Obszar turystyczny Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy - Západočeský lázeňský trojúhelník - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy - Západočeský lázeňský trojúhelník

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Zachodnioczeskie Uzdrowiska

Obszar turystyczny Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy.
(cz. Západočeský lázeňský trojúhelník).

Obszar turystyczny Zachodnioczeski Trójkąt Uzdrowiskowy jest to obszar turystyczny, który zaliczany jest do większego regionu turystycznego Zachodnioczeskie Uzdrowiska (Západočeské lázně) w Karlowarskim kraju. Obszar jest ograniczony trzema wierzchołkami uzdrowisk Karlowe Wary (Karlovy Vary), Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně) oraz Franciszkowe Łaźnie (Františkovy Lázně). Na całym świecie nie ma podobnego obszaru, z którym mógłby się równać pod względem ilości i różnorodności źródeł mineralnych. W Czechach jest to obszar, z koncentracją najbardziej znanych miast uzdrowiskowych.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Chronioną krainę - Las Slavkovský można przyrównać do zielonej wyspy spokoju i mało naruszonej przyrody. Najwyższym szczytem są Lesný i Lysina. Obszerny kompleks leśny wraz z torfowiskiem tworzy olbrzymi przyrodniczy rezerwat wodny, który ma sprzyjający wpływ na reżim wodny po najbliższej okolicy. Na całym obszarze znajduje się szereg turystycznych tras, które zaprowadzą zwiedzających do szeregu ciekawych miejsc - zamek Loket, zamek Bečov, pałac Kynžvart oraz klasztor premonstratensów w Tepli.


Komorní Hůrka
- gmina, gdzie znajduje się najmłodszy wygasły wulkan w Europie Środkowej, około 2 km od miasta Františkových Lázní. O samym wulkanie i konieczności jego przebadania pisał już sam J.W.Goethe.

Narodowy rezerwat przyrodniczy Soos o obszarze 221 ha jest przykładem późniejszej działalności wulkanicznej. Wnętrze Ziemi daje o sobie znać solniskami i ulatnianiem CO2. W okolicy sooskiej kotliny długiej na 220 m i szerokiej na 1400 m znajdziemy ponad 200 źródeł. W dawnych czasach wydobywano tu torf dla uzdrowiska Karlowe Wary, a ze strumieni odzyskiwano sól do kąpieli leczniczych. Ciekawostką są tzw. mofety - lejkowate zagłębienia, które przypominają miniaturowe wulkany o temperaturze poniżej 100 st. C, jedyne takie w Europie Środkowej. Przez te wywierzyska na powierzchnię przedostaje się dwutlenek węgla.

Kladskie torfowiska występują w miejscach osady Kladská pośrodku Lasu Slavkovského. Znajdują się tu 4 torfowiska z dużą i różnorodną fauną i florą. Torfowiska leżą wśród cichych świerkowych lasów, otoczone rozległymi stawami. Można tu zobaczyć mięsożerne rośliny oraz inne gatunki roślin. Torfowiska zalewają rozliczne źródła wód mineralnych tworząc najbardziej kwaśny, naturalny obszar wodnym w Europie.

Utwór skalny
Rotavské organy, który jest pod ochroną znajduje się w wschodniej części kraju Rotavy i tworzy ją skośna skała zwietrzona do typowych sześcioboków.

Uzdrowisko Mariánské Lázně tworzy przepiękna architektura występująca pośród zielonych lasów i parków. Przeważającą część obiektów reprezentuje styl empirowy oraz secesję. W stylu renesansowym wybudowane zostały Nowe Łaźnie, bardzo ceniona jest barokowa kolumnada z 1889 roku. Mariánské Lázně to uzdrowisko z szerokim spektrum zabiegów leczniczych, na które składają się: zimne źródła mineralne, torf i naturalny dwutlenek węgla oraz dobre warunki klimatyczne. Podobnie jak i inne uzdrowiska, również Mariánské Lázně stały się modne wśród elit. Gościli tu m.in. J.W.Goethe, N.V.Gogol oraz F.Chopin. Koniecznie trzeba tu spróbować specjalnych wafelków Lázeňské oplatky o różnych smakach.

Uzdrowisko Františkovy Lázně było założone w 1793 roku i należy do najmłodszych uzdrowisk w regionie. Tutejsze zimne źródła mineralne, tzw. kwaśne, były znane już od dawna. Bogate źródła przyrodnicze są używane do leczenia chorób serca i naczyń krwionośnych, leczenia stanów pozawałowych, narządów ruchu jak również do leczenia chorób kobiecych oraz ginekologii dziecięcej. Miasto zachowało czarujący wygląd i atmosferę miasta uzdrowiskowego z XIX wieku dzięki ogólnemu stylu architektonicznemu, klasycyzmowi. Symbolem uzdrowiska jest rzeźba małego chłopca z rybką siedzącego na kuli - św. Františk, dzieło K.Mayerla z połowy lat 20. XX wieku.

Uzdrowisko Kynžvart to najsłynniejsze uzdrowisko w Republice Czeskiej leczące dzieci cierpiące na nietypowe schorzenia dróg oddechowych. Pałac Kynžvart był w latach 1821-36 przebudowany przez księcia Metternicha na empirowy pałac, otoczony obszernym parkiem angielskim. W pałacu znajdują się kolekcje minerałów, monet i niezwykłości.

Miasto Cheb - historia tego miasta kształtowała się już od IX wieku. Znajduje się tutaj wiele zabytków historycznych, które miały wpływ na jego rozwój. Muzem Chebské przyciąga odwiedzających od 1874 roku. Możemy tu zwiedzić pomieszczenie, w którym w 1634 roku został zamordowany Albrecht z Valdštejna. Znajdują się tutaj również obiekty barokowe, które świadczą o działalności słynnych architektów, jak na przykład K.I.Dietzenhofera, A.Leuthnera, G.B.Alliprandiego i innych. Na rynku Króla Jerzego z Poděbrad znajduje się znany Špalíček - skupienie jedenastu średniowiecznych domów kupieckich. Jeden z najpiękniejszych romańskich zabytków Europy Środkowej nazywa się Chebský Hrad z Černou věží (Czarna wieża) z bardzo cenną, dwupiętrową kaplicą w stylu romańskim i gotyckim.

Zamek Seeberg - Ostroh był pierwotnie romańskim zamkiem z XIII wieku, który został później przebudowany w stylu gotyku i renesansu. Z wcześniejszych czasów pozostały: brama wieżowa, część fortyfikacji i mury pałacu. Wewnątrz możemy zwiedzić pałac z ekspozycją mebli oraz pokazanym stylu życia mieszkańców regionu Cheb z przełomu XIX i XX wieku oraz obiekt architektury ludowej.

Zamek Loket to potężna budowla, założona na początku XIII wieku. Jest posadowiona na skale, którą z trzech stron obtacza rzeka Ohře. Należy do najlepiej zachowanych zabytków średniowiecza w Czechach. Dominantą jest duża graniastosłupowa wieża. W części zamku jest usytuowane muzeum ze stałą ekspozycją porcelany i szkła. Odwiedzający mogą zapoznać się z wiezieniem, mogą wejść na wieżę widokową oraz zwiedzić stałą ekspozycję narzędzi tortur.

Pałac Sokolov został wybudowany na miejscu byłej twierdzy wodnej z XIII wieku w stylu późnorenesansowym i wczesnobarokowym jako siedziba rodu Nosticów. W 1805 roku został przebudowany w stylu empirowym, na dziedzińcu pojawiła się barokowa fontanna z trytonami (pół-ludźmi-pół-rybami). Cały obszar pałacu otacza park. W pałacu znajduje się Muzeum Powiatowe z ekspozycją dotyczącą górnictwa.

Chlum Svaté Máří już w XIV wieku był znany jako miejsce odpustowe i do dziś jest z tego słynny. Kompleks byłego klasztoru z kościołem św. Máří Magdalény został zbudowany według planów architekta K.I.Dietzenhofera. Jest to jeden z najbardziej znaczących kompleksów barokowych w Republice Czeskiej.

W
mieście Chodov znajduje się manufaktura słynąca z bardzo trudnej, ręcznej produkcji różowej porcelany zdobionej 24-karatowym złotem. Jest to najstarsza tego typu manufaktura w Czechach - powstała już w 1811 roku. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie jest ona największym producentem porcelany o nietypowych kolorach.

Miasteczko Luby jest znane z produkcji instrumentów muzycznych smyczkowych, strunowych i innych - gitar, mandolin, skrzypiec, wiolonczel oraz gitar akustycznych. Jest to jedna z największych tego typu fabryk w Europie. Produkcja jest oparta na bogatej tradycji, która rozwija się już od 2. połowy XVI wieku. Instrumenty są przeznaczone dla profesjonalnych artystów oraz średnio zaawansowanych i początkujących.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego