Menu główne:
Wycieczka do Pragi - wrzesień 2013 r.
We wrześniu 2013 r. wraz ze znajomymi pojechaliśmy na wycieczkę do Czech. Zgodnie z tradycją spaliśmy w Pensjonacie "U Čerta" w Čtyřkoly pod Pragą, więc na zwiedzanie udaliśmy się pociągiem CityElefant. Podróż do Dworca Głównego (cz. Hlavní nádraží) trwała 48 minut, a bilet o obie strony kosztował niecałe 80 Kč. Przez cały dzień spacerowaliśmy po Pradze, bez korzystania z komunikacji miejskiej, spacer rozpoczęliśmy i zakończyliśmy na Hlavní nádraží. Co jakiś czas robiliśmy krótkie przerwy na posiłek oraz piwo. Śniadanie zjedliśmy w kawiarni Paneria (ul. Nekázanka 876/19), natomiast przerwa na piwo i przekąskę była w najstarszej praskiej piwiarni U Fleků (ul. Křemencova 1651/11). Przeszliśmy się po Starym Mieście, dzielnicy żydowskiej Josefov, fragmentem Malej Strany oraz po Nowym Mieście. Cała trasa wyniosła niewiele ponad 9 km, także trochę nas zmęczyła. Poniżej znajduje się mapka naszego spaceru z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami.
Pociąg CityElefant.
Kolejne punkty zwiedzania.
1. Synagoga Jubileuszowa (cz. Jubilejní synagoga) - Została zbudowana w 1906 r., według projektu Wilhelma Stiassnego w mieszanym stylu secesji oraz stylu mauretańskiego, z domieszkami sztuki islamskiej. Całkowitą ozdobą wnętrza włącznie ze stiukami zajęła się firma Františka Fröhlicha. Jej wybudowanie było reakcją na zburzenie trzech bożnic na Josefovie: Nowej, Cikána oraz Wielkodworskiej. Jest to jedyna, zachowana synagoga położona poza Josefovem. Synagoga została niedawno poddana gruntownemu remontowi, dzięki któremu odzyskała swój oryginalny wygląd. Front budynku ozdabia charakterystyczny, olbrzymi łuk z wielkim rozetowym oknem w którym osadzona jest pięcioramienna gwiazda Dawida. Jest czynną synagogą w której odbywają się nabożeństwa wspólnoty ortodoksyjnej.
4. Rynek Starego Miasta (cz. Staroměstské náměstí) - Istniał już w XI w. Wokół niego do XIII w. stawiano liczne domy mieszczańskie. Na placu odbywały się targi, miało tu też miejsce wiele wydarzeń politycznych. Obecnie otoczony jest wieloma pięknymi, zabytkowymi budowlami, pozbawiony ruchu kołowego, zalicza się do najwspanialszych i najbardziej malowniczych miejsc w Pradze. W centralnym punkcie Rynku wznosi się monumentalny pomnik Jana Husa, reformatora religijnego, czeskiego bohatera narodowego, uznanego za heretyka i spalonego w 1415 r. Pomnik został odsłonięty w 1915 r., w pięćsetną rocznicę męczeńskiej śmierci Jana Husa. Ukazuje dwie grupy: z jednej strony zwycięskich wojowników husyckich, z drugiej protestantów. Dominująca nad nimi postać Husa podkreśla duchową wielkość człowieka, który wolał umrzeć niż wyrzec się swoich przekonań.
8. Synagoga Maisela (cz. Maiselova synagoga) – zbudowana została w latach 1590–1592 przez burmistrza Mordechaja Maisela. Burmistrz zbił fortunę udzielając pożyczek cesarzowi Rudolfowi II na wojny z Turkami. W 1689 r. synagoga spłonęła, ale zaraz została odbudowana i odnowiona w stylu barokowym. W latach 1893–1905 synagogę ponownie przebudowano w stylu neogotyckim według projektu profesora Grotta. Obecnie w bożnicy znajduje się Muzeum Żydowskie ze stałą ekspozycją poświęconą historii morawskich i czeskich Żydów od początków osadnictwa do emancypacji w XVIII w. Na wystawie skoncentrowanej na epoce renesansu, można obejrzeć m.in. srebrne przedmioty sakralne oraz stare dokumenty. Ironią losu żydowskie skarby zostały zwiezione do Pragi z synagog z całych Czech i Moraw przez nazistów, którzy planowali założenie tu muzeum "wymarłej rasy".
Panorama Mostu Karola w Pradze.