Obszar turystyczny Rudawy Czeskie-Zachód - Krušné hory-západ - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Rudawy Czeskie-Zachód - Krušné hory-západ

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Zachodnioczeskie Uzdrowiska

Obszar turystyczny Rudawy Czeskie-Zachód.
(cz. Krušné hory-západ).

Obszar turystyczny Rudawy Czeskie-Zachód jest to obszar turystyczny, który zaliczany jest do większego regionu turystycznego Zachodnioczeskie Uzdrowiska (Západočeské lázně) i należy do województwa karlowarskiego. Obszar ten przyciąga amatorów aktywnego wypoczynku zarówno w miesiącach letnich jak i zimowych. Porośnięte lasem grzbiety Rudaw Czeskich tworzą idealne warunki do uprawiania narciarstwa i turystyki.

Główne atrakcje turystyczne regionu.

Uzdrowisko Karlowe Wary - Klejnot w trójkącie uzdrowisk - Miejsce to olśniewa uzdrowiskową elegancją, urodą kolumnady, ekskluzywnymi domami zdrojowymi i jest wspaniale położone w zalesionej dolinie. Dzięki wyjątkowej architekturze zaliczane jest do najpiękniejszych uzdrowisk w Europie. Jak głosi legenda, Karlowe Wary założył już w XIV wieku Karol IV, król Czech i cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Podobno przypadkiem trafił na tutejsze wyjątkowe źródła, w czasie polowania na jelenia. Dzięki odbywającemu się tu, jednemu z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych, przyjeżdża tu także wiele gwiazd kina światowego. Największym bogactwem Karlowych Warów jest 12 gorących źródeł wód mineralnych, stosowanych w leczeniu chorób układu trawienia, zaburzeń metabolizmu, ale także chorób onkologicznych i narządów ruchu. Największe i najsilniejsze ze źródeł Vřídlo tryska z głębokości 2000 metrów na wysokość 12 m, a jego woda ma temperaturę 73 °C. Prawdziwej atmosfery uzdrowiska można zasmakować spacerując po zabytkowym centrum, w magicznym otoczeniu płynącej tu rzeki Teplej. Do dzbanuszka trzeba nabrać wody z jednego z leczniczych źródeł, a potem spacerować w cieniu eleganckich kolumnad, na przykład Mlýnskej lub Tržní. Ale chyba najważniejszym produktem regionalnym jest wspaniały likier ziołowy Becherovka, o którym mówi się, że to trzynaste źródło Karlowych Warów. Symbolem uzdrowiska jest rzeźba kozicy pod Jelenim Skokiem.

Najbardziej znanym ośrodkiem sportów zimowych w regionie jest Boží Dar, w pobliżu którego znajdują się najwyższe szczyty Czeskich Rudaw: Klínovec - 1244 m n.p.m. oraz Špičák - 1115 m n.p.m. Amatorom narciarstwa biegowego oferuje swe usługi Krušnohorská Lyžařská Magistrala Bublava-Klínovec z odgałęzieniem do Pernika i Novych Hamrów. Równie świetne trasy są w okolicy Božího Daru. Do magistrali są dołączone również inne centra górskie: Kraslice oraz Horní Blatná.

Miasto Jáchymov zapisało się w historii nie tylko wydobyciem srebra i uranu, ale również jako uzdrowisko. Po odkryciu radioaktywności przez małżonków Curie rozpoczęły się tu doświadczenia z wodą z Jáchymova i niedługo potem powstało tu pierwsze, radioaktywne uzdrowisko na świecie. Uzdrowisko to specjalizuje się w leczeniu chorób narządów układu ruchu.

Klasztor Tepla był, według legendy, założony w 1193 roku przez błogosławionego Hroznatę. Był wielokrotnie przebudowywany, powiększany i restaurowany. Jego dzisiejszy, w przeważającej części, barokowy wygląd nadał architekt K.I.Dientzenhofer. Klejnotem architektonicznym jest romańsko-gotycki kościół przyklasztorny Zwiastowania Marii Panny. Jest to pierwsza halowa, trójnawowa budowla w Czechach, z dwuwieżowym frontem i nawą poprzeczną. Miejscowa biblioteka ma ponad 100 tysięcy tomów zabytkowych ksiąg i jest drugą pod względem wielkości instytucją klasztorną tego rodzaju w Republice Czeskiej.

Zamek i pałac w Bečovie nad Teplą stanowi jedyny w swoim rodzaju zachowany średniowieczny zamek połączony z barokowym pałacem. Obiekty stoją nad głęboką doliną rzeczki Teplej wokół prostokątnego dziedzińca z dwiema potężnymi, graniastosłupowymi wieżami i tworzą kompleks budowli gotycko- renesansowych z okresu od XIV do XVI wieku. Dominantą pałacu z XVIII wieku stała się dawna baszta zamkowa, a obecnie ośmioboczna wieża zakończona kopułą. W niej to znajdują się sale reprezentacyjne, biblioteka i kaplica z unikalnym relikwiarzem św. Maura.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego