Obszar turystyczny Czechy Środkowe-Północny Wschód - Střední Čechy-severovýchod - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Czechy Środkowe-Północny Wschód - Střední Čechy-severovýchod

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Okolice Pragi

Obszar turystyczny Czechy Środkowe-Północny Wschód.
(cz. Střední Čechy-severovýchod).

Obszar turystyczny Czechy Środkowe-Północny Wschód jest częścią województwa środkowoczeskiego jak również regionu turystycznego Okolice Pragi (Okolí Prahy). Tworzy je terytorium obejmujący były powiat Nymburk i części powiatu Kutna Hora, Kolin, Praga-wschód, Mladá Boleslav oraz Mielnik.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Zamek Kokořín kazał zbudować w pierwszej połowie XIV wieku Hynek Berka z Duby. W następnych stuleciach właściciele często się zmieniali, a w XIX wieku pozyskali go Wacław i Růžena Špačkovie ze Starburga, którzy rozpoczęli jego obszerną rekonstrukcję. Dzisiejszy bajkowy wygląd nadała temu obiektu romantyczna przebudowa z lat 1911-18.

Kokořínsko ten chroniony obszar nazywano również Polomené Hory tj. "Nadłamane Góry". Tutejsza, wyjątkowa rzeźba piaskowcowego terenu tworzy sieć platform i dolin, na krawędziach których utworzyły się miasta skalne i formy o różnorodnych kształtach i nazwach: Pokličky, Obří Hlava, Žába, Bludiště, Slon, Faraon i inne. Jedną z najbardziej malowniczych dolin jest Kokořínsky Skalnatý Důl strumienia Pšovky. Potężne bloki piaskowca, głębokie wąwozy, spokojne głębie porośnięte liliami wodnymi i charakterystyczne budowle zrębowe - to wszystko można tu znaleźć. Koło Liběchova, na skraju kokořínskiego obszaru piaskowcowego rzeźbiarz V.Levý wyciosał w skałach rzeźby nazwane Čertovy Hlavy. W latach 40-tych XIX wieku stworzył tu również kolejne swe dzieła: Máří Magdalena, Harfenice, Hrad oraz Klácelka. Najciekawsze rzeźby są rozmieszczone wzdłuż trasy turystycznej zaczynającej się koło liběchovickiego zamku.

Žehuňský Rybník - staw o powierzchni 258 ha należy w regionie środnowoczeskim do największych i jest znanym, narodowym rezerwatem przyrodniczym. Rozległy zbiornik wodny z pasem nadbrzeżnych trzcin, moczarów i podmokłych łąk jest miejscem lęgowym ptactwa wodnego.

Vinařstvi v Mielniku - mieście leżącym na zbiegu Wełtawy i Łaby, ma długą tradycję. Uprawą winorośli zajmowała się już księżna Ludmiła, a potem kontynuował to Karol IV, który sprowadzał tu sadzonki aż z Burgundii. Corocznie we wrześniu odbywa się tu uroczyste winobranie. Do najbardziej ulubionych win należy również "Ludmila" sprzedawana w charakterystycznych butelkach.

Lázně Poděbrady są zdaniem niektórych źródeł historycznych, miejscem urodzenia króla Jerzego z Podiebrad. Największe znaczenie dla nowożytnej historii miasta ma rok 1905, kiedy zostało tu odkryte źródło mineralne o właściwościach leczniczych. Centrum uzdrowiskowe jest ukryte w zieleni parku oraz pięknej, okolicznej przyrody na brzegach Łaby i specjalizuje się w leczeniu chorób serca jak również rehabilitacją pooperacyjną serca.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego