Obszar turystyczny Ziemia Chodska - Chodsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Ziemia Chodska - Chodsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Szumawa

Obszar turystyczny Ziemia Chodska.
(cz. Chodsko).

Obszar turystyczny Ziemia Chodska jest częścią regionu turystycznego Šumava (Szumawa) i należy do województwa pilzneńskiego. Chodsko ma renomę obszaru folkloru, historii i kultury, gdzie znajdują lasy, czyste środowisko przyrodnicze, przyjemny klimat oraz wspaniałe możliwości uprawiania sportu. Ziemia Chodska jest obszarem otaczającym Domażlice. Kiedyś Chodowie zapewniali zbrojną obronę czeskich granic, a za to otrzymali w wiekach XIV - XVII od władców przywileje np. w postaci autonomii. Do spełniania funkcji strażniczej były przystosowane również chodskie wsie, położone na zboczach lub u podnóża gór. Wsie posiadały specyficzny system zabudowy, gdzie do wielkiego, zamkniętego placu wewnątrz wsi prowadziły wyłącznie dwie drogi. Do dziś zachowała się w niektórych wsiach architektura ludowa: Mrákov, Prostřekov, Trhanov, Klenčí pod Čechrovem, jak również gwara i zwyczaje ludowe. Folklor przybliżają różne uroczystości np. Święto Chodskie w Domażlicach. W połowie sierpnia zjeżdżają się tam wszyscy dudziarze w Republiki Czeskiej. W regionie tym zachowało się również tradycyjne koronkarstwo wykonywane techniką klockową, wyrób ceramiki oraz smakołyk - chodskie kołacze.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Horšovski Týn jest dobrze zachowanym, miejskim kompleksem zabytkowym. Tutejszy pałac przedstawia długi rozwój architektury od gotyku po neorenesans. Interesujące eksponaty znajdziemy w pałacowej kuchni, możemy tutaj również obejrzeć galerię portretów czeskich władców.

Częścią Chodska jest
Czeski Las - 80-kilometrowe pasmo przy granicy z Niemcami. Z wieży widokowej z 1905 roku stojącej na zalesionym pagórku Čerchov - 1042 m n.p.m. roztacza się rozległy, piękny widok na okolice Pilzna.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego