Region turystyczny Morawy Południowe - Jižní Morava - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Morawy Południowe - Jižní Morava

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Środkowe

Region turystyczny Morawy Środkowe.
(cz. Střední Morava).

Region turystyczny Morawy Środkowe (Střední Morava) obejmuje teren województwa ołomunieckiego oraz część zlińskiego i składa się z dwóch obszarów turystycznych:


- Morawy Środkowe-Hana (Střední Morava-Haná),


- Zlin i okolice (Zlinsko).

Urodzajny obszar, rozciągający się w większości wzdłuż rzeki Morawy, jest urokliwą krainą zwaną już od XVI wieku Haną. Tutejszy rejon jest znany ze swej swoistej gwary, przepięknych strojów ludowych i rozległych gospodarstw zbudowanych z surowych, pomalowanych na biało cegieł. Morawy Środkowe są regionem rozmaitych świąt folklorystycznych. Nie można zapominać o innych ciekawostkach jakimi bezsprzecznie są: produkcja miejscowego przysmaku - serków ołomunieckich, Hanacki Skansen w Příkazach oraz zabytkowe wiatraki w Partutovicach, Velkich Těšanach i Skaličce.

Kraina posiada mnóstwo zabytków architektonicznych: prastare zamki, bogate pałace, uzdrowiska oraz mnóstwo zabytków przyrody. Miłośnicy zabytków historycznych z pewnością znajdą coś dla siebie w centrum regionu Ołomuńcu z jego miejskim kompleksem zabytkowym i słupem Najświętszej Trójcy, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Kolejnym klejnotem architektonicznym jest miasto Kroměřiž z pałacem i ogrodami, które również znajdują się na Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warte odwiedzenia są również miasta: Litovel, Uničov, Prostějov, Kostelec na Hanie, Přerov
, Zlin oraz Hranice. Warto również zwiedzić pałac w Naměstí na Hanie oraz pałac Buzov. Jest tu także wiele cennych zabytków sakralnych, wymieńmy chociażby kościół Nawiedzenia Marii Panny na Svatým Kopečku koło Ołomuńca oraz kompleks kościołów i pałac arcybiskupi w Ołomuńcu.

W regionie tym turyści znajdą także idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Wyznaczono tu ponad 1000 km oznaczonych i doskonale przygotowanych tras rowerowych. W okolicach znajduje się sporo zbiorników wodnych, wśród których najważniejszym jest jezioro Plumovskie. Oprócz kąpieli oferuje również możliwość uprawiania sportów wodnych np. jachting lub windsurfing. Możliwość kąpania, rybołówstwa i innych form wypoczynku oferują także obszary jezior Skašovskych, czy jezioro Chomutovskie.


Z ciekawostek przyrodniczych warto wymienić Hranicką Propast, która jest najgłębszą przepaścią w Republice Czeskiej, jej głębokość wynosi 274,5 m. Znajdziemy tu również chroniony obszar krajobrazowy Litovelské Pomoraví, rozległy kompleks lasów łęgowych z wielką różnorodnością rzadko spotykanych roślin i zwierząt. Kolejnym, charakterystycznym elementem krajobrazu regionu są parki, które urozmaicają pejzaż niemal każdego pałacu. Do najbardziej znanych należy park przy pałacu Čechy nad Kosířem oraz arboretum Bilá Lhota, gdzie możemy podziwiać ponad 300 gatunków roślin drzewiastych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego