Region turystyczny Pilzno i okolice - Plzeňsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region turystyczny Pilzno i okolice - Plzeňsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne

Region turystyczny Pilzno i okolice.
(cz. Plzeňsko).

Region turystyczny Pilzno i okolice jest częścią województwa pilzneńskiego. Jest to region wyjątkowy pod względem ilości zabytków, form przyrodniczych, imprez kulturalnych oraz kuchni regionalnej. Znaczną część ziemi pilzneńskiej pokrywają lasy, z których najbardziej znane są Brdské Lesy na wschodzie regionu. Krajobraz urozmaicają również liczne zbiorniki wodne: Hracholuská Přehrada, system Boloveckich Rybników, lub stawy na południu regionu. Są tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i sportów wodnych.


Dla regionu Pilzno i okolice charakterystyczny jest lekko pofałdowany krajobraz, poprzecinany siecią rzek i stawów, z niemal nienaruszoną przyrodą, malowniczymi wioskami i sylwetkami licznych zamków i pałaców.
Do najważniejszych miast regionu i województwa zalicza się Pilzno (cz. Plzeň), które zyskało światową sławę dzięki tutejszej marce piwa Pilsner Urquell.

Znajdziemy tu również liczne zabytki historyczne - kościół św. Bartłomieja w Pilźnie z najwyższą w Czechach wieżą kościelną - 103 m wysokości, barokowy pałac w Manětínie, pałac Kozel - najczęściej odwiedzany w tym regionie. W Starým Plzencu w miejscu zamku Przemyślidów znajdziemy rotundę św. Piotra i Pawła, a nieco dalej ruiny zamku Radyně założonego przez Karola IV.
W Skašovie znajduje się, udokumentowana od roku 1820, firma produkująca drewniane zabawki, nawiązujące do tradycji barokowych. Pod koniec XIX wieku zabawki eksportowane były również do Ameryki. Produkcja trwa do dziś, a zabawki można zobaczyć i zakupić np. w Klatovskim lub Blovickim Muzeum.
Sporty wodne to przede wszystkim spływ Berounką od Pilzna aż do Roztok koło Křivoklátu. Dolina rzeki Berounki, utworzona przez siły tektoniczne towarzyszy rzece na całej jej długości - 139 km. Sama Berounka ma swój początek u zbiegu rzek: Mžy i Radbuzy w Pilznie, natomiast za miastem płynie przez Park Krajobrazowy Horní Berounka. Za ujściem rzeki Střela rzeka płynie pod Třímanskimi Skáłami i zamkiem Krašov, potem mija Rezerwat Przyrody Chlumecká Stráň
, w którym występują cisy.

Główne atrakcje turystyczne regionu.


Głównym centrum regionu jest Pilzno (cz. Plzeň), które zajmuje 4. miejsce w kraju pod względem powierzchni. Pilzno jest znaczącym centrum przemysłowym i kulturalnym, leżącym na zbiegu rzek Mžy, Radbuzy, Uhlawy i Úslavy. Światową sławę zyskało dzięki tutejszej marce piwa Pilsner Urguell, którego możemy spróbować na terenie browaru w restauracji z 580 miejscami. Pivovarské Muzeum należy do najstarszych tego typu obiektów na świecie. Najwyższa wieża kościelna w Czechach znajduje się w kościele św. Bartłomieja i mierzy 102,26 m. Z dalszych zabytków przypomnijmy gotyckie Masné Krámy, przeniesione na dzisiejsze miejsce z Rynku Miejskiego w 1392 r. Dziś służą one jako sień wystawowa Zapadočeskiej Galerii. Pilzneńska Velká Synagoga jest trzecią pod względem wielkości na świecie, pochodzi z XIX wieku i jest przykładem romantycznego stylu mauro-bizantyjskiego. Architekturę nowoczesną reprezentuje Ratusz Na Slovanech.

Pałac Manětín należy do pereł czeskiego baroku. Znajdują się w nim cenne wnętrza, przykłady sztuki użytkowej i obrazy Brožíka. Pałac jest połączony krytym korytarzem z kościołem św. Jana Chrzciciela na rynku.

Klasztor w Plasach założył w roku 1144 Władysław II. Później był przebudowany w stylu barokowym przez J.B. Santiniego i K.J.Dientzenhofera. W środku znajdują się freski J.Kramolína i A.Ponka. Obiekt służył jako siedziba Metternichów, którzy mają tu swój grobowiec. Możemy tu podziwiać: bibliotekę, barokowe urządzenia sanitarne, system kanalizacyjny i wentylacyjny, skrzydło szpitalne, dwukondygnacyjną Kaplicę Królewską i ekspozycję historii farmacji.

Pałac Kozel wyrasta nad Doliną Uslavy i od pierwszego wejrzenia oczaruje nas stylem klasycystycznym. Chodzi o kameralny, czteroskrzydłowy parterowy obiekt, którego pierwotne wyposażenie dotrwało do naszych czasów. Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim z ponad 150 gatunkami drzew.

Interesujący jest
Ogród Luboša Hruški w Pilznie-Doudlevicach, który służy mieszkańcom do wypoczynku i dla nabrania energii. Stoi tu wykonana z piaskowca droga krzyżowa i kaplica, oraz odbywają się tu różne imprezy kulturalne.

Hromnické Jezírko na północ od Pilzna jest zabytkiem przyrody i techniki. To martwe jeziorko znajduje się w miejscu byłego kamieniołomu. Z tutejszych kamiennych łupków produkowany był kwas siarkowy, a w rozrzedzonym stanie posiada go i woda Hromnickiego jeziorka. Z tego też powodu woda w nim jest gęstsza i ma odcień czerwony.

W
Starym Plzencu możemy zwiedzić narodowy zabytek kultury - Rotundę św. Piotra i Pawła, zbudowaną w 976 roku i należącą do najstarszych, zachowanych budowli w Czechach. Znajdziemy tu także pozostałości grodziska z X wieku.

Na skraju Královic, około 40 km na północ od Pilzna, w
Mariánskiej Týnicy, stoi monumentalny kompleks budowli. W jego skład wchodzą: kościół na planie krzyża równoramiennego, piętrowy budynek przełożonego kapituły oraz ambit z bogatymi zdobieniami freskowymi. Ekspozycja muzealna przybliża nam sztukę barokową, rolnictwo i rzemiosło oraz odtworzone wiejskie wnętrza, w tym kuchnię z lat 30. XX wieku.

Ruiny Zamku Radyně leżą na górze o tej samej nazwie (569 m n.p.m.) około 2 km od Starego Plzenca. Gród pochodzi z czasów około 1360 r. i został założony przez Karola IV.  Kiedyś nazywał się "Karlova Koruna". Został opuszczony już w XVI wieku.

Miejscowość
Dobřiv jest rezerwatem drewnianej architektury zrębowej typu "podbrdskiego". Droga do młyna wodnego prowadzi przez archaiczny, kamienny Szwedzki Most z XVII wieku. Ekspozycja umieszczona w młynie dokumentuje historię produkcji żelaza. W obiekcie dochowały się dwa wielkie młyny z kołami wodnymi, dwa małe młyny, piec, miechy i inne urządzenia.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego