Menu główne:
Kraj Morawsko-śląski (cz. Moravskoslezský kraj).
- stolica: Ostrawa (cz. Ostrava),
- powiaty: Bruntál, Frydek-Mistek, Karwina, Nowy Jiczyn, Opawa, powiat grodzki Ostrawa-miasto.
Powierzchnia - 5 427 km².
Centrum administracyjnym jest województwa morawsko-śląskiego jest Ostrawa, gdzie mieszka około jednej czwartej ludności. Województwo zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców. Zagęszczenie ludności jest nierównomierne - z jednej strony znajdujemy tu miasta z jej wielką koncentracją (Ostrawa, Karwina), z drugiej strony obszary niemal bezludne (Bruntal). Tworzy je sześć powiatów: Bruntal, Frydek-Mistek, Karwina, Nowy Jiczyn, Opawa i Ostrawa. Terytorium ma przeważnie powierzchnię górzystą, gdzie znajdziemy: Wysoki i Niski Jesionik oraz Beskid Śląsko-morawski. Środkową część obszaru zajmuje Kotlina Ostrawska.
Głównym bogactwem są zasoby dobrej jakości węgla kamiennego, które sięgają aż do podgórza Beskidów. Są tu także złoża wysokiej jakości wapienia i gipsów oraz małe złoża gazu ziemnego. W gospodarce zdecydowanie dominuje przemysł. Przeważa wydobycie węgla, przemysł hutniczy i energetyczny. Równie duże znaczenie ma przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy. Rolnictwo rozwija się tylko w niższych rejonach, gdzie uprawiane są zboża. Na terenach górskich występuje pasterstwo.
Z punktu widzenia środowiska naturalnego region należy do najbardziej obciążonych w Republice Czeskiej. Problemy spoczywają w kontaminacji gleby i szkodach ekologicznych spowodowanych przez wydobycie węgla i tąpnięcia. Chociaż jakość powietrza znacznie się poprawiła, obszary wydobycia węgla kamiennego są stale bardzo zanieczyszczone. Z kolei górskie obszary Beskidów i Jesioników są, ze względu na niską gęstość zaludnienia, chętnie odwiedzane przez turystów. Na terytorium województwa morawsko-śląskiego znajdziemy CHKO Poodří i znaczną część CHKO Beskidy. Występują tu liczne zabytki architektury w postaci grodów, zamków i miejskich kompleksów zabytkowych. Wielką popularnością cieszy się skansen w Rożnowie pod Radhoszczem. W rejonie Jesioników znajdziemy również uzdrowiska, np. Karlova Studánka oraz Darkov.
Z punktu widzenia ruchu turystycznego cały obszar woj. Morawsko-śląskiego należy do turystycznego regionu marketingowego Severní Morava a Slezsko (Morawy Północne i Śląsk). Ze względu na położenie województwa wiele miast i gmin jest włączonych do transgranicznej współpracy wewnątrz Euroregionów. Są to Euroregiony: Pradziad (powiat Brutal), Silesja (powiat Opawa), Śląsk Cieszyński (powiat Karwina, Frydek-Mistek) i Beskidy (powiat Frydek-Mistek).