Obszar turystyczny Svitavy i okolice - Svitavsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Svitavy i okolice - Svitavsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Wschodnie

Obszar turystyczny Svitavy i okolice.
(cz. Svitavsko).

Svitavy i okolice są obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należą do województwa pardubickiego.


Obszar leży w lekko pofałdowanym rejonie Svitavskiej Pahorkatiny, z dziewiczą przyrodą, nie naruszoną wpływem cywilizacji. Okolice Svitav są ciekawym punktem wyjścia do aktywnego wypoczynku na obszarze Gór Orlickich, Wyżyny Czesko-Morawskiej oraz Krasu Morawskiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Miasto Svitavy jako centrum obszaru może poszczycić się wspaniałym rynkiem z podcieniowymi kamienicami, szeregiem kościołów i okazałych domów. Wyraźną dominantą rynku stanowi kościół Nawiedzenia Marii Panny, a równie godne uwagi są wnętrza romańskiego kościoła św. Ilii.

Miasto Litomyšl jest jednym z najstarszych czeskich miast. To ośrodek kultury i edukacji, który był założony przy Trstenickiej Stezce łączącej Czechy z Morawami. Jego historia jest związana z rodem Slavnikovców, klasztorem norbertanów, biskupstwem oraz rodem Pernsteinów. Tutejszy renesansowy pałac z XVI wieku jest wpisany na Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nadzwyczaj cenny jest pałacowy teatr z XVIII wieku, natomiast w przypałacowym browarze w 1824 roku urodził się kompozytor Bedřich Smetana. W mieście odbywa się coroczne festiwale muzyczne "Smetanova Litomyšl".

Miasto Polička założone w XIII w. należało w XVIII wieku do najbardziej wystawnych czeskich miast. W wieży kościoła św. Jakuba urodził się kompozytor B.Martinů. Obok zachowanego w dobrym stanie pasa średniowiecznych obwarowań, w miejscu zwanym "Na Bídě" odnajdziemy chałupki biedoty z 1845 r. Od 1992 życie miasta ożywia sierpniowy festiwal "Polička 555".

Piękny
zamek Svojanov wznosi się nad stromym, porośnięty lasem urwiskiem w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Założył go Přemysl Otakar II około 1265 r. w celu ochrony nowo wytycznej drogi z Litomyszla przez Poličkę do Brna. Był rezydencją pięknej królowej wdowy Kunhuty i rycerza Závišy z Falkenštejna. Na początku XV wieku został uzupełniony o zewnętrzną fortyfikację, a w XVI wieku doczekał się renesansowej przebudowy. Znaczne szkody poniósł w czasie wojny 30-letniej, dwa razy uległ pożarowi, ale zawsze był odbudowywany.

Toulovcove i Městské Maštale są rozczłonkowanym formacjami skalnymi o cudacznych kształtach, które tworzą piaskowce wygładzane przez erozję wodną. Formacja przyrodnicza znajdująca się pod ochroną - Toulovcove Maštale nadaje się, ze względu na swą powierzchnię 1000 ha, zarówno dla turystyki pieszej jak i rowerowej.

Moravská Třebová leży w pobliżu średniowiecznego szlaku handlowego strzeżonego szeregiem zamków strażniczych i twierdz. Sama Moravská Třebová, podobnie jak większość miast na tym obszarze, posiada piętno kolonizacji niemieckiej, która pozostawiła tu ślady w przebudowach barokowych i renesansowych. Znaczącym zabytkiem jest kościół Wniebowstąpienia Marii Panny na Křižovym Vrchu. Do ważnych imprez kulturalnych należy festiwal "Dny slovenské kultury" w Muzeum oraz "Zámecké kejkle i kratochvíle" w pałacowych komnatach.

Pałac Moravská Třebová powstał w wyniku rozbudowy i przebudowy późnogotyckiego zamku. Renesansowa budowla powstała na początku XVII wieku, wyraźne przemiany przeszedł w XIX wieku - przebudowa w duchu klasycyzmu.

Jevíčko należy do najstarszych miast na tym obszarze, założone było już w 1220 r. Pierwotnie gotyckie zabytki architektury noszą ślady późniejszych przeróbek - w stylu renesansowym i barokowym. Możemy podziwiać kościół Wniebowstąpienia Marii Panny oraz kościół św. Bartłomieja. W Jevíčku mieszkała w przeszłości znacząca gmina żydowska, którą przypomina otwarta synagoga. Do unikalnych zabytków należy wieża miejska z XVI wieku. Miasto, położone na granicy Malej Hany wyróżnia się gwarą, zwyczajami, folklorem i położeniem na urodzajnej nizinie
.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego