Kraj Zliński - Zlínský kraj. - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Kraj Zliński - Zlínský kraj.

Informacje ogólne > Podział administracyjny

Kraj Zliński (cz. Zlínský kraj).
  - stolica: Zlín (cz. Zlín),
  - powiaty: Kromieryż, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlin.


Powierzchnia -
3 964 km²
.

Centrum administracyjnym województwa zlińskiego jest miasto Zlin. W skład województwa wchodzą cztery powiaty: Kromierzyż, Uherské Hradiště, Vsetín oraz Zlin. Osadnictwo skupia się przede wszystkim na obszarach nizinnych, w ramach struktury osadniczej przeważają małe miejscowości o liczbie mieszkańców do 2000.

Województwo zlińskie zajmuje środkową część Moraw Wschodnich i ma dość zróżnicowane warunki przyrodnicze. W jego części zachodniej są dwa obniżenia: dolna część Obniżenia Górnomorawskiego i północna część Obniżenia Dolnomorawskiego. W kierunku wschodnim obszar się wznosi aż do systemu Karpat: Beskidów, Jaworników i Białych Karpat. To ma wpływ na zróżnicowanie warunków klimatycznych i glebowych. Teren obniżenia jest bezleśny, obszary górskie są pokryte rozległymi lasami iglastymi. Najważniejsze gałęzie przemysłu to: gumowy, maszynowy, włókienniczy, odzieżowy i garbarski oraz elektrotechniczny. Rolnictwo jest skoncentrowane na obszarach nizinnych. Bardzo dobre warunki (czarnoziemie, łagodny klimat) na obniżeniach umożliwiają uprawę pszenicy, buraka cukrowego i jęczmienia słodowniczego. Na terenach górskich i podgórskich przeważają ziemniaki i rośliny pastewne.
Do najatrakcyjniejszych rejonów, z punktu widzenia piękna i oryginalności przyrody, należy Wołoszczyzna Morawska. Słynne jest muzeum na wolnym powietrzu w Rożnowie pod Radhoszczem. Bardzo popularnym uzdrowiskiem leczenia dróg oddechowych i organów trawiennych są Luhaczowice. Dużymi ośrodkami miejskimi są Uherské Hradiště, Kromierzyż, Vsetín i Valašské Meziříči.

Z punktu widzenia ruchu turystycznego terytorium województwa zlińskiego dzieli się na trzy turystyczne regiony marketingowe: Jižní Morava, Severní Morava a Slezsko i Střední Morava (Morawy Południowe, Morawy Północne oraz Śląsk i Morawy Środkowe). Obszar Białych Karpat znajdziemy na liście rezerwatów biosfery UNESCO i tworzy jednocześnie CHKO. Na północnym skraju województwa zlińskiego znajduje się CHKO Beskidy. Ze względu na położenie obszaru przy granicy ze Słowacją część województwa zlińskiego jest włączona do transgranicznej współpracy w ramach Euroregionu Bílé Karpaty.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego