Menu główne:
Regiony turystyczne w Republice Czeskiej.
Wielu Polaków kojarzy Czechy głównie z Pragą. Rzeczywiście, Praga to miasto zachwycające swoją architekturą, jedna z piękniejszych stolic Europy. Nie sposób odkryć wszystkich jej tajemnic w czasie jednego pobytu. Do Pragi można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać jakiś inny jej skrawek. Mniej osób wie jednak, że atrakcyjność turystyczna Czech nie ogranicza się do pięknej stolicy. Czechy mogą bowiem zaoferować odwiedzającym ich turystom o wiele więcej.
Republika Czeska to wręcz idealne miejsce na udane wakacje. Na terenie kraju jest 12 zabytków na Liście Dziedzictwa UNESCO. Oprócz Pragi ciekawą architekturę, a także niepowtarzalną atmosferę ma Brno - historyczna stolica Moraw, Pilzno - metropolia Zachodnich Czech czy barokowy Ołomuniec, zwany „perłą na zielonej poduszce".
Koniecznie trzeba też odwiedzić Czeski Krumlov - prawdziwy klejnot architektury, czy Czeskie Budziejowice, gdzie warto spróbować pysznego piwa, znanego dziś na całym świecie. Czechy mają też wiele naprawdę uroczych małych miast, jak choćby Cheb - jedno ze starszych miast w Czechach czy Telč - „perła regionu Vysočina". Są tu liczne uzdrowiska (a najsłynniejsze z nich to niewątpliwie Karlovy Vary i Mariánské Lázně). Pełno jest w Czechach historycznych zamków i pałaców - Loket, Karlštejn, Křivoklát, Český Šternberk ...
Niezwykłym skarbem Republiki Czeskiej jest przyroda. Czesi mogą się poszczycić wieloma obszarami o czystym powietrzu i prawie nienaruszonej faunie i florze. To obszary parków narodowych (Czeska Szwajcaria, Karkonosze, Podyjí), rezerwaty biosfery (Třeboňsko, Pálava, Křivoklátsko, Szumava, Karkonosze, Białe Karpaty) oraz liczne obszary chronionego krajobrazu (m.in. Czeski Kras, Czeski Raj, Jesioniki, Góry Izerskie).
Republika Czeska składa się z trzech historycznych części. Są to: Czechy właściwe (cz. Čechy), Morawy (cz. Morava) i Śląsk Czeski (cz. České Slezsko). Ten podział nadal jest ważny dla tożsamości mieszkańców Republiki Czeskiej.
Czechy właściwe zajmują zachodnią część Masywu Czeskiego. Od północy graniczą ze Śląskiem, od zachodu z Bawarią, od wschodu z Morawami. Czechy właściwe inaczej nazywane są Bohemią (od łacińskiego określenia celtyckiego ludu Bojów zamieszkującego te tereny ok. V w p.n.e.). W języku polskim skrócona nazwa państwa czeskiego i jednego z tworzących je krajów są jednakowe (Czechy), co może być mylące. Język czeski rozróżnia Česko - państwo i Čechy - kraj.
Morawy - kraina położona w dorzeczu rzeki Morawy, ma powierzchnię ponad 26 tys km² i zamieszkuje ją 4,2 mln osób. Główne miasta Moraw to Brno (ok. 400 tys.), Ostrawa (330 tys.), Ołomuniec (ponad 100 tys.). Mieszkańcy Moraw - mimo, że swoją narodowość określają jako czeską - starają się zawsze podkreślać, że pochodzą z Moraw. Na przełomie VIII i IX w. było tu Państwo Wielkomorawskie. Od XII do XVI w. tzw. Marchia Morawska była zależna od królestwa czeskiego. W okresie monarchii austro-węgierskiej Morawy były osobnym krajem koronnym ze stolicą w Brnie.
Czeski Śląsk składa się ze Śląska Opawskiego, zachodniej części Śląska Cieszyńskiego (tzw. Zaolzie) oraz kraju hulczyńskiego. Stolicą regionu jest Opava.
Dla turystów zwiedzających Czechy o wiele bardziej przydatny niż podział administracyjny jest podział na regiony turystyczne. Wyróżnia się 15 głównych regionów turystycznych. Niektóre z nich podzielone są na mniejsze podregiony. Każdy z tych regionów jest wart osobnej wycieczki i naprawdę warto lepiej poznać kraj naszych Południowych Sąsiadów.
CZECHY Kraje i Okresy (województwa i powiaty)
Regiony turystyczne Republiki Czeskiej
REGIONY TURYSTYCZNE CZECH: