wołoskie Muzeum na Wolnym Powietrzu w Rożnowie pod Radhoszczem (Skansen Wołoski) zostało założone w 1925 r., kiedy to został opracowany projekt skansenu i rozpoczęto przeprowadzkę obiektów. Obecnie są tu udostępnione trzy obszerne kompleksy: Drewniane Miasteczko, Wieś Wołoska i Dolina Młynarska, które przybliżają zwiedzającym życie mieszkańców Wołoszczyzny z XVIII i XIX w. Ekspozycja obejmuje także rzadkie eksponaty muzealne z dziedziny sztuki ludowej, odzieży, ceramiki, kowalstwa, farbiarstwa i rolnictwa, jak również ponad 80 obiektów architektonicznych zainstalowanych na wolnym powietrzu na powierzchni 80 ha. Zachowano w nich pierwotne wyposażenie domów i warsztatów rzemieślniczych. Skansen Wołoski jest najstarszym, największym i najczęściej odwiedzanym muzeum architektury ludowej w Europie Środkowej. Oferuje ono również całoroczne programy, wśród których są odbywające się regularnie: w marcu Karnawał, w kwietniu Wielkanocne Powitanie Wiosny, w czerwcu Dzień Teksaski, Święto Kołaczy oraz Dzień Kowalski, w czerwcu Garncarska Sobota z Jarmarkiem Dzwonkowym i Odpust Św. Anny, w sierpniu Starodawny Jarmark, a w grudniu Wołoski Jarmark Bożonarodzeniowy,
Boże Narodzenie na Wsi oraz Wołoska Kolęda.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego