Region turystyczny Karkonosze - Krkonoše - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Karkonosze - Krkonoše

Informacje ogólne > Regiony turystyczne

Region turystyczny Karkonosze.
(cz. Krkonoše).

Karkonosze rozciągają się na terytorium województw: hradeckiego oraz libereckiego, i są samodzielnym regionem turystycznym, który dzieli się na dalsze trzy obszary turystyczne:


- Karkonosze Zachodnie (Krkonoše-západ),
- Karkonosze Środkowe (Krkonoše-střed),
- Karkonosze Wschodnie (Krkonoše-východ).

Karkonosze ze swoją dominantą - szczytem Śnieżką (Sněžka) - 1602 m n.p.m. są najwyższym łańcuchem górskim Republiki Czeskiej. Południowa część obszaru oraz najbardziej znane ośrodki turystyczne należą do pasma ochronnego Parku Narodowego Karkonosze. Są to obszary atrakcyjne o każdej porze roku, zarówno dla narciarzy, jak i dla amatorów turystyki pieszej czy rowerowej. Karkonosze mają dogodne położenie geograficzne w sercu Europy Środkowej. Znajdują się na granicy pomiędzy Republiką Czeską a Polską, a jednocześnie nie są zbytnio oddalone od Niemiec.
W 1963 roku na terenie Karkonoszy został utworzony Karkonoski Park Narodowy, który był pierwszym parkiem narodowym w Republice Czeskiej. Z tutejszych zboczy wypływa Łaba, jedna z najważniejszych czeskich rzek. Do najbardziej wyróżniających się szczytów należą: Kozí Hrbety, Luční Hora, Studniční Hora i najwyższa góra w Czechach - Śnieżka o wysokości 1602 m. n.p.m. Pradawne lodowce wymodelowały niezwykłe doliny, np. Dolina Białej Łaby, Labský Důl, Labská Soutěska, Obří důl. Przez Labský Důl przepływają kilkustopniowe wodospady - Pančavský (148 m), Pudlavský oraz Labský. Góry pokrywa przede wszystkim wtórny las świerkowy. Jest tu niezliczona ilość roślinności różnych pasm klimatycznych, a w całym łańcuchu znajdziemy około 50 torfowisk. Od XVI wieku na grzbietach górskich zbudowano około 2500 chałup związanych z sezonowym wypasem zwierząt i przechowywaniem siana. Niektóre z nich zostały później przebudowane na noclegownie turystyczne i restauracje. Najstarszą i największą jest Luční Bouda.
Obszar ma doskonałe warunki przede wszystkim do rekreacji zimowej - narciarstwo klasyczne i zjazdowe, w ośrodkach górskich można jeździć na nartach od listopada aż do kwietnia. W sezonie letnim są tu również bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Karkonosze zadowolą nie tylko wymagających wczasowiczów w doskonale wyposażonych ośrodkach: Szpindlerowy Młyn, Pec pod Śnieżką czy Jánské Lázne, ale i rodziny z dziećmi, poszukujące przyjemnych i spokojnych form rekreacji.
W zachodniej części Karkonoszy, sięgającej aż po województwo libereckie, znajdziemy kilka obszarów chronionych. Jednym z nich jest Anenské Údoli pod Harrachovem, leżące w dolinie rzeki Mumlavy, w biegu której znajdują się 10-metrowe Mumlawskie Wodospady (Mumlavské Wodopády), tworzące w korycie rzeki olbrzymie garnce eworsyjne.
W regionie Karkonosze możemy podziwiać nie tylko przyrodę, ale i zabytki kultury. W Hostinném i Trutnowie znajdziemy interesujące, gotyckie centra miast, domy renesansowe i inne cenne budowle. W
e Vrchlabí znajduje się renesansowy pałac z parkiem angielskim, gdzie możemy zwiedzić arboretum Karkonoskiego Parku Narodowego ze ścieżką edukacyjną.

Obszar turystyczny Karkonosze Zachodnie.
(cz. Krkonoše-západ).

Obszar turystyczny Karkonosze Zachodnie jest częścią rejonu turystycznego Karkonosze (Krkonoše), jak również jest częścią województwa libereckiego.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Na terenie obszaru turystycznego Karkonosze Zachodnie znajdziemy kilka obszarów chronionych. Jednym z nich jest Aneňské Údoli koło Harrachova, leżące w części doliny rzeki Mumlavy. Jej ciek tworzy dalej 10-metrowe Mumlawskie Wodospady (Mumlavské Wodopády), tworzące w korycie rzeki olbrzymie garnce eworsyjne. Wypływa ona na Labskiej Louce, płynie w kierunku zachodnim i przepływa przez Harrachov, a Na Mýtě wlewa się do Izery. Osiąga szerokość 4-8 m.

Mała Łaba (Malá Labe) ma źródło pod Západni Planiną na wysokości 1325 m n.p.m. pod nazwą Klínový Potok. Płynie na południe, a nad Hostinném wpada do Łaby. Ma, zwłaszcza w górnym biegu charakter dzikiej, górskiej rzeki z wieloma progami, kamiennymi i sztucznymi. Koryto jest częściowo uregulowane, niektóre jazy są trudne lub zamknięte do spływów.

Z
zabytków architektury możemy zwiedzić pałace w Horní Branné i w Jílemnicy oraz ruiny zamków: Bradlec, Kumburk oraz Levín. Interesujący jest również były kościół przyklasztorny św. Augustyna we Vrchlabí oraz kościoły: w Jílemnicy, Horní Branné i Libštácie.

Obszar turystyczny Karkonosze Środkowe.
(cz. Krkonoše-střed).

Obszar turystyczny Karkonosze Środkowe jest częścią rejonu turystycznego Karkonosze (Krkonoše) i należy do województwa hradeckiego.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Obszar turystyczny Karkonosze Środkowe jest tworzony przede wszystkim przez turystyczne centra Špindlerovska i Vrchlabska. Głównymi centrami obszaru są miasta: Szpindlerowy Młyn oraz Vrchlabí. Są tu idealne warunki do całorocznego wypoczynki i uprawiania sportów. Wysokiej jakości tereny narciarskie, szlaki narciarstwa biegowego, oznaczone szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe są świetnie zadbane. Przygotowano tu również zakwaterowanie na dobrym poziomie i w różnych kategoriach cenowych. Obszar posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową. W wielu gminach zachowała się również miejscowa architektura ludowa.

Jánské Lázně leżą na wysokości 670 m n.p.m. na zboczach Černé Hory - 1300 m n.p.m. Działa tu jedna z pierwszych kolejek linowych wybudowanych w Czechosłowacji (1928 r.). W 1980 r. została zmodernizowana na nowoczesną kolej kabinową. Jánské Lázně nie są wyłącznie uzdrowiskiem, ale także słynnym centrum rekreacyjnym, turystycznym i sportowym. To także punkt wyjściowy do krótszych, a także trudnych wypraw na wierzchołki karkonoskich gór. Ze szczytu Černé Hory roztacza się wspaniały widok na panoramę Karkonoszy łącznie ze Śnieżką.

Obszar turystyczny Karkonosze Wschodnie.
(cz. Krkonoše-východ).

Obszar turystyczny Karkonosze Wschodnie jest częścią rejonu turystycznego Karkonosze (Krkonoše) i należy do województwa hradeckiego. Obszar turystyczny Karkonosze Wschodnie obejmuje nie tylko teren Karkonoszy, ale również Pogórze Karkonoskie. Rejon ten może pochwalić nie tylko niepowtarzalną przyrodą, ale i bogatą historią.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Trutnov to przemysłowe, handlowe i kulturalne centrum obszaru. Jest nazywany również "Bramą Karkonoszy". Z Krakonošová Náměstí rozpościera się piękny widok na Śnieżkę i Černą Horę. W okolicy znajduje się również część oryginalnych, czechosłowackich, umocnień granicznych: wieże artyleryjskie i punkty obserwacyjne, ostrokół dla miotaczy min i piechoty oraz twierdza Stachelberg. Można również zwiedzić stary gotycki zamek Vízmburk, ruiny zamku Břečtejn oraz Malé Svatoňovice związane z braćmi Čapkami.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego