Region turystyczny Okolice Pragi - Okolí Prahy - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Okolice Pragi - Okolí Prahy

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Okolice Pragi

Region turystyczny Okolice Pragi.
(cz. Okolí Prahy).

Region turystyczny Okolice Pragi jest tożsamy z województwem środkowoczeskim. Dla celów marketingowych został rozdzielony na trzy obszaru turystyczne:


 - Czechy Środkowe-Zachód (Střední Čechy-západ),


 - Czechy Środkowe-Północny Wschód (Střední Čechy-severovýchod),


 - Czechy Środkowe-Południowy Wschód oraz Połabie (Střední Čechy-jihovýchod a Polabí).

Region od niepamiętnych czasów jest ściśle związany z dziejami Czech. Znajdują się tu setki miast z ciekawą historią i zabytkami: Libice, Stará Boleslav, Levý Hradec i Budeč, których nazwy przypominają początki państwa czeskiego i rządów Przemyślidów. Znajdziemy tu wiele innych cennych zabytków historycznych, jakimi są zamki i pałace: Karlsztejn, Křivoklát, Konopiště, Kokořín oraz Český Šternberk. Również późniejsze siedziby szlacheckie, renesansowe i barokowe pałace ze swymi okazałymi ogrodami są na pewno niezwykle atrakcyjne dla turystów. Do najbardziej atrakcyjnych należą: Nelahozeves, Dobřiš, Kačina, Hořovice oraz Žleby, a nawet letnia siedziba prezydenta Republiki Czeskiej - pałac w Lánach.
Praktycznie, wszystkie miasta tego regionu mogą poszczycić się posiadaniem historycznego centrum. Prawdziwą perłą pomiędzy nimi jest Kutná Hora, której historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Również inne miasta, takie jak: Kolin, Mielnik, Slaný, Kladno, Beroun, Rakownik, Przybram, Beneszów mają wiele do zaoferowania.


Rozpościera się tu kilka obszarów ochrony krajobrazu. Największym uznaniem cieszy się Křivokládsko, które tworzy rozległy kompleks lasów mieszanych. Równie ciekawa, pod względem geologicznym jest kraina Krasu Czeskiego, gdzie znajduje się największa formacja krasowa w Czechach ze sławnymi Koněpruskimi Jaskiniami. Nie wolno zapomnieć o pasmach górskich Wielki i Mały Blaník. Znajduje się tu również CHKO (Obszar Chronionego Krajobrazu) Kokořínsko, dla którego charakterystyczne są kanionowe doliny z piaskowcowymi skałami. Przez region przepływają rzeki Berounka, Wełtawa, Łaba i Sazawa, które tworzą malownicze scenerie i romantyczne zakątki. Szczególnie harmonijna przyroda występuje nad Berounką i Sazawą. Również zbiorniki wodne na Wełtawie zachęcają do wypoczynku i przyjemnego spędzenia wolnego czasu. Największe rzeźby na wolnym powietrzu w Republice Czeskiej, Čertový Hlavy, wyciosał w piaskowcowych skałach, na skraju Kokořínska rzeźbiarz V.Levý w latach 40-tych XIX wieku.


Do kolejnych ciekawostek należy winiarstwo w Mielniku, które w mieście u zbiegu Wełtawy i Łaby ma bardzo starą tradycję. Każdego roku we wrześniu odbywa się tu święto winobrania.
Najcenniejsze eksponaty architektury ludowej możemy zobaczyć w kilku muzeach na wolnym powietrzu. Skansen w Třebízu ukazuje różne typy domów kamiennych oraz zrębowe dzwonnice z obszaru Slánska. Muzeum Architektury Ludowej w Kouřimi jest nastawione na dawne techniki budownictwa ludowego, Połabskie Muzeum Etnograficzne w Přerowie nad Łabą koncentruje na swym obszarze typowe domy zrębowe Połabía Środkowego, tak samo jak interesujące Muzeum Budownictwa Wiejskiego Středního Povltaví w Wysokim Chlumcu. Oprócz skansenów znajduje się tu kilka ciekawych wiejskich stref zabytkowych, jakimi są średniowieczne centra wsi Lensedly i Bošín. Prawdziwym rarytasem jest Hamousův Statek v Zbečnie. Jest to zabytkowe gospodarstwo wiejskie z XVI wieku zbudowane w stylu zrębowym. Typowym środkowoczeskim domem z bali jest dom rodzinny bohatera narodowego Jozefa Jungmana w Hudlicach. Znajdziemy tu również skansen przemysłowy - Muzeum Górnicze Przybram-Březove Hory, największe tego rodzaju w Republice Czeskiej.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego