Specyjały i ciekawostki czeskiej kuchni. - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Specyjały i ciekawostki czeskiej kuchni.

Informacje ogólne > KUCHNIA CZESKA

Republika Czeska jest podzielona na trzy regiony: Czechy (łac. Bochemia), Morawy i Śląsk Czeski. Jest to kraj o bogatej historii, która jest zawarta także w tutejszych potrawach. Kraj będący przez setki lat pod wpływem Austro-Węgier, a po II wojnie światowej połączony ze Słowacją, posiada znamiona wszystkich tych państw. Jednakże, mimo kulinarnych wpływów sąsiadów, Czesi zachowali również swoje narodowe potrawy, które pozostały oryginalne i zachowały smak staroczeskich kulinarnych przepisów. Kuchnia czeska to prawdziwe bogactwo smaków, szczególnie dla wielbicieli tradycyjnych dań przyrządzanych według starych receptur. Prawdziwe czeskie dania najłatwiej można odnaleźć w mniejszych miejscowościach, w których utrzymał się jeszcze duch starych, dobrych, nieskomercjalizowanych czasów.

Zupy.

Czesi uwielbiają również zupy (cz. polévky), które są podstawą każdego obiadu. Najsłynniejsza w Pradze jest zupa z flaków (cz. drstkova polévka), w innych regionach Czech serwuje się równie wspaniałą zupę czosnkową z serem (cz. česnečka se sýrem).

Dania główne.

Należy zaznaczyć, że kuchnia czeska jest raczej ciężka i kaloryczna, ale bardzo smaczna. Obok wędlin, serwowane są wszelkiego rodzaju mięsa. Na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się wieprzowina, duszona w rozmaitych sosach lub opiekana na ruszcie (cz. vepŕova pečeně). Bardzo popularną przekąską są smażony żółty ser (cz. smažený sýr) z frytkami (cz. hranolky) oraz smażony Camembert (cz. smažený hermelín). Dość nietypowym dla Polaków, acz smacznym daniem jest polędwica w sosie śmietanowym z żurawiną i bułczanymi knedlikami (cz. svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem). Dla chcących odpocząć od mięs polecam smażony kalafior (cz. smažený květák), bardzo smaczny, ale zdecydowanie lżejszy.

Zamawiając potrawę w restauracji lub innym większym lokalu gastronomicznym należy pamiętać, że danie główne składa się z mięsa, ryby lub drobiu oraz ziemniaków (cz. brambory) czy knedlików, bez których kuchni czeskiej nie można sobie wyobrazić. Występują knedliki bułczane (cz. houskový knedlík), które zdecydowanie wolę oraz ziemniaczane (cz. bramborový knedlík). Osobno zamawia się sałaty i surówki, a najczęściej serwowanym warzywem jest duszona, czerwona lub biała kapusta (cz. zeli).

Desery.

Zwieńczeniem każdej kulinarnej uczty są desery podawane w eleganckich kawiarniach i cukierniach. Jednym z nich są również knedliki przyrządzane na słodko z dodatkiem owoców. Innymi słynnymi deserami są: narodowe ciasto zarówno Czechów jak i Austriaków, a mianowicie jabłkowy strudel (cz. jablkový štrůdl) oraz bułeczki z powidłami (cz. český kolač). Bardzo popularnym deserem są dobrze nam znane naleśniki (cz. palačinky) podawane z owocami, konfiturami lub orzechami i bitą śmietaną.

Napoje bezalkoholowe.

KOFOLA
Jest to bezalkoholowy napój gazowany produkowany w Czechach i na Słowacji. Powstał w 1960 r. w Czechosłowacji, gdzie zdobył największą popularność. Napój miał być odpowiedzią na ekspansję kapitalistycznej Coca-Coli. W komunistycznej Czechosłowacji napój zdobył wielką popularność i olbrzymie grono wielbicieli. Po przemianach lat 90. XX w. chwilowo utracił na znaczeniu, ale już na początku XXI w. odzyskał prymat na rynkach Czech i Słowacji. Kofola nadal jest głównym konkurentem Coca-Coli oraz Pepsi w Czechach i na Słowacji, jej popularność podsyca również nostalgia za czasami słusznie minionymi. Czechy są jednym z 3 europejskich krajów, gdzie Coca-Cola nie ma większości w sprzedaży napoi gazowanych. Dostępne są różne wersje smakowe: Citrus - cytrynowa, Skořicová - z dodatkiem cynamonu, wiśniowa, Extra Bylinkova - z dotakiem mięty pieprzowej oraz waniliowa.
MALINOVKA
Bardzo popularny w Czechach napój gazowany, jak sama nazwa wskazuje jest to lemoniada, zawsze czerwona, o smaku malinowym. Bardzo często jest ona produkowana z wód mineralnych wysokiej jakości. Można ją spotkać w wielu hospudkach, piwiarniach i restauracjach podawaną z nalewaka (cz. Točená), dzięki czemu podczas obiadu również kierowcy mogą ugasić pragnienie. Napój swą popularność zawdzięcza temu, że wiele osób jeszcze pamięta smak przepysznej oranżady ze swojej młodości.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego