Menu główne:
Region turystyczny Szumawa.
(cz. Šumava).
Szumawa, jako samodzielny region turystyczny rozciąga się na terytorium dwóch województw: południowoczeskiego i pilzneńskiego i obejmuje dwa obszary turystyczne:
Region turystyczny Szumawa jest rozległym, długości około 120 km, porośniętym lasem pasmem górskim. Góry i wzgórza Szumawy łącznie z zachowaną przyrodą tworzą idealne warunki dla turystyki letniej i pobytów zimowych. Terytorium to dysponuje bogatą ofertą atrakcji kulturalno-historycznych. Znaczący jest również potencjał zbiorników wodnych i rzek nadających się do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych oraz turystyki: Lipenská Přehrada (Lipenska Zapora) oraz rzeki Wełtawa, Otawa i Uhlawa.
Górski masyw Szumawy tworzy naturalną granicę z Niemcami i Austrią. Zaliczany do najcenniejszych w Europie Obszar Chronionego Krajobrazu Szumawa został w 1990 r. uznany przez UNESCO za Rezerwat Biosfery. W roku 1991 utworzono tu Park Narodowy. 80 % całego terenu pokrywają lasy, jest to najbardziej rozległy obszar leśny Europy Środkowej. Najbardziej atrakcyjny jest Boubínský Prales, który rozciąga się na południowo-wschodnim stoku Boubína. Najstarsze świerki i jodły mają od 300 do 400 lat. Szumawska góra Plechý (1 378 m n.p.m.) ukrywa pod swym wierzchołkiem polodowcowe jezioro Plešné. Znajdują się tu również inne jeziora: np. Černé oraz Čertovo.
U podnóża Černé Hory wypływa rzeka Wełtawa. Narodowy Rezerwat Przyrody Čertová Stěna znajduje się w odległości około 4 km od Vyššího Brodu i jest nazywany "szumawskim kamiennym morzem". Rzeka Vydra tworzy w swym biegu wiele progów skalnych. Z granitowych głazów w korycie rzeki Vydry w wyniku erozji powstają tzw. "wielkie garnce". Bardzo cenną częścią tutejszej przyrody są torfowiska: Tříjezerní Slať, Chałupská Slať i inne. Modravské Slatě stanowią największy obszar chroniony i najbardziej rozległe grzęzawisko na Szumawie. Miejscowy klimat sprzyja także niektórym gatunkom roślinności alpejskiej. Występuje tu również unikalna fauna: ryś, cietrzew, wydra, sowa włochata i puchacz.
Szumawa jest poprzecinana mnóstwem znakowanych szlaków turystycznych. Najstarsza ścieżka edukacyjna, wyznaczona w 1967 roku, nazywa się Medvědí Stežka (14 km) i przechodzi przez obszar Jeleních Vrchów. Najwyższym miejscem na ścieżce jest granitowa góra Perník - 1 049 m n.p.m. z mnóstwem skał o przedziwnych kształtach i szeroką panoramą okolicznej krainy. Do uprawiania sportów zimowych wybudowano ośrodki narciarskie: Zadov-Churáňov, Kubova Huť, Kramolín, Kvilda, Nová Huť i inne.
Częścią Szumawy jest 80-kilometrowe pasmo górskie Lasu Czeskiego. Na porośniętym borem szczycie Čechrov - 1 042 m n.p.m. znajduje się wieża widokowa z 1905 roku, z której rozciąga się widok aż po województwo pilzneńskie.
Zabytki historyczne znajdziemy w Klatowach, gdzie znajduje się barokowa apteka U Bílého Jednorožce z oryginalnymi zdobieniami i katakumby z mnóstwem zachowanych mumii oraz w mieście Sušice, które słynęło kiedyś z płukania złota na rzece Otawie, a w dzisiejszych czasach z produkcji zapałek. Możemy również zwiedzić Muzeum Szumavy w Kašperskich Horach z jednym z największych zbiorów szkła w Republice Czeskiej oraz stojące nieopodal ruiny zamku Kašperk.
Również Ziemia Chodska obejmująca okolice miasta Domažlice jest warta uwagi. Do dziś zachowała się tu architektura ludowa, gwara i zwyczaje ludowe, przede wszystkim piękne stroje ludowe oraz gra na dudach. Tutejsze życie inspirowało wielu pisarzy i artystów.