Menu główne:
Region turystyczny Czechy Północno-Zachodnie.
(cz. Severozápadní Čechy).
Ten region turystyczny składa się z całego obszaru województwa usteckiego i jest podzielony na trzy obszary turystyczne:
- Rudawy Czeskie i Pogórze Rudawskie (Krušné hory a Podkrušnohoří),
- Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko),
- Średniogórze Czeskie i Ziemia Żatecka (České středohoří a Žatecko).
W regionie Czechy Północno-Wschodnie znajdują się ciekawe obszary górskie nie przeciążone pod względem turystyki, zabytki historii i kultury, odpowiednio przygotowane rejony turystyczne i szlaki rowerowe, zbiorniki naturalne i sztuczne. Są tu również tereny ze świetnymi warunkami do wypoczynku zimowego i letniego.
Region ten znany jest wyłącznie jako znaczący obszar przemysłowy. W ostatnich dziesięcioleciach uczyniono wiele w celu usunięcia obciążeń ekologicznych i odnowy natury i krajobrazu. Od średniowiecza rozwijało się tu górnictwo związane z wydobyciem rud, a później węgla. Były tu wydobywane kamienie półszlachetne wykorzystane potem przy zdobieniu Zamku Karlštejn oraz katedry św. Wita w Pradze.
Do ważnych zabytków historycznych należą pałace w: Klaštercu nad Ohrzą, Krásnym Dvoře, Libochovicach, Duchcovie, Velkim Březnie, Beneszowie nad Ploucznicą, Ploskovicach, Dieczynie i wiele innych. Znajduje się tu szereg ważnych zabytków architektury sakralnej, między innymi: klasztor franciszkanów w Kadaniu, klasztor w Oseku, kościół św. Mikołaja w Lounach, katedra w Litoměřicach, klasztor w Doksanach, kaplica loretańska w Rumburku. Na szczycie góry Rzip (Říp) (456 m n.p.m.) stoi kilkakrotnie przebudowywana rotunda św. Jerzego z XI wieku.
Rejon ma jedyny w swoim rodzaju charakter, również ze względu na ilość atrakcyjnych pod względem przyrodniczym miejsc. Do tych, bez wątpienia, należą: znane Łabskě Pískowce z Bramą Pravcicką, Czeskie Średniogórze z Milešovką oraz Rudawy Czeskie z Klínovcem, Bouřňákem i innymi szczytami.
Rudawy Czeskie otaczają region od strony północnej i już od średniowiecza były znane z występowania bogactw naturalnych. Góry porastają głównie lasy świerkowe. Oferują odpowiednie warunki do wypoczynku letniego, ale przeważa tu turystyka zimowa związana z narciarstwem. Z ośrodków górskich najbardziej znane są: Bouřňák, Telnice oraz Mezihoří.
Średniogórze Czeskie jest podzielone na pół przełomem rzeki Łaby, która utworzyła przepiękną 4-kilometrową dolinę zwaną - Brama Czech (Porta Bohemica). Pochodzenie wulkaniczne nadało górom charakterystyczne kształty: kopulasty (Rzip) oraz stożka (Milešovka). Jest tu wiele ciekawych form geologicznych np. potoki lawowe, pola piargowe na zboczach gór, pięcio- i sześcioboczne słupy bazaltowe, głębokie doliny oraz wodospady.
Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) jest najlepiej zachowaną częścią Wyżyny Dieczyńskiej. Prawczicka Brama to największa formacja skalna w Europie Środkowej. W lecie jest ona celem wycieczek wielu turystów, tak samo jak chroniony obszar krajobrazowy Labské Pískovce. Znajdziemy tu miasto skalne z głębokimi wąwozami i parowami - Tiské Stěny.
Góry Łużyckie są przede wszystkim miejscem wypoczynku letniego. Przez ich obszar przepływają rzeki Ohrza i Łaba, których meandry tworzą przepiękne krajobrazy. Góra Raná oprócz rezerwatu przyrody proponuje możliwość latania sportowego na lotniach i szybowcach.
Charakterystyczna dla tego obszaru jest duża ilość wież widokowych, szczególnie w okolicach Dieczyna i Šluknova: Děčínsky Sněžnik, Dieczyn, Dolní Poustevny, Vlčí Hora, Dýmník, Jedlová, Milešovka, Hněvín koło Mostu, Mostná Hora koło Litomierzyc, Kryry koło Loun czy Naklerov koło Ústí nad Labem.