Obszar turystyczny Frýdlant i okolice - Frýdlantsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Frýdlant i okolice - Frýdlantsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Północ Czech

Obszar turystyczny Frýdlant i okolice.
(cz. Frýdlantsko).

Frýdlant to jeden z najmniejszych obszarów turystycznych. Jest on częścią regionu turystycznego Północ Czech (Český sever) i należy do województwa libereckiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Frýdlantská výšina jest kamienną wieżą widokową z 1907 r., a z jej wierzchołka można ujrzeć np. Smrk, Hejnice oraz Ptačí kupy. Znajduje się ona około 2 km na północ do miasta Frýdlant.

Lázně Libverda to dawna siedziba szlachecka rodu Clam-Gallasów. Obecnie jest to małe i ciche uzdrowisko, które znajduje się na malowniczym pogórzu północnego podnóża Gór Izerskich. Źródła lecznicze odkryto już w XIV wieku, kiedy to woda mineralna zyskała miano "Boża Woda". W uzdrowisku leczyło się szereg znakomitości, np. Aleksander von Humboldt, Franz Kafka, Józef Jungmann, Jan Masaryk, cesarz Józef II i inni.

Frýdlant jest największym i najbardziej znanym miastem w tym rejonie. Zamek i pałac należą do ciekawostek architektonicznych, ponieważ pozostałości średniowiecznego zamku z XIII wieku i bogato zdobionego renesansowego pałacu tworzą jedną, harmonijną całość. Znajduje się tu obszerna kolekcja obrazów, dawnej broni, mebli, szkła oraz porcelany, zbiór rzadkich okazów fajek, pokój dziecięcy z zabawkami, kuchnia oraz łazienka charakterystyczne dla XIX stulecia.

Hejnice są jednym z najbardziej znanych miejsc pątniczych w Czechach. Bazylika Nawiedzenia Marii Panny stoi w miejscu świętej lipy, pod którą kiedyś miał miejsce cud maryjny. Dzisiejsza monumentalna, barokowa budowla jest w stanie przyjąć aż 7000 wiernych. Do unikatów zaliczana jest gotycka Madonna oraz freski stropowe z początku XX wieku.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego