Kraj Środkowoczeski - Středočeský kraj. - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Kraj Środkowoczeski - Středočeský kraj.

Informacje ogólne > Podział administracyjny

Kraj Środkowoczeski (cz. Středočeský kraj).
  - stolica:
Praga (cz. Praha),
  - powiaty: Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mielnik, Mladá Boleslav, Nymburk, Praga-Wschód, Praga-Zachód, Przybram, Rakovník.


Powierzchnia -
11 014 km², co stanowi 14 %
powierzchni kraju.

Województwo środkowoczeskie nie ma centrum administracyjnego, siedzibą instytucji i organów wojewódzkich jest Praga. Województwo wraz ze stolicą tworzy naturalny układ połączony ze sobą ekonomicznie, historycznie i kulturalnie. Pod względem obszaru i liczby gmin województwo jest największe w Republice Czeskiej. Jest również najgęściej zaludnione i ma największą ilość powiatów (12): Beneszów, Beroun, Kladno, Kolin, Kutna Hora, Mielnik, Mladá Boleslav, Nymburk, Praga wschód i Praga zachód, Przybram oraz Rakownik.

Warunki przyrodnicze województwa są bardzo zróżnicowane. Przeważają tu dwa typy krajobrazu. Północno - zachodnią część tworzy Nizina Połabska z urodzajną ziemią uprawną oraz lasami liściastymi i sosnowymi. Południowy wschód ma charakter wyżynny, gdzie przeważają lasy świerkowe i mieszane. Jest to obszar Středočeské pahorkatiny. Osią województwa jest Wełtawa płynąca w kierunku południe - północ. Zachodnią jego część stanowią wyżej położone Brdy z wielkimi obszarami leśnymi i mniej urodzajną glebą.
Województwo jest charakteryzowane jako przemysłowo-rolnicze. Znajduje się tu duża ilość zakładów budowy maszyn, przemysł chemiczny, spożywczy, poligraficzny, ceramiczny i szklarski. Wydobycie węgla kamiennego w rejonie Kladna ma tendencję hamującą.
Głównym obszarem rolniczym jest Polabí, gdzie uprawia się pszenicę, buraki cukrowe, owoce i warzywa. Na wyżej położonych obszarach występuje rzepak, ziemniaki i rośliny pastewne.
Najbardziej znaczącym i największym chronionym obszarem przyrodniczym jest Křivoklatsko - Rezerwat Biosfery UNESCO. Do tego obszaru nawiązuje interesujący, pod względem geologicznym Český Kras, który jest największym terenem krasowym w Czechach. W województwie środkowoczeskim leży zdecydowana większość terytorium CHKO (Chroniony Obszar Krajobrazowy) Kokořinsko. Obszar ten jest bramą wjazdową do CHKO Czeski Raj. Na południowym - wschodzie znajduje się CHKO Blaník. Na rzece Wełtawie znajdziemy sztuczne zbiorniki wodne, które są miejscem odpoczynku dla wielu
turystów. Chociaż stan środowiska naturalnego od 90-tych lat ubiegłego wieku nieustannie się poprawia, stale jeszcze istnieją problemy ze wzrastającym transportem samochodowym, na co ma duży wpływ bliskość Pragi i funkcja tranzytowa województwa. Z kolei duża ilość zabytków kultury stanowi interesujące zaplecze, szczególnie dla krótkotrwałego wypoczynku.


Z punktu widzenia ruchu turystycznego cały obszar województwa środkowoczeskiego należy praktycznie do turystycznego regionu marketingowego Okolí Prahy (Okolice Pragi), a częściowo sięga tu i region turystyczny Český ráj (Czeski Raj).

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego