Menu główne:
Obszar turystyczny Tachów, Stříbro i okolice.
(cz. Tachovsko-Stříbrsko).
Obszar turystyczny Tachów, Stříbro i okolice jest częścią większego regionu turystycznego Zachodnioczeskie Uzdrowiska (Západočeské lázně) i należy do województwa pilzneńskiego. Obejmuje pofałdowany obszar górski Lasu Czeskiego z niską gęstością zaludnienia. Do charakterystycznych cech regionu należą: kraina górska i podgórska, zabytki, krajobraz wiejski, balneologia i związek z rejonem uzdrowiskowym województwa karlowarskiego. Do rozwiniętych gałęzi ruchu turystycznego należy turystyka piesza, poznawcza, rowerowa, wiejska, oraz agroturystyka. Dzięki swemu położeniu i dobrym połączeniom komunikacyjnym jest to obszar ze znaczącym potencjałem ruchu turystycznego. Oprócz niewielkiego oddalenia od ważnego rynku niemieckiego i dobrej dostępności ze stolicy państwa Pragi, znaczącym aspektem jest również powiązanie z największym regionem balneologicznym w Czechach.
Główne atrakcje turystyczne regionu.
Klasztor Kladruby koło Stříbra założył Vladislav I w 1115 r. Zwiedzający mogą tu obejrzeć rzeźby M.B.Brauna poświęcone św. J.Nepomucenowi. Kościół Wniebowstąpienia Marii Panny przebudowany przez J.B.Santiniego w XVIII wieku w stylu barokowego gotyku należy do największych w Czechach.
Klasztor w Stříbrze jest byłym klasztorem minorytów założonym w XIII wieku. Po barokowej przebudowie został skasowany przez Józefa II, a po pożarze w 1791 r. opuszczony. Dziś można tu obejrzeć korytarz krzyżowy i wewnętrzny "rajski dziedziniec" oraz ekspozycje muzealne. Podczas wykopalisk w 1953 r. zostały tu odnalezione szczątki dwóch generałów zamordowanych w Chebie razem z Albrechtem z Valdštejna.
Klasztor w Tachovie jest byłym klasztorem franciszkańskim z roku 1466 przebudowanym w stylu barokowym. Można tu zobaczyć między innymi rzeźbę figuralną "Ostatnia wieczerza" (Poslední večeře Páně) naturalnej wielkości oraz działające organy piszczałkowe z miechami.
Ruiny zamku Přimda są najstarszym grodem kamiennym na obszarze Czech. Założony na początku XII wieku należał do systemu grodów strażniczych. Był również komorą celną Królestwa Czeskiego. Jego ruiny stoją na górze z rezerwatem przyrodniczym o tej samej nazwie. Gości zainteresuje zapewne graniastosłupowa wieża z łamanego kamienia obłożona wewnątrz i na zewnątrz granitowymi ciosami.
Miasto Stříbro leży nad doliną rzeki Mže, a pierwsze zapiski o mieście pochodzą z 1183 r. Historyczne centrum miasta było uznane za zabytkową strefę miejską. Unikalną wartość przedstawia renesansowy ratusz z przepięknymi sgraffitowymi zdobieniami elewacji. Znajduje się tu także cały szereg wartościowych obiektów, jak również piękne, renesansowe portale domów.
Miasto Tachów założone w 1126 r. należy do najstarszych osiedli w zachodnich Czechach. Chlubą Tachowa są obwarowania miejskie z XIV wieku, które zadziwiają swoją dobrą kondycją i niezwykłym kształtem wieży. Pałac jest przebudowanym w stylu klasycystycznym, a obecnie używa go Urząd Miasta i Podstawowa Szkoła Artystyczna. Do udanych rekonstrukcji zabytków miasta należy barokowy młyn założony przez właściciela Tachowa Jana Filipa Husmanna z Namédy z 1645 r. W najbliższej okolicy znajdują się monumentalne pomniki - mogiła poświęcona ofiarom pochodu śmierci z II wojny światowej i pomnik husycki na Vysokiej przypominający bitwę pod Tachowem z 1427 r.
Uzdrowisko Konstantinovy Lázně leżą ukryte wśród lasów na wysokości 520 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Bawarią, w jednym z najczystszych rejonów Republiki Czeskiej. Uzdrowisko jest nastawione na rehabilitację po chorobach i operacjach serca.
Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.