Obszar turystyczny Śląsk Opawski - Opavské Slezsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Śląsk Opawski - Opavské Slezsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Północne i Śląsk

Obszar turystyczny Śląsk Opawski.
(cz. Opavské Slezsko).

Obszar turystyczny Śląsk Opawski (Opavské Slezsko) jest częścią regionu turystycznego Morawy Północne i Śląsk (Severní Morava a Slezsko) i należy do województwa morawskośląskiego.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Jesionik Niski jest jednym z najstarszych obszarów geologicznych Europy. Leży na wschód od Jesioniku Wysokiego pomiędzy Hornomoravskim Úvalem a Niziną Śląską. Na wschodzie obszar zamykają Brama Morawska oraz Slezká Pánev. Jest to płaska wyżyna, której najwyższa, zachodnia część osiąga wysokość około 800 m n.p.m., natomiast najniższa 350 m n.p.m. Jesionik Niski jest poprzecinany licznymi dolinami rzek. Do najważniejszych rzek należą Odra, Budišovka i Moravice, na biegu której zostały wybudowane dwa zbiorniki wodne: Kružberk i Slezká Harta. W pobliżu znajdziemy ciekawe góry pochodzenia wulkanicznego: Velký i Malý Roudný, Uhlířský Vrch i Venušiną Sopkę. Warto odwiedzić również malownicze parki przyrodnicze Moravicę, Oderskie Vrchy, Údoli Bystřice, Sovinecko, gdzie występuje rzadki gatunek modrzewia "jesenickiego". Wodospady Rešovskie Vodopády na rzece Huntavě należą do najpiękniejszych w Republice Czeskiej. Wytyczono tu kilka ścieżek edukacyjnych: Bolatice, Hvozdice, Hanuše.

Miasto
Opawa zostało założone około 1195 roku. W 1742 roku stało się nawet stolicą Śląska Czeskiego. Pod koniec II wojny światowej znaczna część miasta została zniszczona, mimo to znajdziemy tu zachowane zabytki: ceglany, gotycki kościół parafialny Wniebowstąpienia Marii Panny, zbudowany w miejscu kościoła romańskiego z XIV wieku, klasztor franciszkański z XIII wieku, gdzie w krypcie są pogrzebani opawscy Przemyślidowie, barokowy klasztor dominikanów założony ok. 1291 r., gdzie dziś znajduje się galeria Domu Sztuki. Nad miastem dominuje wieża Hláska, ukończona w 1618 r. W centrum znajdziemy zabytkowe domy, a na północ od niego znajduje się sześcioboczna Švedská Kaple. Warto odwiedzić również neorenesansowe Slezské Zemské Muzeum, które jest najstarszym tego typu obiektem w Republice Czeskiej.

Arboretum Nový Dvůr koło Opawy zostało założone w 1958 roku i obecnie posiada bogaty zbiór roślin drzewiastych typowych dla tego obszaru, także egzotycznych, subtropikalnych i tropikalnych oraz szczyci się największą ilością gatunków rododendronów w Republice Czeskiej. Podczas jego zakładania został wykorzystany park pałacowy, który już w latach 1906-1926 był obsadzony rzadkimi okazami roślin drzewiastych.

Pałac Hradec nad Moravicą zyskał obecny wygląd po pożarze w 1796 roku. Najpierw został przekształcony w stylu empirowym i ze względu na wygląd elewacji otrzymał nazwę "Biały Pałac". W XIX wieku został rozbudowany o dwa budynki w romantycznym stylu tudorskiego gotyku - Červený Zámek i Bílą Wěž. Obiekt pełnił funkcję ważnego centrum kulturalnego i był odwiedzany przez artystów: F. Liszta, L.van Beethovena. We wnętrzach można obejrzeć luksusowo wyposażone sale reprezentacyjne i prywatne oraz niewielką ekspozycję o dziejach pałacu. Jest tu również cenna galeria obrazów i rzeźb.

Uzdrowisko Jánské Koupele
leży w krainie Červenohorskiej Plošiny, niedaleko doliny Moravice. Znajdują się tu znane źródła mineralne, odkryte już w XVIII wieku. Do dziś zachował się tu cenny, naturalny charakter terenu z pięknymi elementami krajobrazu oraz dogodnym klimatem i położeniem.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego