Obszar turystyczny Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Północne i Śląsk

Obszar turystyczny Śląsk Cieszyński.
(cz. Těšínské Slezsko).

Obszar turystyczny Śląsk Cieszyński (Těšínské Slezsko) jest częścią regionu turystycznego Morawy Północne i Śląsk (Severní Morava a Slezsko) i należy do województwa morawskośląskiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Miasto graniczne Czeski Cieszyn było od stuleci stolicą Księstwa Cieszyńskiego, z zamkiem na prawym brzegu Olszy. Od XVII wieku należy do Królestwa Czeskiego, a od 1920 r. jest miastem rozdzielonym granicą na dwie części, przy czym historyczna część miasta pozostała w Polsce. Możemy tu zwiedzić Muzeum Těšínska (Muzeum Ziemi Cieszyńskiej) gdzie znajdują się ekspozycje przedstawiające życie w regionie cieszyńskim i jego rozwój od dawnych czasów. Są tu także kolekcje cieszyńskich ozdób ludowych i słynne ozdobne sztucery "Těšínky".

Pałac Fryštát w Karwinie został zbudowany w stylu empirowym i tworzy dominantę rynku miasta. Wspaniała, szlachecka siedziba hrabiów Larisch-Mönnichów była zrekonstruowana i otwarta dla zwiedzających w 1997 r. Obejrzeć tu można 17 pomieszczeń wyposażonych stylowo w meble i przedmioty z XIX wieku. Ze strony południowej pałac otacza park, rozpościerający się na powierzchni 36 ha i posiadający wiele rzadkich gatunków roślin drzewiastych.

Uzdrowisko Darkov jest dziś częścią miasta Karwiny. Podstawą kuracji są jodowo-bromowe źródła mineralne. Leczone są tu przede wszystkim choroby krążenia i narządów ruchu. W mieście znajduje się także empirowy ratusz z wieżą renesansową i kościół parafialny z cenną, renesansową kaplicą.

Przemysłowe miasto
Třinec i jego okolica jest, już od pierwszych stuleci naszej ery, znane z wyrobu żelaza. Możemy tu zwiedzić Muzeum Třineckých Železáren, poświęcone historii miasta i rozwojowi huty Třinecké Železárny.

Guty to dzielnica miasta Třinec, w której znajdziemy najlepiej zachowany w okolicach drewniany kościółek z 1563 r. z renesansowymi malowidłami z początku XVII wieku.

Znajdujący się w dolinie
zbiornik wodny Těrlicko na Stonávce
został zbudowany w latach 1955-1964 dla potrzeb Třineckich Železáren. Obecnie został zagospodarowany i służy również do celów wypoczynkowych.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego