Obszar turystyczny Pardubice i okolice - Pardubicko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Pardubice i okolice - Pardubicko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Wschodnie

Obszar turystyczny Pardubice i okolice.
(cz. Pardubicko).

Pardubice i okolice są obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należą do województwa pardubickiego.


Obszar ten ma charakter przemysłowo-rolniczy. Jest częścią tzw. "Złotego pasa ziemi czeskiej", który obejmuje najurodzajniejszą część Polabía. Jest to teren zalanych słońcem łąk, starych kanałów i stawów. Znajduje się tu kilka chronionych obszarów krajobrazowych oraz Rezerwat Przyrodniczy Bukačka. Jest tu również szereg zabytków np. pałac w Cholticach, zamek Kunětická Hora, romański kościół w Kojicach oraz drewniany kościółek w Velinach. Pardubicko ma powierzchnię 889 km2. Posiada bardzo dobrą sieć komunikacyjną. Dostępność atrakcyjnych pod względem turystycznym Karkonoszy, Gór Orlickich oraz Železných Hor jest jednym z pozytywnie ocenianych walorów obszaru.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Miasto Pardubice znane jest przede wszystkim jak miasto pierników, ale jest również ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Miejski kompleks zabytkowy obejmuje średniowieczne centrum z Pernštýnskim Náměstí, gdzie znajdują się domy z elementami gotyckimi i renesansowymi. Dominantę stanowi rozległy, renesansowy pałac, który był w XIII wieku twierdzą, a potem zamkiem otoczonym wodą. Następną ciekawostką jest renesansowa Zielona Brama (Zelená brána). W prezbiterium kościoła św. Bartołomieja z XVI wieku znajduje się cenny, renesansowy nagrobek Wojciecha z Pernsztejna (Vojtěcha z Pernštejna). Do najstarszych budynków należy kościół Zwiastowania Marii Panny z XIV wieku. Nowoczesną architekturę reprezentują dzieła architektów: Józefa Gočára i Ladislava Machonia. W mieście odbywają się słynne na całym świecie - wyścigi konne Wielka Pardubicka oraz motocyklowe zawody Zlatá Přilba.

Zamek Kunětická Hora stoi w miejscu, gdzie osadnictwo odnotowano już w epoce kamiennej. Pierwotny obiekt został spalony przez husytów. W drugiej połowie XIX wieku stał się jednym ulubionych celów wycieczek, odbywały się tu zgromadzenia budzicieli tzw. "tabory lidu" i uroczystości kościelne. W pomieszczeniach zamku są dziś umieszczone zbiory archeologiczne. Kunětická Hora jest naturalną dominantą okolic Pardubic.

Uzdrowisko Bohdaneč znajdziemy w centrum miasteczka Lázně Bohdaneč. W jego okolicy znajduje się typowa, połabska nizina ze stawami, kopalniami piasku i lasami iglastymi. Jeden z pawilonów uzdrowiska jest dziełem architekta Jozefa Gočára. Domy uzdrowiskowe są połączone ze sobą ogrzewanymi kolumnadami. Do tutejszych metod leczniczych należą kąpiele błotne i okłady, które pomagają przy leczeniu narządów ruchu.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego