Utopence - typowa przekąska do piwa. - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Utopence - typowa przekąska do piwa.

Informacje ogólne > KUCHNIA CZESKA

Wstęp.

Jeśli mieliście okazję kiedyś być w typowym, czeskim lokalu pewnie zauważyliście dostępny w większości takich miejsc, stojący na widoku słoik z grubymi jak serdelki parówkami. To właśnie utopence. Oczywiście wiele osób będąc w czeskiej gospodzie i widząc słoik z marynowanymi serdelkami traktuje to wyłącznie jako lokalny koloryt i nawet im do głowy nie przychodzi żeby tego spróbować, ale moim zdaniem warto się przełamać. Są to swego rodzaju parówki (špekáčky), z niewielkimi kostkami słoniny widocznymi w przekroju. Całość jest włożona w octową marynatę z cebulą i papryczką. Utopence (topielcy) jest to genialna przekąska do piwa podawana we wszystkich piwiarniach w Czechach i na Słowacji.
Špekáčky - rodzaj kiełbasy produkowany z 50% wołowiny, 20% wieprzowiny i 30% posiekanej w kostkę słoniny. Powinny mieć około 3-4 cm średnicy i mieć długość około 5-7 cm. Pierwsze špekáčky pojawiły się w 1891 roku w Pradze na Wystawie Jubileuszowej. Od 2011 roku kiełbaski te są na liście Gwarantowanych
Tradycyjnych Specjalności, które rejestruje się w Komisji Europejskiej.

Składniki.

SKŁADNIKI ZALEWY:

- ocet 10%               - 300 ml,
- woda   
                 - 1 litr,
- sól   
                     - 2 łyżeczki
- cukier   
                 - 4 łyżeczki
- olej   
                     - 1 łyżeczka


PRZYPRAWY:

- gorczyca                  - 2 łyżeczki
- czarny pieprz   
        - 10 ziaren i mielony
- liść laurowy  
           - 1 duży
- ziele angielskie
        - 1 łyżka
- czosnek  
                 - 1-2 zmiażdżone ząbki


SKŁADNIKI:

- serdelki                    - 1 kg
- cebula  
                   - 0,7 kg
- papryka czerwona
    - 1 szt
- ogórki konserwowe
  - 2-3 sztuki
- pieczarki  
                - 300 g drobnych (opcja)

Sposób przygotowania.

1. - PRZYGOTOWANIE ZALEWY - Do wody z octem dodać sól, cukier, olej, gorczycę, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Wolno doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 10-15 minut. Pod koniec gotowania można wrzucić do zalewy (opcjonalnie) umyte, drobne pieczarki. Następnie odstawić zalewę do wystudzenia do temperatury pokojowej. Zawsze spróbować "na smak" zimną marynatę (smak zimnej najbardziej przypomina smak końcowego produktu), by w razie konieczności nieco ją doprawić lub rozcieńczyć.

2. - PRZYGOTOWANIE KIEŁBASEK - Kiełbaski obieramy z osłonek, nacinamy nożem wzdłuż i w powstałe nacięcia nasypujemy nieco mielonego pieprzu. Cebule kroimy w cienkie półplastry , nieobrane ząbki czosnku miażdżymy nożem, ogórki konserwowe i paprykę kroimy na wąskie paski.
Do każdej kiełbaski włożyć talarek lub dwa cebuli, 2-3 paski papryki oraz ogórka konserwowego. Spiąć wykałaczkami.

3. - PRZYGOTOWANIE POTRAWY - Do wymytych słoików nakłada się 1 cm warstwę cebuli oraz zmiażdżone ząbki czosnku. Na nią układa się ciasno warstwę faszerowanych kiełbasek. Na to znowu warstwa cebuli i kolejna kiełbasek aż do napełnienia słoja. Na wierzchu słoika powinna być warstwa cebuli. To wszystko trzeba zalać przestudzoną zalewą, tak żeby wszystko zakryła. Słój zakręcamy.
Pierwszą noc słój powinien stać w temperaturze pokojowej. Następnie odstawiamy go na kilka dni (najlepiej tydzień) w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie przenosimy słój na kolejny tydzień do lodówki. Po otwarciu przechowywać w lodówce, szczelnie zamknięte w słoiku z zalewą.

SPOSÓB PODANIA - Najsmaczniejsze utopence wychodzą z oryginalnych czeskich serdelków (spekačky - z kostkami słoniny w masie), ale zrobione z naszych
, grubych parówek, jeśli są zwarte, również smakują. Sposób ich podania również jest bardzo prosty: podaje się je na talerzu z białym pieczywem, udekorowane cebulką i papryką,
przy którym stoi kufel zimnego piwa ...

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego