Region turystyczny Czeski Raj - Český ráj - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Czeski Raj - Český ráj

Informacje ogólne > Regiony turystyczne

Region turystyczny Czeski Raj.
(cz. Český ráj).

Romantyczna kraina, gdzie różnorodność piękna natury idzie w parze z bogactwem zabytków. Samodzielny region turystyczny Czeski Raj rozciąga się na terenie trzech województw: hradeckiego, libereckiego i środkowoczeskiego. Czeski Raj jest geograficznie ograniczony linią łączącą Mnichovo-Hradiště-Sychrov-Lomnicę nad Popelką-Jiczyn-Sobotkę-Mnichovo Hradiště. Na wschodzie przechodzi w Pogórze Karkonoskie, na północy jest ograniczony pasmem Gór Izerskich i Karkonoszy. Leży niecałe 100 km na północny-wschód od Pragi. Jest najstarszym obszarem chronionym, został ustanowiony w 1955 r. Ochrona jest skierowana nie tylko w stronę lasów i gatunków biologicznych zagrożonych wyginięciem, ale również systemów stawów na ciekach wodnych i przylegających do nich kompleksów mokradeł.

Piaskowcowe skalne miasta, bramy, wieże i jaskinie wraz z ruinami średniowiecznych grodów tworzą na tym obszarze baśniowy klimat. Niezwykle interesujące są okolice Hruboskalska, porośniętego lasem pasma górskiego znajdującego się pomiędzy Hrubą Skálą a Turnowem, gdzie możemy podziwiać osobliwe formy piaskowcowe, tworzące skalne miasto z ponad 400 piaskowcowymi słupami i znanymi terenami wspinaczkowymi: Maják, Kapelník oraz Drače Skály. W Podtroseckich Údolích znajdziemy kompleks ośmiu stawów, który został wybudowany już w XVI wieku, a w jego okolicy rzadkie okazy flory bagiennej. Na zachód od pagórka Mužský znajdują się Drábskie světničky, które są pozostałością średniowiecznego grodu, zbudowanego na siedmiu blokach skalnych. Do dziś jest tu zachowanych osiemnaście izdebek wyciosanych w skale. Na wschód zaś rozpościerają się Příhrazské Skály z głębokimi kanionami i z 178 piaskowcowymi skalnymi słupami. Traficie tu nie tylko na ślady Valdštejnów, ale i liczne miejscowe specjały - placki ziemniaczane oraz żurek. Dla miłośników turystyki rowerowej przygotowano 260 km tras rowerowych, które ułatwią dokładne zapoznanie się z regionem.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Najwyższą górą Czeskiego Raju jest Hora Kozákov - 744 m n.p.m. Jest dominantą okolicy i do dziś ukrywa skarby w postaci kamieni półszlachetnych w tzw. pestkach: agat, jaspis, ametyst, chalcedon, cytryn, kwarc zadymiony i kryształ. Góra była celem poszukiwaczy kamieni szlachetnych już w prehistorii. W średniowieczu wydobywano tu kamienie szlachetne, które ozdobiły również kaplicę św. Krzyża na Zamku Karlsztejn. Widok z Kozákova umożliwia podziwianie niepowtarzalnej panoramy od Karkonoszy po Góry Orlickie, Trosky, Ralsko, Liberec i Jeszczed.


Dzięki swojej wyraźnej sylwetce
Hrad Trosky stał się rozpoznawalnym symbolem Czeskiego Raju. Został zbudowany w latach 1380-90 przez Čeňka z Vartenberka na dwuwierzchołkowym, bazaltowym wzgórzu jako gród nie do zdobycia. Dwie wieże na Pannie i Babie, budynki mieszkalne i cały gród chroniony potrójnym pasmem fortyfikacji i systemem bram. Mimo to był kilkakrotnie spalony i pozostały po nim już tylko ruiny.

Hrad Michalovice leży nad doliną Izery niedaleko miasta Mladá Boleslav. Są to ruiny gotyckiego grodu z XIII w. opuszczonego już w XVI wieku. Ma charakterystyczną, pochyloną wieżę zwaną Putna, podkopaną podczas poszukiwań skarbów w XIX wieku. Na wieży znajduje się tablica na pamiątkę wizyty K. H. Máchy.

Pałac Sychrov został przebudowany na początku XIX wieku w neogotyckim stylu. Znajduje się na miejscu, gdzie już w XV wieku była twierdza. W środku znajdziemy autentyczne wnętrza neogotyckie z bogatą dekoracją rzeźbiarską i cennymi kolekcjami artystycznymi: obrazów, szkła, porcelany, cyny i malarstwa na szkle J.Z. Quasta. Mieszczą się tu również apartamenty królewskie, w których przebywali: król francuski Karol X, król pruski Wilhelm oraz cesarz Franciszek Józef I. Wokół zamku znajduje się park angielski.

Pierwotnie gotycki
Hrad Skála został założony około 1350 r. W XVI wieku został przebudowany na renesansowy zamek Hrubá Skála, który był później rozbudowany w stylu barokowym, a następnie  przebudowany w stylu romantycznym w XIX wieku. Miasto jest znane np. filmu "Książę Bajaja". Niedaleko znajduje się uzdrowisko Sedmihorki.

Pałac Hrubý Rohozec w Turnowie był kiedyś gotyckim grodem z XIII wieku. Był wielokrotnie przebudowywany w stylu renesansowym, barokowym i klasycystycznym. Historyczne wnętrza zamku mają część oryginalnego wyposażenia. W 20 pomieszczeniach znajduje się ekspozycja wnętrz mieszkalnych i odzieży od renesansu aż do secesji.

Pałac Humprecht to wczesnobarokowy, pierwotnie myśliwski zameczek zbudowany dla Humprechta Jana Černína z Chudenic według projektu Carla Luraga. Zamek ma unikalny kształt wielkiej, okrągłej wieży. Wewnątrz można obejrzeć historyczne wnętrza, przede wszystkim salę biesiadną ze wspaniałą akustyką. Zlokalizowano tu również Muzeum Ziemi Soboteckiej.

Drábskie Světničky to pozostałości skalnego grodu na piaskowcowej krawędzi płaskowyżu Mužský niedaleko Mnichova Hradiště. Miejsce to było zasiedlone już w XIII w., a w wieku XV powstał tu gród. W piaskowcowych skałach wyciosano ponad 30 izdebek, bloki skalne były połączone drewnianymi mostami. Dostęp do nich wiedzie po kamiennych i drewnianych schodach. Jeszcze w czasie II wojny światowej służyły one jako schronienie dla ludności.

W
Turnowie produkowano szkło już XVI wieku, w Hamrach były pierwsze huty, a na Kozákowie poszukiwano kamieni półszlachetnych. Wszystko to było przerabiane w Turnowie, niedługo potem zaczęto je również szlifować, a handel umacniał tradycję obróbki kamieni półszlachetnych, szlachetnych i klejnotów.

Majątek ziemski
Dláskův Statek w Dolánkach pod Turnowem jest uważany za najpiękniejszą budowlę w Czechach wykonaną z bali. Została ona zbudowana w 1716 r. a znajdziemy w niej ekspozycję mebli ludowych i narzędzi z okolic Trutnova.

Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe jako jedyne w Republice Czeskiej powstały w dolomitach wapiennych i kwarcowych. Ściany i stropy zdobią stalaktyty o najróżniejszych kształtach i kolorach. Znajduje się tu również największe podziemne jezioro w Czechach. Jaskinia leży na północnym krańcu gminy Bozkov. Wejście do podziemia odnaleziono w latach 40-tych XX wieku, ale dopiero w 1957 r. dokonano odkrycia systemu korytarzy, które były częściowo zatopione wodą.

W
Rovensku pod Troskami możemy zwiedzić unikalną, drewnianą, czworoboczną dzwonnicę z XVII wieku, której trzy dzwony są odwrócone sercem do góry, a w ruch wprowadzane są poprzez pedałowanie. Mają one nazwy imion czeskich świętych. Największy z nich waży 2,4 t.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego