Obszar turystyczny Ústí nad Orlicą - Ústecko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Ústí nad Orlicą - Ústecko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Wschodnie

Obszar turystyczny Ústí nad Orlicą.
(cz. Ústecko).

Ústí nad Orlicą jest obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należy do województwa pardubickiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Kralicky Śnieżnik (Kralický Sněžník) leży w południowo-wschodniej części masywu i jest trzecim co do wysokości szczytem w Republice Czeskiej - 1424 m n.p.m. Często bywa nazywany "Dachem Europy", ponieważ z góry tej spływają rzeki w kierunku trzech europejskich mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Zachowany, kamienisty Trójmorski Wierch wyznaczał dawną granicę Królestwa Czeskiego. Z wierzchołka rozpościera się piękny widok na cały masyw Wysokiego Jesenika (Hrubého Jeseníku) oraz Gór Orlickich (Orlických hor). Przy dobrych warunkach pogodowych można stąd zobaczyć miasto Ołomuniec (Olomouc), Beskidy (Beskydy), Karkonosze (Krkonoše) i polskie Góry Sowie. Cały teren z pierwotną szatą roślinną uznany został Parkiem Narodowym.

Rzeka Cicha Orlica (Tichá Orlice) ma swoje źródło na granicy czesko-morawskiej, u podnóża Jeřábu - 760 m n.p.m. Górny odcinek rzeki, w okolicach Jabłonnego nad Orlicą (Jablonné nad Orlicí) jest niespokojny z wieloma pofalowanymi kataraktami, gdzie koryto jest kamieniste. Z Jablonného nad Orlicí aż do Chocně rzeka zwalnia i spływa przez głęboką, leśną, miejscami rozszerzającą się dolinę. Nad Chocní dolina rozszerza się do szerokiej krainy łąk. Rzeka tworzy wiele meandrów, a jej dno powoli zmienia się w gliniaste i piaszczyste. W wielu miejscach występują plaże przeznaczone do kąpieli i opalania się.

Zamek Litice znajduje się przy meandrze rzeki Dzika Orlica (Divoké Orlice). Zamek pochodzi z XIII wieku. Dzisiejszy jego wygląd pochodzi z czasów Jiřího z Poděbrad. W południowej części zamku zwiedzający mają okazję zobaczyć eksponaty związane z historią miasta, a z wieży podziwiać przepiękne widoki okolicy.

Miasto Vysoké Mýto znane jest z bogatej historii oraz zachowanych zabytków z XIII wieku. Ciekawostką jest kwadratowy rynek, który uznawany jest za największy w Czechach. Innymi ciekawostkami są gotyckie zabytki: wieże Pražské brány, Litomyšlské brány i Choceňská oraz katedra św. Wawrzyńca (sv. Vavřince) z renesansową dzwonnicą.

Miejsce pielgrzymkowe
Góra Matki Boskiej (Hora Matky Boží) jest dominantą okolic miasta Králíky. Jest to barokowy, XVII-wieczny kompleks, który składa się z klasztoru i odpustowego kościoła Wniebowzięcia Panny Marii (Nanebevzetí Panny Marie). Z miasta Králíky dotrzemy do kościoła po przejściu 1,5 km alei. Wnętrze kościoła jest neorenesansowe, wszystkie rzeźby oraz ołtarz wyrzeźbione są z drewna limbowego. W środku dziedzińca znajduje się kaplica Święte schody (Svatých schodů), która jest imitacją schodów z Zamku Antonia w Jerozolimie
.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego