Menu główne:
Obszar turystyczny Góry Orlickie i Podgórze.
(cz. Orlické hory a podhůří).
Góry Orlickie i Podgórze są obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należą do województwa hradeckiego.
Główne atrakcje turystyczne obszaru.
Góry Orlickie tworzą część północno-wschodniej granicy Republiki Czeskiej z Polską. Góry pokryte są przeważnie wtórnym lasem świerkowym. Pierwotna puszczańska buczyna zachowała się tylko w Rezerwacie Przyrodniczym Bukačka. W siodle najwyższej góry Velká Dešťna - 1115 m n.p.m. znajduje się torfowisko wysokie z rzadkimi gatunkami roślin. Dla rzek i potoków Gór Orlickich typowe są głębokie i strome doliny. Znajduje się tu wiele źródeł i podmokłych, górskich łąk. Źródła rzek: Zdobnice, Říčka, Bělá, Kněžna, Olešenka i Zlatý Potok są fragmentami dobrze zachowanych biotopów przyrodniczych. Pod względem ilości opadów obszar ten znajduje się powyżej średniej krajowej. Fragmenty pierwotnej szaty roślinnej znajdziemy również w Narodowych Rezerwatach Przyrody: Bukačka i Trčkov oraz w Rezerwatach Przyrody: Sedloňovsky Vrch, Pod Vrchmezím i Černý Důl. Góry Orlickie oferują wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, w tym sportów na rowerach górskich. W zimie do dyspozycji gości są stoki Velkiej Dešťnej oraz okolice miejscowości Říčky. Wodniaków natomiast pociągają spływy po rzekach: Divokiej Orlicy i Zdobnicy. Głównymi ośrodkami sportów zimowych są: Dolní Morava i Čenkovice. W Dolní Moravie do dyspozycji turystów są dwa wyciągi narciarskie z trasami zjazdowymi, natomiast w Čenkovicach znajduje się sześć wyciągów oraz dziesiątki kilometrów tras dla biegaczy.
Park Przyrodniczy Orlica obejmuje dolinne tereny rzeki Orlicy z pozostałością starorzecza. Miejscami mokre łąki przechodzą w łąki bagienne z licznymi głębiami, meandrami i starorzeczami rzeki Orlicy. Na tym terenie znajdziemy roślinność wodną i bagienną oraz rzadkie okazy fauny. Żyje tu ponad 30 gatunków ryb.
Pałac Opočno jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Czechach i należy do najczęściej odwiedzanych w tym regionie. Najznakomitszym z tutejszych, obszernych zbiorów jest galeria z dziełami włoskich, holenderskich i czeskich mistrzów. Arkadowy dziedziniec rozległej renesansowej budowli otwiera się w kierunku parku angielskiego ze stawami, wodospadami, chińskim pawilonem i sztuczną jaskinią pustelniczą, do którego nawiązuje zwierzyniec z danielami, muflonami i jeleniami Dybowskiego.
Pierwsze wzmianki o Twierdzy w Častolovicach pochodzą z 1342 r. Jednym z najsławniejszych właścicieli powstałego tu później pałacu był Jerzy z Podiebrad. Na przełomie XVI i XVII wieku twierdza została przebudowana na renesansowy pałac, który w XIX wieku zyskał nowy wizerunek w stylu angielskiego gotyku. W pomieszczeniach znajdziemy bogate wyposażenie obejmujące ponad 300 lat, do którego należy również obszerna kolekcja obrazów, przedmiotów artystycznych, porcelany, mebli i gobelinów. Znajduje się tu również galeria czeskich władców, a wielka Sala Rycerska należy do największych w Czechach.
W pałacu w Doudlebach nad Orlicą znajdziemy ekspozycję "slavkovskiej" porcelany i wartą obejrzenia sgraffitową elewację z XVI wieku. Do pałacu należy również park, założony w 1809 roku.
Pałac w Rychnowie nad Kněžnou w swych rozległych pomieszczeniach skrywa ekspozycję "Příroda Orlických hor a Podorlicka", ale także kolekcję rodową Kolovratów z ponad 500 obrazami barokowych mistrzów. Pałac rychnovski jest prawdopodobnie jednym z najstarszych pałaców, który jest własnością jednego rodu od jego założenia w 1676 roku po dzień dzisiejszy.
Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.