Region turystyczny Czechy Północno-Zachodnie - Severozápadní Čechy - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Czechy Północno-Zachodnie - Severozápadní Čechy

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Północno-Zachodnie

Region turystyczny Czechy Północno-Zachodnie.
(cz. Severozápadní Čechy).

Ten region turystyczny składa się z całego obszaru województwa usteckiego i jest podzielony na trzy obszary turystyczne:


- Rudawy Czeskie i Pogórze Rudawskie (Krušné hory a Podkrušnohoří),


 -
Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko),


 - Średniogórze Czeskie i Ziemia Żatecka (České středohoří a Žatecko).

W regionie Czechy Północno-Wschodnie znajdują się ciekawe obszary górskie nie przeciążone pod względem turystyki, zabytki historii i kultury, odpowiednio przygotowane rejony turystyczne i szlaki rowerowe, zbiorniki naturalne i sztuczne. Są tu również tereny ze świetnymi warunkami do wypoczynku zimowego i letniego.
Region ten znany jest wyłącznie jako znaczący obszar przemysłowy. W ostatnich dziesięcioleciach uczyniono wiele w celu usunięcia obciążeń ekologicznych i odnowy natury i krajobrazu. Od średniowiecza rozwijało się tu górnictwo związane z wydobyciem rud, a później węgla. Były tu wydobywane kamienie półszlachetne wykorzystane potem przy zdobieniu Zamku Karlštejn oraz katedry św. Wita w Pradze.


Do ważnych zabytków historycznych należą pałace w: Klaštercu nad Ohrzą, Krásnym Dvoře, Libochovicach, Duchcovie, Velkim Březnie, Beneszowie nad Ploucznicą, Ploskovicach, Dieczynie i wiele innych. Znajduje się tu szereg ważnych zabytków architektury sakralnej, między innymi: klasztor franciszkanów w Kadani
u, klasztor w Oseku, kościół św. Mikołaja w Lounach, katedra w Litoměřicach, klasztor w Doksanach, kaplica loretańska w Rumburku. Na szczycie góry Rzip (Říp) (456 m n.p.m.) stoi kilkakrotnie przebudowywana rotunda św. Jerzego z XI wieku.
Rejon ma jedyny w swoim rodzaju charakter, również ze względu na ilość atrakcyjnych pod względem przyrodniczym miejsc. Do tych, bez wątpienia, należą: znane Łabskě Pískowce z Bramą Pravcicką, Czeskie Średniogórze z Milešovką oraz Rudawy Czeskie z Klínovcem, Bouřňákem i innymi szczytami.

Rudawy Czeskie otaczają region od strony północnej i już od średniowiecza były znane z występowania bogactw naturalnych. Góry porastają głównie lasy świerkowe. Oferują odpowiednie warunki do wypoczynku letniego, ale przeważa tu turystyka zimowa związana z narciarstwem. Z ośrodków górskich najbardziej znane są: Bouřňák, Telnice oraz Mezihoří.

Średniogórze Czeskie jest podzielone na pół przełomem rzeki Łaby, która utworzyła przepiękną 4-kilometrową dolinę zwaną - Brama Czech (Porta Bohemica). Pochodzenie wulkaniczne nadało górom charakterystyczne kształty: kopulasty (Rzip) oraz stożka (Milešovka). Jest tu wiele ciekawych form geologicznych np. potoki lawowe, pola piargowe na zboczach gór, pięcio- i sześcioboczne słupy bazaltowe, głębokie doliny oraz wodospady.

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) jest najlepiej zachowaną częścią Wyżyny Dieczyńskiej. Prawczicka Brama to największa formacja skalna w Europie Środkowej. W lecie jest ona celem wycieczek wielu turystów, tak samo jak chroniony obszar krajobrazowy Labské Pískovce. Znajdziemy tu miasto skalne z głębokimi wąwozami i parowami - Tiské Stěny.


Góry Łużyckie są przede wszystkim miejscem wypoczynku letniego. Przez ich obszar przepływają rzeki Ohrza i Łaba, których meandry tworzą przepiękne krajobrazy. Góra Raná oprócz rezerwatu przyrody proponuje możliwość latania sportowego na lotniach i szybowcach.

Charakterystyczna dla tego obszaru jest duża ilość
wież widokowych, szczególnie w okolicach Dieczyna i Šluknova: Děčínsky Sněžnik, Dieczyn, Dolní Poustevny, Vlčí Hora, Dýmník, Jedlová, Milešovka, Hněvín koło Mostu, Mostná Hora koło Litomierzyc, Kryry koło Loun czy Naklerov koło Ústí nad Labem.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego