Obszar turystyczny Góry Łużyckie i Grzbiet Jeszczedski - Lužické hory a Ještědský hřbet - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Góry Łużyckie i Grzbiet Jeszczedski - Lužické hory a Ještědský hřbet

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Północ Czech

Obszar turystyczny Góry Łużyckie i Grzbiet Jeszczedski.
(cz. Lužické hory a Ještědský hřbet).

Turystyczny obszar Góry Łużyckie i Grzbiet Jeszczedski leży w regionie turystycznym Północ Czech (Český sever) i jest częścią województwa libereckiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Obszar Chronionego Krajobrazu Góry Łużyckie powstał w 1975 r. na powierzchni 267 km2. Jego zachodnią część charakteryzuje wielka różnorodność form wulkanicznych z rozległymi obszarami naturalnych lasów. Bazaltowe i fonolitowe szczyty kopulaste przeplatają się z dziwacznymi kształtami skał piaskowcowych, zwarte lasy przechodzą w kolorowe podgórskie łąki, a w wielu miejscach zachowała się również łużycka architektura. Góry Łużyckie są działem wodnym pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym i stanowią wyraźną granicę klimatyczną.

Panská Skála koło Kamenickiego Šenova wygląda osobliwie dzięki niezwykłemu kształtowi przypominającemu piszczałki organowe. Tworzą ją sześcio- i pięcioboczne słupy bazaltowe długości około 12 m. Skała ta, pochodzenia wulkanicznego, należy do najstarszych rezerwatów geologicznych w Czechach i jest miejscem chętnie wykorzystywanym przez filmowców.

Bilé Kameny koło miejscowości Jitrava w Górach Łużyckich już z daleka przyciągają wzrok niezwykle białym kolorem. Ta formacja skalna z krzemienistego piaskowca z rozpadlinami i małymi jaskiniami bywa czasami nazywana "Słonie Skały".

Na południowy wschód od Osečnej znajdziemy obiekt przyrodniczy
Čertová Zeď, który jest od roku 1964 narodowym zabytkiem przyrody. Jest to wypreparowana bazaltowa żyła o długości 20 km, szerokości 2-3 m i wysokości miejscami do 20 m z godnymi uwagi kolumnowymi prostopadłościanami. Pod koniec XIX wieku najcenniejsze części zostały wydobyte, ale w 1929 roku rząd wykupił grunty, dzięki czemu udało się uratować przynajmniej jego część.

Grzbiet Jeszczedski najlepiej charakteryzuje
Szczyt Jeszczed ze swą dominantą, nowoczesną budowlą na wierzchołku. Jeszczed kojarzymy z Libercem, ten jednak należy do obszaru turystycznego Góry Izerskie.

Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy w Jablonnem v Podještědi jest dominantą miasteczka, które należy do najstarszych w Czechach. Reprezentująca późny barok budowla powstała na przełomie XVII i XVIII wieku z okazji błogosławienia Zdzisławy z Lemberka, której grobowiec znajduje się w krypcie. Wnętrze świątyni ma bogatą dekorację i znajduje się tu również cenna, gotycka Madonna.

Z
zabytków architektury można polecić zwiedzanie zamku w Grabštejnie oraz klasztoru i pałacu w Českim Dubu. Natomiast dla miłośników turystyki pieszej wytyczono tu kilka ścieżek edukacyjnych, np. Leśna Ścieżka Edukacyjna Harcov.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego