Menu główne:
Obszar turystyczny Chrudim i okolice, Hlinsko i okolice.
(cz. Chrudimsko-Hlinecko).
Chrudim i okolice oraz Hlinsko i okolice są obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należą do województwa pardubickiego.
W dorzeczu rzeki Chrudimki panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Szczególnym miejscem jest sztuczne jezioro Seč, powstałe poprzez spiętrzenie wód przez zaporę wodną Chrudimska Přehrada. Powstał tu rozległy ośrodek rekreacyjny, który jest także znanym miejscem dla wędkarzy. W tym i w sąsiednich regionach bardzo popularna jest turystyka rowerowa. Obszar poprzecinany jest siecią oznaczonych tras turystycznych. Niezwykle interesujący krajobrazowo jest szlak rowerowy w okolicach Chrudimu.
Główne atrakcje turystyczne obszaru.
Obszar Chronionego Krajobrazu Žďarskie vrchy zajmuje cały górny bieg rzeki Chrudimki i sięga aż do miasta Hlinsko. Žďarskie vrchy są rejonem ze zróżnicowanymi warunkami naturalnymi.
Obszar Chronionego Krajobrazu Železné Hory zajmuje powierzchnię ponad 28 tys. ha wzdłuż południowo-zachodniej granicy województwa pardubickiego. Krajobraz, chociaż zróżnicowany tworzy jedną, harmonijną całość. Dominantę obszaru stanowi zachodnie pasmo gór. Wzdłuż cieku rzeki Chrudimki przeważają leśne ekosystemy, resztki kwietnych łąk i meandrów rzecznych. Niewielka odległość od wielkich miast i zróżnicowanie krajobrazu zachęca do odpoczynku i rekreacji. W ostatnich latach rozwija się tutaj turystyka piesza i rowerowa. Centrum rekreacyjnym regionu jest sztuczne jezioro Seč. Można stąd wyprawić się do Rezerwatu Przyrody Oheb, jedynego w swoim rodzaju boru na skalistym urwisku nad zaporą wodną. Na północnym zachodzie w głównym paśmie Železnych Hor znajduje się Rezerwat Lichnice-Kaňkovy Hory z rozległymi dziewiczymi zagajnikami bukowymi i olszynowymi, znajdującymi się wzdłuż cieków wodnych. Ciekawostką są dwa wielkie jary: Lovetínski i Hedvíkovski. Na ich stokach można zobaczyć liczne formacje powierzchniowe powstałe w wyniku erozji, pod wpływem mrozu i przemieszczania się zboczy.
Zespół Budownictwa Ludowego Vysočina jest jedną z najobszerniejszych ekspozycji budownictwa ludowego na wolnym powietrzu na obszarze Czech Wschodnich. Pierwsze wystawy były udostępnione w 1972 r. Zespół znajduje się niedaleko Hlinska i tworzy kompleks, w którym zgromadzone zostały obiekty z XIX i XX wieku z terenu Wyżyny Czesko-Morawskiej i Železných Hor. Niektóre budynki stoją na swym pierwotnym miejscu (in situ), pozostałe zostały tu przeniesione z innych miejscowości. Skansen składa się z czterech części.
Muzeum Hippiczne Slatiňany znajduje się w pięknych pomieszczeniach pałacu w Slatiňanach. Ekspozycja jest podzielona na dwie części - naukową, traktującą o hodowli koni i ich wykorzystaniu przez człowieka oraz artystyczną, pokazującą konie w sztuce, wojskowości, transporcie, sporcie i rozrywce ze wzorami siodeł i uprzęży. Muzeum zgromadziło ponad 2100 eksponatów. Do pałacowych ekspozycji nawiązuje park angielski z cennymi okazami drzew i wybiegiem dla Starokladrubskich koni karych oraz koni Przewalskiego.
W Kočí koło Chrudimu znajduje się malowniczy, wiejski kościół pochodzący z 1397 roku. We wnętrzach uwagę przyciągają malowidła ścienne z XVI i XVIII wieku, barwny strop kasetonowy, drewniana, malowana kruchta i kazalnica. Znajdziecie tu również kryty most drewniany, prowadzący do drewnianej dzwonnicy należącej do kościoła, zbudowanej w 1666 r., który jest przerzucony przez dawną fosę.
Drewniany kościółek w Velinách z 1752 roku jest, razem ze stojącą obok dzwonnicą, spuścizną budownictwa i malarstwa ludowego XVIII wieku.
Pałac Nové Hrady jest obiektem rokokowym wybudowanym w latach 1774-1777 przez hrabiego J.A.Harbuvala de Chamaré w stylu letnich rezydencji według projektu J.Jägra. Ze względu na swą wyjątkowość i wykwintny sposób usytuowania w sztucznie wybudowanym kompleksie przyrodniczym zyskał miano "Mały Schönbrunn" lub "Czeski Wersal". Na parterze pałacu znajduje się galeria z wystawą urodzonego tutaj pisarza E.Frynty.
Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.