Menu główne:
Obszar turystyczny Czechy Środkowe-Zachód.
(cz. Střední Čechy-západ).
Ten obszar turystyczny jest częścią województwa środkowoczeskiego i jednocześnie należy do regionu turystycznego Okolice Pragi (Okolí Prahy). Obszar obejmuje byłe powiaty Beroun, Rakovnik, Mielnik oraz część powiatów Przybram i Praga-Zachód. Północną część tworzą przeważnie tereny równinne z miejskim centrum Kladno, znajdującym się w bliskim sąsiedztwie lotniska Ruzyně. Środkowa i południowa część regionu charakteryzuje się wysokim zalesieniem obszaru, chodzi tu o lekko pofałdowany teren z Vrchoviną Křivoklatską i Brdami, obszarem chronionego krajobrazu Křivokladsko i Českim Krasem, Koněpruskimi Jeskyniami łącznie z rzekami Berounką i Wełtawą.
Główne atrakcje turystyczne obszaru.
Zamek Karlsztejn zalicza się do najwspanialszych i najsłynniejszych grodów czeskich. Został wzniesiony w latach 1348-65 na lewym brzegu Berounki przez króla Karola IV, jako miejsce przechowywania relikwii i cesarskich klejnotów koronacyjnych. Niepowtarzalne zdobienia z 127 obrazami tablicowymi przedstawiającymi postacie świętych z pracowni mistrza Theodorika.
Zamek Křivoklát został założony około roku 1230 za rządów Przemysła Otakara II Wielkiego. Rozwój obiektu nastąpił za rządów Władysława Jagiellończyka, który stworzył z niego swą reprezentacyjną rezydencję. Na przełomie XIX i XX wieku rodzina Fürstenberków przeprowadziła tu obszerną rekonstrukcję, a w roku 1929 zamek sprzedano na rzecz skarbu państwa. Ze względu na swoją wartość artystyczną i historyczną zalicza się on do najznakomitszych zabytków Republiki Czeskiej.
Svatá Hora - Przybram była kiedyś największym i najsławniejszym miejscem pątniczym w Austro-Węgrzech i jest jednym z najcenniejszych zabytków czeskiego wczesnego baroku. Świątynia z ambitami, kaplicami, dzwonnicą i przyległą rezydencją została wybudowana przez zakon jezuitów w latach 1658-75, a jej zdobienia są dziełem wielu wybitnych artystów i rzemieślników na czele z architektem C.Luragem. Z miasta Przybram wiodą do miejsca kultu kryte schody zbudowane w latach 1727-28 według projektu K.I.Dientzenhofera. Obiekt jest otwarty przez cały rok.
Pruhonický Park jest uważany za jedno z najznakomitszych dzieł światowej architektury ogrodowej, a założył go hrabia Sylva Taroucca. Osią obiektu stał się strumień Botič. Do roku 1914 udało się tu, na powierzchni 240 ha z alpinarium i rozarium, zgromadzić niemal 1200 gatunków drzew i roślin pochodzących z obcych krajów. Park przecina ponad 40 km ścieżek spacerowych.
Křivoklátsko było terenem łowieckim królów czeskich już za panowania Przemyślidów. Ten fakt był przyczyną rzadkiego osadnictwa i dzięki temu także zachowania pierwotnego charakteru tego obszaru przyrodniczego, który 1978 roku stał się obszarem chronionego Krajobrazu, a później także Międzynarodowym Rezerwatem Biosfery UNESCO. Charakterystyczne dla tego terenu są strome wąwozy, rumowiska skalne i przeważnie lasy mieszane. Pejzaż urozmaicają dziwaczne formy skalne, na przykład Čertová Skála w dolinie Berounky. Obszar obfituje także w bogatą faunę.
Brdská Vrchovina różni się wyraźnie od okolicznego krajobrazu. Tutejsze stawy są ulubionym miejscem łowów czapli, bociana czarnego i orła morskiego. Z gatunków flory znajdziemy tu rzadkie gatunki orchidei, kosaćców i pełników.
Czeski Kras jest krainą otaczającą zakola Berounki i największym obszarem krasowym w Czechach. Obejmuje skaliste występy skalne, jaskinie na typowych, krasowych stokach i mnóstwo interesującej, unikalnej flory. Najcenniejszym rejonem obszaru chronionego krajobrazu jest Klonk i Suchomast.
Ważnym rejonem jest również narodowy zabytek przyrody Zlatý kůň z najbardziej rozległym dostępnym dla turystów systemem jaskiniowym w Czechach - Koněpruskimi Jesyniami, których wiek szacuje się na 300-400 mln lat. Formy naciekowe wypełniają tu trzy kondygnacje korytarzy i grot. Z całkowitej długości korytarzy jaskiń 2 km można zwiedzić 620 metrowy odcinek.
Hornické Muzeum Przybram-Březové Hory jest największym tego rodzaju w Republice Czeskiej i znajduje się na terenie historycznych szybów: Vojtěšskiej, Anenskiej i Ševčinskiej Šachty. W sprawie unikalnej kopalni Ševčinský Důl został złożony wniosek o wpis na Listę Zabytków Techniki UNESCO. Na hałdzie Ševčinskiej Šachty powstał specjalny projekt: na 180 m torów została zainstalowana kolejka górnicza używana w kopalniach rud i uranu Przybram w drugiej połowie XX wieku. Oprócz zwiedzania ekspozycji mineralogicznej i górniczej można zjechać do kopalni i przejechać się po Prokopskiej Štoli aż do najgłębszego oddziału kopalnianego (1600 m), albo przejść pomiędzy kopalniami Wojtěchem i Anną oraz sztolnią wodną Anna z końca XVIII wieku. Bardzo cennym eksponatem jest parowa maszyna wydobywcza z roku 1914.
Architekturę ludową możemy podziwiać w Muzeum Vesnických Staveb Štredního Povltaví w Wysokim Chlumcu. Przykładem wyjątkowego gospodarstwa wiejskiego z XVI wieku jest Hamousův Statek v Zbečnie.
Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.