Obszar turystyczny Ostrawa i okolice - Ostravsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Ostrawa i okolice - Ostravsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Północne i Śląsk

Obszar turystyczny Ostrawa i okolice.
(cz. Ostravsko).

Obszar turystyczny Ostrawa i okolice (Ostravsko) jest częścią regionu turystycznego Morawy Północne i Śląsk (Severní Morava a Slezsko) i należy do województwa morawskośląskiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Miasto Ostrawa, centrum obszaru, było założone już w XIII wieku na trasie szlaku handlowego znad Morza Bałtyckiego do Morza Śródziemnego. Z biegiem wieków Ostrawa stała się miastem kosmopolitycznym i komercyjnym, centrum gospodarczym, towarzyskim i kulturalnym. Na przełomie XX wieku i w czasach Pierwszej Republiki była to aglomeracja miejska z rozwiniętym handlem i przemysłem, w ciągu ostatnich 50 lat zyskała, niestety, opinię miasta brudnego i niegościnnego, pełnego hut, żelaza i przemysłu. Po 1989 roku wiele się zmieniło: zamknięto wiele zakładów, węgiel wydobyto tu po raz ostatni w 1994 r. Zaczęto odbudowę miejsc noclegowych i gastronomicznych, restauruje się elewacje budynków z zachowaniem pierwotnego stylu. Dominantę miasta stanowi budynek Novej Radnicy (Nowy Ratusz) z lat 20. XX wieku, która ze swą oszkloną wieżą (85 m) jest najwyższym ratuszem w Republice Czeskiej. Najstarszym, zachowanym budynkiem publicznym jest Stara Radnice (Stary Ratusz) z XVI wieku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Ostrawskie. Ostravský Dům Umění przedstawia styl konstruktywistyczny. Znajduje się tu galeria sztuk plastycznych ze zbiorem malarstwa czeskiego XIX wieku. Do ciekawostek należy neorenesansowy kościół Zbawiciela Bożego z XIX wieku, który jest drugą, co do wielkości, świątynią na Morawach. Wśród najstarszych budowli wymienić należy pierwotnie romański kościół św. Wacława. Wart obejrzenia jest także drewniany, zrębowy, pokryty gontem kościół św. Katarzyny z 1534 r. Przykładem najnowocześniejszej architektury jest budynek Divadla Loutek, który powstał w 1999 roku.

Interesującym zabytkiem techniki jest
Kopalnia Michał (Důl Michal), gdzie można obejrzeć ekspozycję na temat historii górnictwa. Muzeum Górnicze OKD w Ostrawie-Petřkovicach, założone w historycznym obiekcie kopalni Anselm, przedstawia eksponaty dotyczące historii wydobycia węgla kamiennego w okolicach Ostrawy, a zwłaszcza oryginalne maszyny i urządzenia technologiczne. W ramach zwiedzania można zjechać do szybu 7 m pod powierzchnię ziemi. Częścią zbioru są również przedmioty archeologiczne dokumentujące osadnictwo sprzed 20 tys. lat.

Ruiny Slezkoostravskiego zamku są oryginalnym, dwukondygnacyjnym budynkiem zamkowym z obronnym systemem fortecznym i wieżą, który był przebudowany na renesansowy pałac. Od lat 30. XX wieku jest niezamieszkały, w wyniku działalności okolicznych kopalń zapadł się o 16 m. Obecnie jest własnością Miasta, jako zabytek kultury czeka na rekonstrukcję.

Narodowy Rezerwat Przyrody
Polanská Niva znajduje się na obszarze Ostrawa-Polanka, nad Odrą. Ma powierzchnię 122 ha i jest częścią Polańskiego Systemu Stawów
. Do tego systemu zalicza się również meandrujący bieg Odry, gdzie występują będące pod szczególną ochroną gatunki roślin i zwierząt.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego