Obszar turystyczny Kraj Máchy - Máchův kraj - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Kraj Máchy - Máchův kraj

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Północ Czech

Obszar turystyczny Kraj Máchy.
(cz. Máchův kraj).

Kraj Máchy jako obszar turystyczny jest częścią regionu turystycznego Północ Czech (Český sever) i należy do województwa libereckiego. Obszar ten rozciąga się na terytorium dawnego powiatu Czeska Lipa.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Dominantą tego rzadko zasiedlonego obszaru jest zamek Bezděz, który powstał w XIII wieku jako gotycka siedziba z dwoma wieżami. Zamek zachował swój pierwotny wygląd aż do dzisiejszych czasów. Najcenniejszym obiektem jest doskonale wykonana, pod względem budowlanym, kaplica z krużgankiem, co jest w Czechach niezwykłą rzadkością. W XVII wieku stał się siedzibą benedyktynów i służył jako miejsce odpustów. Dzięki swej romantycznej, tajemniczej atmosferze stawał się w XIX wieku inspiracją dla wielu poetów, pisarzy, kompozytorów i malarzy.

Skalny zamek Sloup v Čechách znajduje się na 30 metrowej, piaskowcowej skale i jest ruiną XIII-wiecznego zamku warownego z fosami. Strategiczne położenie predestynowało go do czynnej roli w wojnach z łużyckim Związkiem Sześciu Miast. Został zajęty dopiero po całkowitym wygłodzeniu załogi. Zagłady dokonały wojska szwedzkie w okresie wojny trzydziestoletniej, które doszczętnie wypaliły zamek. W XVII wieku zamek został ofiarowany pustelnikom. Cesarz Józef II kazał zlikwidować pustelnię i od tamtego czasu zamek jest niezamieszkały.

Pałac w Zákupach swój barokowy wygląd zyskał dzięki przebudowom renesansowego obiektu. W XIX wieku był siedzibą ostatniego koronowanego króla czeskiego Ferdynanda V. Do dekoracji wnętrz w dużej mierze przyczynił się czeski malarz J.Navratil. Ciekawostkę stanowi winda z 1870 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć również tarasowy ogród barokowy z rzeźbami oraz przyjrzeć się niedźwiedziom hodowanym w zamkowej fosie. Innymi zabytkami okolicy są: zamek Houska i pałace w Doksach oraz w Ralsku.

W miesiącach letnich najchętniej odwiedzanym miejscem jest
Jezioro Macha (Máchovo Jezero) oraz miejscowości wypoczynkowe Staré Splavy i Doksy. W tym okresie jezioro ze swoimi piaszczystymi plażami jest rajem dla miłośników kąpieli i sportów wodnych. Máchovo Jezero nie jest faktycznie jeziorem tylko stawem, chociaż przyzwyczailiśmy się tak je nazywać.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego