Obszar turystyczny Góry Izerskie - Jizerské hory - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Góry Izerskie - Jizerské hory

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Północ Czech

Obszar turystyczny Góry Izerskie.
(cz. Jizerské hory).

Góry Izerskie, jako obszar turystyczny są częścią regionu turystycznego Północ Czech (Český sever) i należy do województwa libereckiego. Góry Izerskie rozpościerają się na najbardziej na północ wysuniętym cyplu Republiki Czeskiej i charakteryzują się szeregiem wzniesień, które dochodzą do wysokości około 1000 m n.p.m. oraz kanionowymi dolinami rzek Izery i Smědé. Torfowiska i jeziorka obok pełnego głazów koryta Izery są połączone z dobrze zachowanymi ścieżkami edukacyjnymi. Najstarsza z nich prowadzi koło jedynej w swoim rodzaju bazaltowej góry Bukovec, gdzie występują unikalne okazy flory. W rezerwacie przyrodniczym Stržový Vrch znajdziemy granitowe formacje skalne o najróżniejszych kształtach powstałych w wyniku procesu stopniowego wietrzenia.


Na terenie Gór Izerskich znajduje się 27 obszarów uznanych za tereny podlegające szczególnej ochronie. Góry są również źródłem wody pitnej dla aglomeracji libereckiej i jabloneckiej. Na obszarze tym znajdują się cztery ścieżki edukacyjne. Góry Izerskie posiadają wiele ośrodków sportów zimowych, w większości narciarstwa biegowego
.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Magistrala Izerska to 115 km dobrze utrzymanych tras biegowych, dla których istnieją tu idealne warunki dzięki małym różnicom wysokości terenu. Jedną z najbardziej popularnych jest Smědava-Bedřichov-Izerka. Od roku 1968 corocznie jest tu organizowany bieg Izerska padesátka, który należy do największych tego rodzaju imprez w Europie. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Královka, Bramberk oraz Štěpánka.

Znajdziemy tu ogółem
10 wież widokowych np.: na Špičáku, na Bramberku, Černą Studnicę, Štěpánkę czy Královkę. Zostały one wybudowane w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku i są połączone ciekawymi szlakami turystycznymi.

W historycznym centrum
Liberca króluje neorenesansowy ratusz oraz teatr F.X. Šaldy. Kolejną ciekawostką jest budynek Severočeskégo Muzeum, do którego została wkomponowana kopia wieży pierwotnego ratusza miejskiego. Pozostałością zabudowy miejskiej są trzypiętrowe XVII-wieczne domy z muru pruskiego tzw. Valdštejnskie domki. Do popularnych centrów rozrywki i rekreacji należy Centrum Babylon z Aquaparkiem.

ZOO Liberec to najstarszy ogród zoologiczny w Republice Czeskiej, gdzie znajduje się ponad 170 gatunków zwierząt, w tym białe tygrysy. Liberecki ogród botaniczny ma ponad stuletnią tradycję.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego