Obszar turystyczny Rudawy Czeskie i Pogórze Rudawskie - Krušné hory a Podkrušnohoří - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Rudawy Czeskie i Pogórze Rudawskie - Krušné hory a Podkrušnohoří

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Północno-Zachodnie

Obszar turystyczny Rudawy Czeskie i Pogórze Rudawskie.
(cz. Krušné hory a Podkrušnohoří).

Obszar turystyczny Rudawy Czeskie i Pogórze Rudawskie należy do regionu turystycznego Czechy Północno-Zachodnie (Severozápadní Čechy) i jest częścią województwa usteckiego. Obejmuje terytorium dawnych powiatów Most i Teplice oraz częściowo powiat Ústí nad Łabą. Rudawy Czeskie są zwartym pasmem górskim o długości ponad 130 km. Tworzą naturalną granicę pomiędzy Czechami a Niemcami. Właściwe Rudawy Czeskie składają się z kilku pasm np. Klínovecká Hornatina oraz Cínovecká Planina. Różnica poziomów pomiędzy najwyższymi partiami a podnóżem gór wynosi 700 m. Dla miłośników sportów zimowych Rudawy Czeskie proponują świetne warunki. Najważniejszymi ośrodkami zimowego wypoczynku są: Klínowec, Boží Dar, Jáchymov oraz Kovářská. W letniej ofercie znajdują się turystyka górska i turystyka rowerowa, a ostatnio również taternictwo i sporty ekstremalne.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Ústí nad Łabą jest największym miastem obszaru. Chociaż w wyniku rozwoju przemysłowego nie pozostało w tym mieście wiele zabytków możemy tu zwiedzić kościół Wniebowstąpienia Marii Panny z najbardziej pochyłą wieżą w Republice Czeskiej oraz jeden z nowoczesnych obiektów - Mariánský Most. W pobliskim Krásnym Březně znajduje się pałac z XIX wieku oraz renesansowy kościół św. Floriana. Natomiast na skale nad Łabą wznosi się ruina zamku Střekov, gdzie inspirację znalazło wielu artystów, między innymi R.Wagner. Ústeckie ZOO posiada wiele rzadkich gatunków zwierząt, których na próżno szukać w innych ogrodach zoologicznych.

Uzdrowisko Teplice jest znane od dawna ze swoich źródeł termalnych. Przy źródle Pravřídlo odnaleziono rzymskie monety. W XIX wieku do uzdrowiska jeździły znane osobistości: J.W.Goethe, L.van Beethoven, F.Chopin, J.Neruda i inni. O Teplicach mówiło się kiedyś "mały Paryż".

Znany jest również
pałac w Duchcowie, który należał do najokazalszych w Czechach. W czasach, kiedy należał do Waldštejnów, gościł on wielu artystów i mężów stanu: J.S.Bacha, J.W.Goethego, cara Mikołaja I i innych. Pałac ozdobili V.V.Rainer, Matyáš Bernard Braun i inni. Są tu zbiory mebli europejskich i sztuki barokowej. Na szczególną uwagę zasługuje mieszkanie Giacomo Casanovy, który jako bibliotekarz przeżył tu ostatnie lata swego życia. Był sławnym na cały świat bawidamkiem, obieżyświatem, filozofem i pisarzem. W pawilonie ogrodowym znajdziemy wielki fresk Rainera, który został tu przeniesiony po zburzeniu kaplicy szpitalnej. Innymi, znanymi pałacami okolicy są pałace w: Jezeří, Klášterci nad Ohrzą, Litvínově oraz Velkim Březne.

Kościół w Moście jest wspaniałym klejnotem późnego gotyku. Obiekt ten jest znany dzięki unikalnej akcji jego przesunięcia o 841,1 m w roku 1975. W okolicach Mostecka uprawia się również winorośl.

Miasto Osek jest znane dzięki klasztorowi cystersów, który był centrum kulturalnym i gospodarczym obszaru już na przełomie XII i XIII wieku. Klasztor posiadał kopalnie a także pierwszą czeską manufakturę. W sieni kapitulnej znajdziemy unikalny wczesnogotycki, kamienny pulpit czytelniczy. Atrakcyjność klasztoru podnosi tarasowy ogród.

Miasto Kadaň powstało na stromym cyplu nad rzeką Ohrzą na tzw. "szlaku solnym". Należy do najlepiej zachowanych miast na tym obszarze. Najbardziej znaczącym zabytkiem jest klasztor franciszkański z kościołem Zwiastowania Marii Panny i Czternastu św. Pomocników. Kadaňski zamek został założony około roku 1260 przez króla Przemysla Otakara II. Od XVIII wieku służył jako koszary, a dzisiaj jest wykorzystany jako biblioteka, sala ceremonii ślubnych oraz galeria.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego