Region turystyczny Północ Czech - Český sever - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Północ Czech - Český sever

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Północ Czech

Region turystyczny Północ Czech.
(cz. Český sever).

Region turystyczny Północ Czech jest częścią województwa libereckiego i dzieli się na dalsze cztery obszary turystyczne:


- Kraj Máchy (Máchův kraj),


- Góry Łużyckie i Grzbiet Jeszczedski (Lužické hory a Ještědský hřbet),


- Frýdlant i okolice (Frýdlantsko),


- Góry Izerskie (Jizerské hory).

Obszar jest częścią zurbanizowanego pasma łączącego Czechy, Polskę i Niemcy i ma bardzo dobrą pozycję do rozwoju ruchu turystycznego. Częścią regionu są chronione obszary krajobrazowe Gór Izerskich oraz Łużyckich. W wielu miejscach zachowały się specyficzne budynki zrębowe oraz kamienne wieże widokowe. Całe terytorium jest poprzecinane siecią oznakowanych tras rowerowych. Na miłośników sportów wodnych czeka tu nie tylko Máchovo Jezero, ale również okolice Holanských Rybníków. W Górach Izerskich znajduje się jeden za najbardziej znanych terenów do biegów narciarskich - Magistrala Izerska. Miasta regionu mają bogatą tradycję szklarską. W regionie tym znajdziemy sporą ilość zabytków kultury, miejsc związanych z historią oraz ciekawych atrakcji turystycznych. Region ten przyciąga uwagę i zainteresowanie turystów pięknem tutejszej przyrody.
Dla Gór Izerskich charakterystyczny jest szereg około 1000 metrowych szczytów. Znajdują się tu, dostępne dla turystów, torfowiska połączone ze ścieżkami edukacyjnymi. Góry oferują odpowiednie warunki do uprawiania sportów zimowych, przede wszystkim narciarstwa biegowego. Magistrala Izerska to 75 km dobrze utrzymanych tras biegowych, a od roku 1968 organizowany jest tu długi bieg Jizerská Padesátka, który należy do największych zawodów tego rodzaju.
Góry Łużyckie charakteryzują się wzgórzami stożkowymi i kopulastymi, z których najwyższym jest Luž - 793 m n.p.m. W tym rejonie znajdziemy dużą ilość tras turystycznych oraz dróg leśnych. Można tu ujrzeć zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt np. kozice i muflony.
W regionie turystycznym Czechy Północne możemy podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale i ciekawostki historyczne oraz zabytki, takie jak: miasto Liberec, nad którym króluje stacja nadawcza na Jeszczedzie, zamek Bezděz, bazylika św. Vavřince i św. Zdzisławy w Jablonném na Podještědziu, zamek i pałac Frýdlant oraz pałac w Zákupach.
W Kryštofovym Údoli znajdziemy malowniczą wieś górską, gdzie można zobaczyć zespół chat ludowych oraz wczesnobarokowy kościół św. Krzysztofa. Architekturę ludową Českolipska można podziwiać w Muzeum Budownictwa Ludowego w Kravařich.
Przemysł szklarski należy do tradycyjnych w tym regionie, a jego początki sięgają aż średniowiecza. Dziś trójkąt miast: Chřibsko z najstarszą dotąd funkcjonującą hutą szkła w Europie, Nový Bor z muzeum przemysłu szklarskiego oraz Kamenický Šenov, gdzie znajduje się najstarsza szklarska szkoła w Europie tworzy znaczące centrum tego przemysłu.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego