Obszar turystyczny Szumawa Wschodnia - Šumava-východ - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Szumawa Wschodnia - Šumava-východ

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Szumawa

Obszar turystyczny Szumawa Wschodnia.
(cz. Šumava-východ).

Obszar turystyczny Szumawa Wschodnia rozciąga się na terytorium regionu turystycznego Šumava (Szumawa). Strefa ta jest częścią województwa pilzneńskiego i południowoczeskiego. Wyjątkowe walory tego obszaru uwarunkowały utworzenie tu Parku Narodowego Szumawa.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Park Narodowy Szumawa - znajduje się tu kilka jezior pochodzenia polodowcowego: Čertovo, Černé oraz torfowisko - Tříjezerni Slať. Czarny kolor jezior Černégo i Čertova jest spowodowany próchnicznym szlamem na dnie, odbiciem głębokich lasów i kwaśnym odczynem, który powoduje, że w jeziorze nie istnieją żadne formy życia. Oba jeziora mają 30 m głębokości. Niemal 3,5 km od Černégo Jezera znajduje się Bílá Strž - głęboki wąwóz, przez który płynie Bílý Potok. U podnóża Černéj Hory wypływa Wełtawa. Čertova stěna jest narodowym rezerwatem przyrody znajdującym się ok. 4 km od miejscowości Vyšši Brod. Miejscowy klimat sprzyja rozwojowi roślinności alpejskiej, pozostało tu również kilka rejonów lasu w pierwotnym, dziewiczym stanie.

Rzeczka Vydra tworzy wiele progów skalnych. Jej głęboka dolina Povydři jest chroniona poprzez włączenie jej do pierwszego pasma Parku Narodowego Szumawa. Żyje tu wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt. W dolnym biegu Vydry pozostały ślady po wydobyciu złota. Od Antýgla do Čeňkově Pily prowadzi ciekawa ścieżka edukacyjna. Na Čeňkově Pile uwagę przyciąga stara elektrownia wodna na Vchynicko-Tetovskim kanale, łączącego Vydrę z Křemelną. Celem budowy było ominięcie odcinka Vydry nie nadającego się do transportu drewna.

Klasztor w Vyššym Brodzie jest jednym z najcenniejszych i największych kompleksów klasztornych w Czechach. Cysterski klasztor założył ok. 1259 r. Petr Vok z Rožmberku i do dziś znajduje się w nim opactwo należące do tego zakonu. We wnętrzach mieści się unikalna biblioteka z 70 tys. zabytkowych ksiąg. Stąd pochodzą tablicowe obrazy ołtarzowe Mistrza Wyšebrodskiego, które są jednym z najbardziej unikatowych zabytków czeskiego i europejskiego malarstwa gotyckiego.

Ruiny zamku Velhartice przyciagają zwiedzających potężnym, murowanym mostem łączącym resztki zamku z wieżą. Zachowały się tu również pozostałości browaru i wytwórni win z czasów Karola IV.

Ruiny zamku Rabí to drugie pod względem wielkości ruiny w Czechach. Najbardziej przyciąga turystów dawna wieża mieszkalna w środku obiektu, z której rozpościerają się przepiękne widoki.

Zamek Švihov jest jednym z niewielu zachowanych czeskich zamków wodnych. Do dziś widzimy pozostałości potężnego, średniowiecznego systemu obwarowań i fosy zasilanej z rzeki Uhlawy. Umożliwiała ona ewentualne zatopienie okolicznych łąk. We wnętrzach zamku znajdziemy ciekawą zbrojownię i ekspozycję sztuki gotyckiej.

Americká Zahrada w Chudenicach w pobliżu Švihova jest niemal 2-hektarowym arboretum i należy do najbardziej znaczących w Republice Czeskiej. Na początku była tu szkółka leśna, gdzie przygotowywano rośliny drzewiaste dla siedziby Černinów. Niemal połowa gatunków drzew została przywieziona z Ameryki, np. Jedlica Douglasa.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego