Menu główne:
Rezerwat Przyrody Wilcze Jamy.
Rezerwat Przyrody Wilcze Jamy (cz. Vlčí Jámy) został utworzony w 1975 roku na powierzchni około 1,5 ha. Rezerwat znajduje się w okolicy miejscowości Horní Blatná, na południowo-zachodnim stoku Blatenskiego Wierchu (cz. Blatenskí Vrch - 1042,6 m n.p.m.) i jest pozostałością po średniowiecznych kopalniach rud cyny. Rezerwat składa się z dwóch zawalonych kopalń: większej Wilczej Jamy (cz. Vlčí Jáma, niem. Wolfspinge) oraz mniejszej Lodowej Jamy (cz. Ledová Jáma, niem. Eispinge).
Wilcza Jama.
Jest to pozostałość po zawalonej kopalni Wolfgang. W kopalni tej wydobywano rudy cyny, a szczytowe wydobycie miało miejsce głównie w XVI wieku. Jest to rozpadlina skalna o szerokości 14 m, długości ponad 120 m oraz głębokości około 25 m, na której ścianach do dziś można dostrzec ślady po średniowiecznych chodnikach i komorach. W XVI w. była to największa kopalnia w Okręgu Hornoblatenskim. Górnicy dotarli aż 85 m pod ziemię. Eksploatacja tutejszych rud zakończyła się w 1837 roku.
Lodowa Jama.
Jama ta jest reliktem po średniowiecznej kopalni Jiří znajdującej się na cynonośnej żyle Kammergang. Jest to stosunkowo wąska i głęboka na 20 m szczelina w skałach. Według historycznych źródeł kopalnia ta sięgała aż 50 m głębokości. Profil tej szczeliny uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu, szczególnie w lecie, tworzy się specyficzny mikroklimat. Lód i śnieg zalegają na dnie szczeliny przez całe lato.
Lód z tej szczeliny był wykorzystywany w październiku 1813 roku w leczeniu rannych żołnierzy w bitwie pod Lipskiem. Lód transportowano wtedy przez sześć dni na wozach ciągniętych przez woły. Lód był przykrywany warstwą piasku i dzięki temu nie ulegał roztopieniu. Lekarze z Lipska jeszcze sto lat później otrzymywali transporty lodu z Wilczych Jam. W 1913 roku przejazd ciężarówki z lodem trwał około 8 godzin. Na początku XX wieku, jeszcze przed pojawieniem się lodówek, wiele hoteli i cukierni z Karlowych Warów również korzystała ze składu tutejszego lodu. Latem 2004 roku grupa niemieckich turystów z Klingenthalu, zjawiła się tutaj i w odpowiedzi na konkurs jednej z niemieckich rozgłośni radiowych, ulepili z 2 ton śniegu bałwana. Sprawą zajęła się miejscowa Policja, sprawców zatrzymano i otrzymali wysokie mandaty. Za sprawą wylesiania lasów otaczających Lodową Jamę w ostatnich latach zdarzają się przypadki całkowitego zaniku lodu już pod koniec lata lub na początku jesieni. Miało to miejsce w 2005 oraz 2007 roku.
Wieża widokowa na Blatenskim Wierchu.
Wieża widokowa na Blatenskim Wierchu (cz. Rozhledna na Blatenském Vrchu) została zbudowana z kamienia i drewna w latach 1912-1913 na szczycie wzgórza o wysokości 1042 m n.p.m.. Wieża ma wysokość 21 m, taras widokowy, do którego prowadzi 68 stopni kamiennych schodów oraz 17 drewnianych, znajduje się na wysokości 18 m. Z tarasu rozpościera się piękny widok na okoliczne lasy i wzgórza.
Razem z wieżą wybudowano również górski hotel, w którym do dyspozycji gości były, prócz pokoi, sala balowa, taras oraz podziemny garaż na 5 samochodów. Ze względu na wzmożony ruch turystyczny w 1927 roku hotel został rozbudowany o dodatkowe skrzydło. Wieża widokowa i hotel służyły turystom aż do końca II wojny światowej. Po wojnie kompleks zajęła armia Czechosłowacka, celem obserwacji strategicznych. W tym okresie hotel został zdewastowany i rozebrany, a na szczycie pozostała jedynie samotna wieża. Armia opuściła wieżę na Blatenskim Wierchu w 1977 roku. Wtedy to odrestaurowano ją i ponownie oddano do użytku turystom. Obecnie wieża jest własnością gminy Horní Blatná, w imieniu której wieżą opiekują się miejscowi skauci.
Niesamowity filmik z przelotu nad Wilczymi Jamami.
Niestety nie mój, znaleziony na YT.