Obszar turystyczny Zvičína i okolice - Podzvičinsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Zvičína i okolice - Podzvičinsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Wschodnie

Obszar turystyczny Zvičína i okolice.
(cz. Podzvičinsko).

Zvičína i okolice jest obszarem turystycznym wydzielonym z regionu turystycznego Czechy Wschodnie (Východní Čechy) i należy do województwa hradeckiego. Jest to obszar leżący w sąsiedztwie Karkonoszy i Czeskiego Raju, który może zaproponować turystom niezwykłą skarbnicę zabytków kultury, historii oraz przyrody: kompleks barokowy Kuks i Betlém, zamek Pecka, królewskie miasta Dvůr Králové i Jaroměř, stanowiące wiano żon królów oraz unikalne uzdrowiska w Lázních Bělohrad (kąpiele bagienne). Dziś obszar ten oferuje wyjątkowe krajobrazy, zabytki historyczne, malownicze wioski i ciche doliny, które są poprzecinane gęstą siecią oznaczonych szlaków rowerowych i tras prowadzących do najciekawszych obiektów.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Pałac Kuks został wybudowany w uroczej krainie przez hrabiego F.A.Šporka. Do dziś zachował się jedynie budynek szpitalny, przyszpitalny kościół Najświętszej Trójcy z grobowcem rodzinnym Šporków oraz schody z kaskadą wodną. Największą ciekawostką Kuksu są dekoracje rzeźbiarskie - dzieło Matyaša Bernarda Brauna. Najbardziej znane jest dzieło "Cnota i Występek" (Ctností a Neřestí) na tarasie szpitala. Z tej samej pracowni pochodzą rzeźby i płaskorzeźby w ścianach skalnych w pobliskim Parku Przyrodniczym Betlém.

Dvůr Králové nad Łabą jest sławny z jedynego w swoim rodzaju ZOO połączonego z safari. Należy do najpiękniejszych i największych europejskich ogrodów zoologicznych. Przez specjalistów jest uważany za unikalny bank genów, przede wszystkim zwierząt afrykańskich. Na 27 hektarowym obszarze safari można się wybrać na przejażdżkę safaribusem. Za najatrakcyjniejszy uchodzi pawilon "Vodní Světy", w którym znajdziecie ekspozycję rafy koralowej z największym systemem akwariów morskich w Republice Czeskiej wraz z systemem akwariów tworzących sztuczną rzekę tropikalną z krokodylami. Do ciekawostek należy także galeria "Pravěk očima Zdeňka Buriana".

Miasto ogrodów i parków
Jaromeř-Josefov leży u zbiegu trzech rzek. Miejsce to zachęca odwiedzających swymi zabytkami i tradycją kulturalną. Najbardziej znaczącym zabytkiem jest gotycki kościół św. Mikołaja z bogato zdobionym ołtarzem. Na historycznym rynku miejskim z podcieniami dominuje Mariánský Sloup z XVIII wieku M.B.Brauna. Do zabytków czeskiej architektury nowoczesnej należy Wenkeův Dům zbudowany w r. 1911 według projektu J.Gočara. Teraz znajduje się tu Muzeum Miejskie oraz Galeria. Rzeźbiarsko-kamieniarska szkoła w Hořicich opracowuje piaskowiec wydobywany w okolicy. Szkoła została założona w r.1884. Od roku 1966 w kamieniołomie św. Józefa odbywają się warsztaty rzeźbiarskie artystów z całego świata. Wyniki ich pracy są dostępne dla publiczności i tworzą unikalną wystawę. Dalszymi godnymi uwagi miejscami są Galerie Plastik, pomnik J.Husa oraz portal na Novým Hřbitovie.

Zamek Pecka pierwotnie był gotyckim grodem, wybudowanym na początku XIV wieku, który w XIV wieku został przebudowany na renesansowy pałac. Po pożarze w roku1830 roku popadł w ruinę.

W miasteczku
Lázně Bělohrad znajdziemy Annenskie uzdrowisko z kuracjami bagiennymi. Kurort jest otoczony parkiem przyrodniczym Bažantice z ośrodkiem sportowym i kortami tenisowymi. Leczenie sanatoryjne ma tu 130-letnią tradycję
.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego