Obszar turystyczny Tachów, Stříbro i okolice - Tachovsko-Stříbrsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Tachów, Stříbro i okolice - Tachovsko-Stříbrsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Zachodnioczeskie Uzdrowiska

Obszar turystyczny Tachów, Stříbro i okolice.
(cz. Tachovsko-Stříbrsko).

Obszar turystyczny Tachów, Stříbro i okolice jest częścią większego regionu turystycznego Zachodnioczeskie Uzdrowiska (Západočeské lázně) i należy do województwa pilzneńskiego. Obejmuje pofałdowany obszar górski Lasu Czeskiego z niską gęstością zaludnienia. Do charakterystycznych cech regionu należą: kraina górska i podgórska, zabytki, krajobraz wiejski, balneologia i związek z rejonem uzdrowiskowym województwa karlowarskiego. Do rozwiniętych gałęzi ruchu turystycznego należy turystyka piesza, poznawcza, rowerowa, wiejska, oraz agroturystyka. Dzięki swemu położeniu i dobrym połączeniom komunikacyjnym jest to obszar ze znaczącym potencjałem ruchu turystycznego. Oprócz niewielkiego oddalenia od ważnego rynku niemieckiego i dobrej dostępności ze stolicy państwa Pragi, znaczącym aspektem jest również powiązanie z największym regionem balneologicznym w Czechach.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Klasztor Kladruby koło Stříbra założył Vladislav I w 1115 r. Zwiedzający mogą tu obejrzeć rzeźby M.B.Brauna poświęcone św. J.Nepomucenowi. Kościół Wniebowstąpienia Marii Panny przebudowany przez J.B.Santiniego w XVIII wieku w stylu barokowego gotyku należy do największych w Czechach.

Klasztor w Stříbrze jest byłym klasztorem minorytów założonym w XIII wieku. Po barokowej przebudowie został skasowany przez Józefa II, a po pożarze w 1791 r. opuszczony. Dziś można tu obejrzeć korytarz krzyżowy i wewnętrzny "rajski dziedziniec" oraz ekspozycje muzealne. Podczas wykopalisk w 1953 r. zostały tu odnalezione szczątki dwóch generałów zamordowanych w Chebie razem z Albrechtem z Valdštejna.

Klasztor w Tachovie jest byłym klasztorem franciszkańskim z roku 1466 przebudowanym w stylu barokowym. Można tu zobaczyć między innymi rzeźbę figuralną "Ostatnia wieczerza" (Poslední večeře Páně) naturalnej wielkości oraz działające organy piszczałkowe z miechami.

Ruiny zamku Přimda
najstarszym grodem kamiennym na obszarze Czech. Założony na początku XII wieku należał do systemu grodów strażniczych. Był również komorą celną Królestwa Czeskiego. Jego ruiny stoją na górze z rezerwatem przyrodniczym o tej samej nazwie. Gości zainteresuje zapewne graniastosłupowa wieża z łamanego kamienia obłożona wewnątrz i na zewnątrz granitowymi ciosami.

Miasto Stříbro leży nad doliną rzeki Mže, a pierwsze zapiski o mieście pochodzą z 1183 r. Historyczne centrum miasta było uznane za zabytkową strefę miejską. Unikalną wartość przedstawia renesansowy ratusz z przepięknymi sgraffitowymi zdobieniami elewacji. Znajduje się tu także cały szereg wartościowych obiektów, jak również piękne, renesansowe portale domów.

Miasto Tachów założone w 1126 r. należy do najstarszych osiedli w zachodnich Czechach. Chlubą Tachowa są obwarowania miejskie z XIV wieku, które zadziwiają swoją dobrą kondycją i niezwykłym kształtem wieży. Pałac jest przebudowanym w stylu klasycystycznym, a obecnie używa go Urząd Miasta i Podstawowa Szkoła Artystyczna. Do udanych rekonstrukcji zabytków miasta należy barokowy młyn założony przez właściciela Tachowa Jana Filipa Husmanna z Namédy z 1645 r. W najbliższej okolicy znajdują się monumentalne pomniki - mogiła poświęcona ofiarom pochodu śmierci z II wojny światowej i pomnik husycki na Vysokiej przypominający bitwę pod Tachowem z 1427 r.

Uzdrowisko Konstantinovy Lázně leżą ukryte wśród lasów na wysokości 520 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Bawarią, w jednym z najczystszych rejonów Republiki Czeskiej. Uzdrowisko jest nastawione na rehabilitację po chorobach i operacjach serca.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego