Menu główne:
Obszar turystyczny Średniogórze Czeskie i Region Żatecki.
(cz. České středohoří a Žatecko).
Obszar turystyczny Średniogórze Czeskie i Region Żatecki rozpościera się w części regionu turystycznego Czechy Północno - Zachodnie (Severozápadní Čechy) i należy do województwa usteckiego. Obszar ten obejmuje byłe powiaty Louny i Litomierzyce oraz częściowo powiat Ústí nad Łabą. Czeskie Średniogórze jest interesującym regionem turystycznym atrakcyjnym nie tylko ze względu na turystykę pieszą - np. ścieżki edukacyjne, ale i możliwość uprawiania różnych rodzajów sportu np. góra Rana, gdzie znajduje się ośrodek sportów lotniczych i szybowcowych. Organizowane są tu również zawody modeli latających.
Główne atrakcje turystyczne obszaru.
Czeskie Średniogórze jest rozdzielone na pół obniżeniem Łaby, która utworzyła tu przepiękną, długości ok. 4 km, dolinę zwaną Bramą Czech - Porta Bohemica. Pochodzenie wulkaniczne wycisnęło na górach charakterystyczne piętno: kształt kopulasty - Rzip oraz stożkowy - Milešovka. Pasmo górskie skrywa wiele interesujących form geologicznych np. potok lawowy - Hradišťany, pola piargowe na zboczach gór - Plešivec, pięcio- sześcioboczne słupy bazaltowe - Panská skála czy Radobýl, głębokie doliny - Oparenské oraz Bobrzy Przesmyk (Bobří Soutěska) i wodospady na Podlešínskim Potoku. Chroniony obszar krajobrazowy obejmuje 62 % użytków rolnych. Na obszarze tego rejonu jest wydzielonych 40 obszarów ochronnych oraz znajduje się 97 gatunków drzew chronionych. Charakterystyczne jest tu występowanie ciepłolubnych organizmów stepowych i występujących na piargach. Dzięki sprzyjającym warunkom naturalnym obszar ten został bardzo szybko zasiedlony i przekształcony. Z biegiem wieków rozwinęła się tu harmonijna kraina o specyficznej rzeźbie terenu z sadami owocowymi usiana licznymi osadami o historycznej zabudowie.
Milešovka to najwyższe wzniesienie Czeskiego Średniogórza - 837 m n.p.m. i jest również najbardziej wietrzną górą w Republice Czeskiej. Na jej szczycie znajduje się stacja meteorologiczna z wieżą widokową z 1904 roku.
Góra Rzip jest dla narodu czeskiego najważniejszą, historyczną górą. Według legendy właśnie tutaj zatrzymał się praojciec Czech, rozejrzał się po urodzajnej krainie i tu osiadł wraz ze swym plemieniem. Rzip góruje ponad okolicznymi nizinami w dorzeczu Łaby, Ohrzy i Wełtawy na wysokości 180 m. Już od XI wieku na jej wierzchołku wznosi się rotunda św. Jerzego. Corocznie w kwietniu na św. Jerzego odbywa się tu odpust.
Miasto Louny jest miejskim kompleksem zabytkowym. Oprócz zabytkowych domów i długiego fragmentu murów z basztami znajduje się tu gotycki kościół św. Mikołaja z trzyczęściowym dachem namiotowym.
Terezin został zbudowany w czasach Józefa II na palach jako forteca wojskowa. Zachowały się tu niemal w całości umocnienia miasta w kształcie wydłużonego ośmiokąta z bastionami i z oddzielną twierdzą Malá Pevnost. Zabudowa miasta reprezentuje niemal czysty styl klasycystyczny. Malá Pevnost w czasie okupacji niemieckiej stała się znanym obozem koncentracyjnym, gdzie zginęło wielu Żydów.
Pałac Krásný Dvůr został przebudowany według projektu F. M. Kaňky. W wielkim, 92 hektarowym, pierwszym w Czechach parku angielskim z widocznymi wpływami Wersalu, znajduje się wiele budynków z XVIII i XIX w. oraz system stawów. Znajdziemy tu także tysiącletni dąb z pniem o obwodzie 8,7 m.
Miasto Litomierzyce szczyci się 2 hektarowym rynkiem, który otaczają interesujące, renesansowe domy mieszczańskie. Znajdują się tutaj również trzykondygnacyjne piwnice, a w południowej części miasta zachowały się mury obronne. Znajduje się tu również barokowa katedra św. Szczepana, a w kościele Wszystkich Świętych są pogrzebani budowniczowie G. i O. Broggiowie.
Pałac Libochovice jest przykładem stylu barokowego. Mieści się tu interesująca biblioteka, kolekcja ośmiu pieców kaflowych, porcelany, gobelinów oraz izba pamięci urodzonego tu J. E. Purkyně. Pałac otacza park angielski o powierzchni 25 ha częściowo przekształcony na francuski według wzoru wersalskiego. Polecamy też inne zabytki: pałac w Ploskovicach, zamek Budyně nad Ohřicą oraz ruiny zamku Házmburk.
Rejon chmielarski w okolicach Żatca i Loun powstał już w XIV wieku. Żatecki chmiel stał się europejskim miernikiem jakości. W roku 1922 został tu ustanowiony przez ustawę Publiczny Ośrodek Certyfikacji Chmielu, który działa do dziś. Corocznie pod koniec sierpnia w Żatcu odbywa się Żateckie Święto Chmielu.
Nie tylko chmiel i piwo rozsławiły ten obszar, uprawia się tu także winorośl. Znajdziemy tu znane regiony winiarskie: Roudnicki i Žernosecki. Roudnicki region winiarski rozpościera się w okolicach rzeki Łaby i obejmuje sześć gmin. Winnice znajdują są na stromych zboczach. Z uprawianych odmian najlepsze plony daje Sylvánska Zelena.
Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.