Region turystyczny Morawy Południowe - Jižní Morava - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Morawy Południowe - Jižní Morava

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Południowe

Region turystyczny Morawy Południowe.
(cz. Jižní Morava).

Region turystyczny Morawy Południowe (Jižní Morava) zajmuje całe terytorium województwa południowomorawskiego i część zlińskiego. Region został podzielony na pięć naturalnych obszarów turystycznych:


- Brno i okolice (Brno a okolí),


- Moravski Kras i okolice (Moravský kras a okolí),


- Rejon Lednicko-Valticki (Lednicko-valtický areál),


- Dorzecze Dyji (Podyjí a okolí),


- Słowacko (Slovácko).

Region turystyczny Morawy Południowe znajduje się na ważnej, europejskiej osi turystycznej północ-południe, Bałtyk-Adriatyk i już dziś czerpie korzyści z ważnego położenia pomiędzy Polską i Austrią. Pod względem ilości turystów region plasuje się nieznacznie ponad przeciętną krajową Republiki Czeskiej. Folklor nie jest tu wyłącznie sztucznym przedstawieniem dla turystów, ale prawdziwą częścią składową tutejszej rzeczywistości. Zwyczaje i obrzędy przekazywane z pokolenia na pokolenie są treścią festiwali, które zyskały międzynarodową renomę. Z rzemiosłami tradycyjnymi możecie się zapoznać podczas odwiedzin wsi słowackich: malowanie pisanek, wyrób lalek z kukurydzianych liści lub wyplatanie dyngusowych rózeczek (pomlázek).
Region jest bogaty w zabytki, które udowadniają, że Morawy Południowe były jednym z najistotniejszych centrów osadnictwa na wszystkich etapach rozwoju w prehistorii i średniowieczu. Na terytorium tym znajduje się ogromna ilość zamków i pałaców. Głównymi atrakcjami turystycznymi są: Moravské zemské muzeum, pałac Lednicki oraz Špilberk, które co roku odwiedza ponad 100 000 osób. Warto również odwiedzić chociażby: klasztor Porta Coeli koło Tišnova, pałace we Vranovie nad Dyją, Rajči-Jestřebi, Sla
vkovie pod Brnem
, Mikulovie, Znojmie czy willę Tugenhat w Brnie, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Znajdziecie tu również liczne zabytki kultury żydowskiej: Mikulov, Boskovice. Warte uwagi są również słynne rejony archeologiczne: Dolní Věstonice, Pohansko.
Również piękno przyrody nie pozostaje w tyle za zabytkami. O każdej porze roku można zwiedzić lasy łęgowe na zbiegu rzek Morawy i Dyji, Rezerwat Biosfery na Pálavie, Park Narodowy Podyjí oraz obszar Morawskiego Krasu. Interesujące są również Chřiby, pagórkowaty masyw z lasami mieszanymi dzielący Hanę i Morawskie Słowacko. Rejon ten jest uważany za raj grzybiarzy, a w zimie są tutaj świetne warunki do uprawianie narciarstwa biegowego. Pasmo górskie Białych Karpat znajdziemy na liście chronionych rezerwatów biosfery. Znajdują się tu miejsca występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na najwyższą górę Velką Javořinę - 970m n.p.m wiodą szlaki turystyczne z pięknymi widokami na Słowację i Morawy. Miłośnicy wina znajdą tu szereg ciekawych rejonów winiarskich np. Znojmo, Mikulov, Bzenec czy Strážnice.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego