Obszar turystyczny Brno i okolice - Brno a okolí - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Brno i okolice - Brno a okolí

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Południowe

Obszar turystyczny Brno i okolice.
(cz. Brno a okolí).

Obszar turystyczny Brno i okolice (Brno a okolí) jest częścią regionu turystycznego Morawy Południowe (Jižní Morava) i należy do województwa południowomorawskiego. Obszar ten oferuje możliwości korzystania z turystyki miejskiej, poznawczej, organizacji szkoleń i kongresów oraz zapoznania się z historią wojskowości. Dla turystów pieszych zostało tu przygotowanych kilka ścieżek edukacyjnych: Ekostezka Lesná, Jelení žlíbek, Kavky, Říčky oraz Tabulový průvodce Kamenný vrch.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Brno - Miasto wojewódzkie leżące u zbiegu rzek Svitavy i Svratki. Jego charakterystyczną panoramę tworzą dwa wzgórza: Špilberk i Petrov. Na Petrovie dominuje kościół św. Piotra i Pawła, na Špilberku zaś była warownia i więzienie o tej samej nazwie. Na Rynku Dominikańskim wznosi się Nowy Ratusz - kompleks barokowych budowli, w których mieści się Urząd Miejski. Pośrodku Zielonego Rynku pod Petrovem znajduje się barokowa fontanna Parnas. Znajdziemy tu również Stary Ratusz z gotyckim portalem i bogatymi dekoracjami figuralnymi. Na niedalekim Kapucínskim Náměsti stoi klasztor kapucyński z wczesnorenesansowym kościołem Znalezienia Św. Krzyża i podziemnymi kryptami. Do interesujących i chętnie odwiedzanych obiektów należy również willa Tugendhat, dzieło architekta Ludwika Mies van der Rohe wpisane na Listę UNESCO. Brno posiada też wspaniały, nowoczesny kompleks targowy Výstaviště, który, dzięki swemu położeniu i rozwiązaniu architektonicznemu, jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Został on otwarty w 1928 roku. Rdzeń obiektu tworzą budowle w stylu funkcjonalistycznym.

Brnieński Obszar Winiarski ze stolicą w Brnie był i jest znaczącym centrum handlu winem. Dawniej winorośl była uprawiana również w Brnie, ale dzisiaj winnice znajdują się tylko w okolicach miasta. W przeszłości, dzięki mieszczanom Brna, którzy przywozili winorośl także z Austrii i Niemiec, winiarstwo rozwijało się dobrze. Najpierw było to w Židlochovicach, które jako pierwsze otrzymały prawo wyrobu wina. Następne były Kounice Dolne, gdzie został założony żeński klasztor norbertanek. Winiarstwo rozwinęło się i w innych, okolicznych gminach, jak na przykład Hrušovany pod Brnem, Ivančice, Němčičky, Rajhrad i inne. Brnieński Obszar Winiarski, dzięki swemu klimatowi umożliwia uprawę stosunkowo dużej ilości odmian, najlepsze wyniki dają odmiany aromatyczne jak np. Irsay Olliver, Muškat oraz Tramín. Z win czerwonych są to: Frankovka, Svatovavřineckie i Modrý Portugal.

Pałac Slavkov pod Brnem zyskał swój dzisiejszy wygląd w XVII i XVIII wieku. Jego historia jest powiązana przede wszystkim z bitwą trzech cesarzy w 1805 r. Monumentalny pałac jest uważany za najbardziej dojrzałą budowlę tzw. baroku naddunajskiego na Morawach. Jest tu wystawiona ekspozycja "Napoleon i bitwa pod Slavkovem" z szeregiem oryginalnych eksponatów. Slavkovski pałac był rodową siedzibą rodziny Kouniców. W pałacu znajduje się wspaniała kolekcja obrazów w Galerii Kounicowskiej. Zwiedzanie pałacu połączone jest również ze spacerem po terenach upamiętniających miejsce bitwy pod Slavkovem (Austerlitz), jak np. Mogiła Pokoju i granitowy pomnik na wzgórzu Žuraň, w miejscu gdzie stał polowy namiot Napoleona.

Klasztor benedyktyński w Rajhradzie, którego początki sięgają XI wieku, zalicza się do najstarszych i najbardziej znanych na Morawach. W XVIII w. była przeprowadzona jego kompletna przebudowa w stylu barokowym według projektu J. B. Santiniego. Częścią klasztoru jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła bogato zdobiony rzeźbami, obrazami i freskami. W XIX w. klasztor stał się centrum kulturalnym, a w jego bibliotece znajduje się ponad 60 000 tomów, między którymi znajdziemy także cenne inkunabuły.

Klasztor Porta Coeli w Předklašteří koło Tišnova to żeński klasztor cysterski, którego nazwa oznacza "Brama niebios". Został założony w 1233 r. przez królową Kunhutę i do dziś przedstawia on jedyny w swoim rodzaju wzór architektury gotycko-romańskiej. Krużganek krzyżowy jest nawet jedynym kompletnym w Europie Środkowej. Częścią klasztoru jest kościół, przy budowie którego było po raz pierwszy na Morawach zastosowane sklepienie sześcioczęściowe. Jego unikalny portal jest bogato zdobiony płaskorzeźbami Chrystusa, apostołów i innymi motywami roślinnymi i figuralnymi.

Pałac w Rosicach koło Brna jest dwupiętrową, renesansową budowlą z arkadowym dziedzińcem. We wnętrzach pałacu jest dostępna ekspozycja pałacowa przedstawiająca dawne kultury mieszkalne terenu Moraw.

Zamek Veveři stoi na skalistym urwisku nad Zaporą Brneńską i został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku. Ma rozległe gotyckie umocnienia, a przed obiektem znajduje się romańska kaplica Marii Panny z około 1200 roku.

Pałac Bučovicki został założony w 1567 r. przez Jana Šemberę z Boskovic. Następnie należał do Lichtensteinów. Pałac jest czterokątną, potężną budową renesansową, która ma wewnątrz, wokół dziedzińca trzypiętrowe arkady. Dekoracja sztukatorska i malarska sal reprezentacyjnych należy do najbardziej godnych uwagi w Europie Środkowej. Była tu zastosowana specjalna technika, gdzie tło wyrzeźbionych ozdób jest uzupełnione malowidłami.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego