Menu główne:
Obszar turystyczny Hradec-Králové, Nový Bydžov oraz Chlumec nad Cidliną i okolice.
(cz. Hradecko a Bydžovsko-Chlumecko).
Hradec-Králové, Nový Bydžov oraz Chlumec nad Cidliną i okolice są obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należy do województwa hradeckiego. Teren ten jest idealny do uprawiania turystyki rowerowej.
Główne atrakcje turystyczne obszaru.
Hradec-Králové jest miastem wojewódzkim i centrum obszaru turystycznego. Miasto leży u zbiegu rzek Łaby i Orlicy i bywa niekiedy nazywany "miastem czeskich królewien". Posiada wiele zabytków historycznych, z których najważniejszym jest kościół Św. Ducha z ceglanymi murami i parą wieży wysokości 40 metrów oraz najstarszą cynową chrzcielnicę w Czechach. W sąsiedztwie stoi Bílá Věž o wysokości 71,5 m, z drugim co do wielkości dzwonem w Republice Czeskiej. Miasto wzbogaciło swoją architekturę w I poł. XX wieku, kiedy tworzyli tu słynni austriaccy i czescy architekci. Cenne budowle zbudowano na Tylovym Nábřeží, w okolicach Ulrichova i Masarykova Náměstí. Wtedy Hradec-Králové był nazywany "salonem republiki". Miasto jest również znaczącym ośrodkiem kulturalnym i miastem uniwersyteckim. Mają tu swoje siedziby znane tearty: Klicperovo Divadlo oraz Divadlo Drak, jak również obserwatorium astronomiczne i planetarium oraz filharmonia.
Pałac Hrádek u Nechanic został zbudowany w XIX wieku przez hrabiego F.A. Harracha w stylu windsorskiego gotyku. Z wielu bogato wyposażonych pomieszczeń wymieńmy Jadalnię z naczyniami z XVI i XVII wieku oraz Hrabiowski Salonik ozdobiony portretami dworzan w kostiumach z mitologii greckiej. Do pałacu należy także teatr oraz kaplica św. Anny z przedmiotami artystycznymi z XV i XVI wieku. Jest on otoczony wielkim parkiem angielskim.
Pałac Karlova Koruna w Chlumcu nad Cidliną został zbudowany przez hrabiów Kinskich jako rezydencja reprezentacyjna, która miała służyć do przyjmowania szczególnie ważnych gości z cesarzem na czele. Budowlę zaprojektowali w latach 1721-23 architekci J.S. Aichlem i M. Kaňka. W roku 1743 pałac odwiedziła Maria Teresa. W czasie okupacji został spalony, a od 1969 r. mieści się tu ekspozycja "Barok w Czechach". Obok pałacu znajduje się sześciokątna kaplica pałacowa służąca jako grobowiec rodzinny Kinskich.
Twórcami Szopki Třebechovickiej są J. Probošt i rzeźbiarz J. Kapucián. Składa się ona z 351 figurek i wielu innych elementów. Szopka o szerokości 7 metrów z przełomu XIX i XX w. należy do największych na świecie. W Třebechovickim Muzeum Szopek znajdziemy jeszcze ponad 130 szopek wykonanych z różnych materiałów.
Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.