Becherovka - najsłynniejszy czeski likier - historia, opis, drinki. - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Becherovka - najsłynniejszy czeski likier - historia, opis, drinki.

Informacje ogólne > KUCHNIA CZESKA

Historia Becherovki.

W 1805 roku do Karlowych Warów przyjechał na leczenie hrabia Plattenberg-Mietingen i zamieszkał w domu rodziny Becherów. Wraz w nim przybył jego osobisty, angielski lekarz dr Frobrig, który wraz z Josefem Becherem, aptekarzem, mieszał zioła, olejki aromatyczne i alkohol. Wyjeżdżając dr Frobrig dał Josefowi Becherowi pomiętą kartkę z recepturą, z której był zadowolony. Becher w tej niezwykłej mieszance odkrył coś genialnego. Przez kolejne 2 lata dopieszczał recepturę i w końcu w 1807 roku Becherovka ujrzała światło dzienne, wtedy pod nazwą "Original Karlsbader Becherbitter”. Rodzina Becherów przez wiele lat rozwijała swój interes, trzymając recepturę Becherovki w ścisłej tajemnicy. Pod koniec XIX wieku Becherovka była znana w całej Europie.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej STRONIE INTERNETOWEJ Producenta.

Czy Becherovka to lekarstwo ?

Wśród miłośników Becherovki wciąż trwa spór czy jest to jedynie alkohol czy jednak głównie lekarstwo. Bardzo często w restauracjach możemy usłyszeć - Je to jen medicín! - To tylko lekarstwo! - co ma sugerować, że warto po ciężkim posiłku wypić kieliszeczek Becherovki. Wielu lekarzy potwierdza, że Becherovka, w niewielkich ilościach, powoduje wydzielanie się soków żołądkowych, co z kolei wzmacnia apetyt i pobudza trawienie. Jako wspomaganie trawienia, Becherovka powinna być spożywana przed głównym daniem w ilości nie większej niż 20 ml.

Tajemnica produkcji.

Powszechnie wiadomo, iż Becherovka jest likierem ziołowym, jednak dokładny skład ziołowej mieszanki jest jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic współczesności. Tylko dwóch pracowników firmy zna pełną recepturę i ma dostęp do pomieszczeń, w których przygotowuje się sekretną mieszankę. Podobno większość ziół pochodzi z zagranicy, choć pojawiają się i odmiany bardzo lokalne, głównie z okolic Karlowych Warów. Gotową mieszankę wsypuje się do specjalnych worków, które następnie zanurzane są w alkoholu, by spokojnie oddały cały swój smak i aromat. Ekstrakt zmieszany z wodą i cukrem przelewa się do dębowych beczek, w których nabiera pięknego koloru i charakterystycznego smaku. Po dwóch miesiącach leżakowania ów 38-procentowy likier nadaje się do picia.

Jak pić Becherovkę ?

Prawie każdy Czech wie, że Becherovka jest nazywana 13. źródłem karlowarskiego uzdrowiska. Jednak niewielu Polaków wie jak i z czym to właściwie pić. Przestrzegam przed piciem Becherovki sauté bez należytego schłodzenia - można ją sobie wtedy na długo obrzydzić.

Sama Becherowka

Powinna być spożywana należycie schłodzona aż do -6°C !!! Najlepiej schłodzić w zamrażalniku. Dobrze schłodzona Becherovka otrzymuje gładką konsystencję i powoduje miłe zeszronienie kieliszka. W czasie schładzania Becherovki, warto również tak samo schłodzić kieliszek. Samą Becherowkę pija sie z niewielkich szklanych lub porcelanowych kieliszków, sprzedawanych łącznie z likierem, ale można użyć szklanek do whisky lub zwykłych shortów. Można ją również podać z lodem (on the rocks) oraz plasterkiem cytryny, lemonki lub pomarańczy. Ciekawym doznaniem jest picie Becherovki niewielkimi łyczkami mając w ustach jedno okienko dobrej jakości gorzkiej czekolady.

Long drinki z Becherovką.

Red Moon - 40 ml Becherowki, 150 ml soku z czarnej porzeczki, woda sodowa, lód w kostkach, plasterek pomarańczy - do szklanki wypełnionej kostkami lodu wlać Becherovkę, sok, dopełnić wodą sodową i dekorować plasterkiem pomarańczy.
Beton - klasyczny drink z 1967 roku z wystawy EXPO w Montrealu - 40 ml Becherovki, 100 ml prawdziwego toniku, 10 ml soku z cytryny, lód w kostkach, plasterek cytryny - do szklanki wypełnionej kostkami lodu wlać Becherovkę, dopełnić tonikiem, dekorować plasterkiem cytryny - dla spotęgowania odczucia chłodu zamiast cytryny można użyć plasterka ogórka.
Fresh Smashin - 40 ml Becherovki, 150 ml soku grejpfrutowego, woda sodowa, pół łyżeczki cukru, lód w kostkach, cząstka grejpfruta - szklankę delikatnie udekorować na krawędzi cukrem (używając spodeczka z niewielką ilością wody zanurzamy w niej krawędź szklanki i obtaczamy w cukrze, zostawiamy do podeschnięcia), do szklanki wypełnionej kostkami lodu wlać Becherovkę, sok, dopełnić wodą sodową i dekorować cząstką grejpfruta.
Magic Sunset - 40 ml Becherovki, 150 ml soku pomarańczowego, 10 ml grenadiny, lód w kostkach, cząstka pomarańczy lub truskawka - do szklanki wypełnionej kostkami lodu wlać Becherovkę, sok, grenadinę dodawać ostrożnie, aby uzyskać efekt dwukolorowy, dekorować cząstką pomarańczy lub truskawką.
Babe - 40 ml Becherovki, 150 ml soku bananowego, woda sodowa, kruszony lód, bita śmietana, kawałek banana - do szklanki wypełnionej kruszonym lodem wlać Becherovkę, sok, dopełnić wodą sodową, na wierzch nałożyć bitą śmietanę, dekorować kawałkiem banana.

Short drinki z Becherovką.

Grepper - przepis na dwie porcje - 40 ml Becherovki, 40 ml świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta, lód - wlać Becherovkę i sok do shaker’a wypełnionego lodem, silnie wstrząsać przez około 10-15 sekund, przelać ostrożnie do kieliszków.
Oaza - 50-60 ml Becherovki, pół limonki, 1-2 łyżeczki brązowego cukru, lód kruszony - rozkroić pół limonki na 4-8 kawałków i umieścić w szklance, dosypać cukru i rozgnieść przy pomocy muddler’a, dosypać do brzegów kruszonego lodu, dolać Becherovki i wymieszać wszystko łyżką.

Becherovka na gorąco.

Lawina - 40 ml Becherovki, 120 ml czerwonego wina, 40 ml wody, 20 ml soku z cytryny, cynamon, goździki, 20 ml miodu - wszystkie składniki płynne podgrzać do temperatury ok 50-60 st. C, dodać miód oraz doprawić przyprawami.
B-Punch - 40 ml Becherovki, 160 ml wody, cukier, 1/8 cytryny - składniki płynne podgrzać do temperatury ok 50-60 st. C, dodać cukier i cytrynę.

Nowość - BECHEROVKA Lemond !

Becherovka Lemond to nowy, popularny, lekki likier, który zaatakuje cię eksplozją świeżych smaków cytrusowych z ostrym, ziołowym posmakiem. Jego wyjątkowy smak pochodzi z doskonale zrównoważonej mieszanki pomarańczy, cytryn, kumkwatów, orzeźwiającego wyciągu z herbaty cejlońskiej i delikatną nutą mentolu. Lemond powstał z tajnej kombinacji smaków i aromatów Oryginalnej Becherovki. Jest to idealny na wszelkiego rodzaju imprezy towarzyskie napój o niskiej zawartości alkoholu.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej STRONIE INTERNETOWEJ Producenta.

Long drink z Lemondem.

Lemond Spring - 40 ml Lemonda, 150 ml Sprite’a, 10 ml wódki, lód w kostkach, plasterki cytryny, limonki i pomarańczy - do wypełnionej lodem i plasterkami owoców szklanki wlać Lemonda, Sprite i wódkę.

Short drinki z Lemondem.

Lemond Fashion - 60 ml Lemonda, 1 łyżeczka dżemu pomarańczowego, lód w kostkach, plasterki pomarańczy, limonki i cytryny - wysmarować dżemem wnętrze szklanki, wlać Lemonda i uzupełnić szklankę lodem, mieszać aż do chwili rozpuszczenia się dżemu, dodać owoce i ponownie ostrożnie wymieszać.
Lemond Apple - 40 ml Lemonda, sok jabłkowy, cząstki jabłek, lód w kostkach - do wypełnionej lodem i cząstkami jabłek szklanki wlać Lemonda i sok, ostrożnie wymieszać.
Lemond Caipi - 50 ml Lemonda, pół lemonki, 2 łyżeczki cukru trzcinowego, kruszony lód - pokroić lemonkę i ugnieść ją w szklance razem z cukrem, wlać Lemonda i wsypać połowę lodu, ostrożnie wymieszać, dopełnić lodem.
Lemond Coke - 40 ml Lemond’a, Coca Cola, listki mięty, cząstka cytryny, kostki lodu - do szklanki z 4-5 kostkami lodu wlać Lemonda, wycisnąć jedną cząstkę cytryny i wraz z liskami mięty dodać do szklanki, uzupełnić Coca Colą i delikatnie wymieszać.

Inne wersje BECHEROVKI

CORDIAL
Jest to w 100% naturalny likier z ekstraktem z kwiatów lipy i białego wina, produkowany od 1910 r. Likier można pić mocno schłodzony, szczególnie do ciast i kawy. Jest również znakomitym składnikiem do drinków i napojów gorących.

Aperitiv KV 14
Jest to gorzki ziołowy napój alkoholowy, tradycyjnie sytuowany w grupie Bitter. Produkowany jest od 1966 r. Na etykiecie opiasny jest jako 14. źródło Karlowych Warów łączący pełny smak ziołowy z czerwonym winem. Najczęściej podawany jest schłodzony jako aperitif. Najbardziej znanym drinkiem z KV 14 jest jego połączenie z sokiem pomarańczowym.

Ice&Fire
Liker ten produkowany jest od 2014 r. Łączy w sobie dwa różne smaki w jednym momencie - ogień i lód. W pierwszym momencie przeważa wyrazisty smak gorzkich ziół, palącej chilli z subtelnym dodatkiem owoców cytrusowych, a po przełknięciu dodatek mentolu powoduje utrzymujące się uczucie chłodu. W chwili obecnej (2017 r.) nigdzie nie spotkałem tej wersji Becherovki, zniknęła ze strony internetowej producenta i nie za bardzo wiadomo co tak naprawdę się stało. Obawiam się, że została wycofana, a szkoda. W 2019 r. okazało się, że niestety produkcja Ice&Fire została zawieszona.

Zostaliśmy zauważeni.

Dział Marketingu firmy Jan Becher z Karlowych Warów, producenta Becherovki, dostrzegł naszą stronę. Poprzez swojego przedstawiciela w Polsce skontaktowali się z nami i w ramach podziękowań otrzymaliśmy kilka ciekawych upominków: 2 koszulki reklamowe, 2 kubeczki do picia Becherovki na gorąco, książeczkę z przepisami na drinki z Becherovki oraz buteleczkę smakowitego Lemonda. Serdecznie dziękujemy !!! W najbliższym czasie uzupełnimy naszą stronę o ciekawe przepisy z otrzymanej książeczki.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego