Specyjały i ciekawostki czeskiej kuchni. - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Idź do spisu treści

Menu główne:

Specyjały i ciekawostki czeskiej kuchni.

Informacje ogólne > CZESKA KUCHNIA

Republika Czeska jest podzielona na trzy regiony: Czechy (łac. Bochemia), Morawy i Śląsk Czeski. Jest to kraj o bogatej historii, która jest zawarta także w tutejszych potrawach. Kraj będący przez setki lat pod wpływem Austro-Węgier, a po II wojnie światowej połączony ze Słowacją, posiada znamiona wszystkich tych państw. Jednakże, mimo kulinarnych wpływów sąsiadów, Czesi zachowali również swoje narodowe potrawy, które pozostały oryginalne i zachowały smak staroczeskich kulinarnych przepisów. Kuchnia czeska to prawdziwe bogactwo smaków, szczególnie dla wielbicieli tradycyjnych dań przyrządzanych według starych receptur. Prawdziwe czeskie dania najłatwiej można odnaleźć w mniejszych miejscowościach, w których utrzymał się jeszcze duch starych, dobrych, nieskomercjalizowanych czasów.

Zupy.

Czesi uwielbiają również zupy (cz. polévky), które są podstawą każdego obiadu. Najsłynniejsza w Pradze jest zupa z flaków (cz. drstkova polévka), w innych regionach Czech serwuje się równie wspaniałą zupę czosnkową z serem (cz. česnečka se sýrem).

Dania główne.

Należy zaznaczyć, że kuchnia czeska jest raczej ciężka i kaloryczna, ale bardzo smaczna. Obok wędlin, serwowane są wszelkiego rodzaju mięsa. Na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się wieprzowina, duszona w rozmaitych sosach lub opiekana na ruszcie (cz. vepŕova pečeně). Bardzo popularną przekąską są smażony żółty ser (cz. smažený sýr) z frytkami (cz. hranolky) oraz smażony Camembert (cz. smažený hermelín). Dość nietypowym dla Polaków, acz smacznym daniem jest polędwica w sosie śmietanowym z żurawiną i bułczanymi knedlikami (cz. svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem). Dla chcących odpocząć od mięs polecam smażony kalafior (cz. smažený květák), bardzo smaczny, ale zdecydowanie lżejszy.

Zamawiając potrawę w restauracji lub innym większym lokalu gastronomicznym należy pamiętać, że danie główne składa się z mięsa, ryby lub drobiu oraz ziemniaków (cz. brambory) czy knedlików, bez których kuchni czeskiej nie można sobie wyobrazić. Występują knedliki bułczane (cz. houskový knedlík), które zdecydowanie wolę oraz ziemniaczane (cz. bramborový knedlík). Osobno zamawia się sałaty i surówki, a najczęściej serwowanym warzywem jest duszona, czerwona lub biała kapusta (cz. zeli).

Desery.

Zwieńczeniem każdej kulinarnej uczty są desery podawane w eleganckich kawiarniach i cukierniach. Jednym z nich są również knedliki przyrządzane na słodko z dodatkiem owoców. Innymi słynnymi deserami są: narodowe ciasto zarówno Czechów jak i Austriaków, a mianowicie jabłkowy strudel (cz. jablkový štrůdl) oraz bułeczki z powidłami (cz. český kolač). Bardzo popularnym deserem są dobrze nam znane naleśniki (cz. palačinky) podawane z owocami, konfiturami lub orzechami i bitą śmietaną.

Piwa.

Czeskie jadło najlepiej smakuje w piwiarniach i gospodach, w których grzechem byłoby nie skosztowanie czeskiego piwa. Republika Czeska to kraj piwoszy, a piwowarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł na tych ziemiach. Najczęściej spożywa się piwo jasne (cz. svétlé), ale również popularne jest piwo ciemne (cz. tmavé). Często piwo bywa określane jako 10-tka lub 12-stka, ale nie chodzi tu o zawartość alkoholu, ale o zawartość ekstraktu, bowiem Czesi piją piwo dla smaku, a nie dla upojenia alkoholowego. Obok magnatów piwowarskich (Staropramen, Budvar, Gambrinus, Krušovice czy Prazdroj) istnieją również mniejsze, znakomicie prosperujące browary, produkujące swoje własne rodzaje piwa. Przy okazji warto wspomnieć o jednym z przysmaków czeskiej kuchni, o utopieńcu (cz. utopenec). Są to moczone w occie i w oleju, faszerowane cebulką serdelki podawane do piwa.


Inne alkohole.

Osoby, które nie gustują w piwach, mają ogromny wybór win i mocniejszych alkoholi. W Czechach są dwa główne regiony zasobne w winnice. Są to okolice Pragi oraz Brno na Morawach. Najwięcej produkuje się win białych, aczkolwiek nie są one aż tak smaczne jak czerwone. Ciekawostką jest sprzedawany na ulicznych straganach burczak (cz. burčák). Burčák to częściowo sfermentowany moszcz z winogron. Wśród Czechów to napój kultowy, rozpoczynający swoiste cykliczne misterium związane ze zbiorem winnych gron i zamianą ich w wino. W obrocie handlowym można go oferować tylko w okresie od początku sierpnia do końca listopada, ale ponieważ napój pod tą nazwą można produkować tylko z winogron zebranych na terenie Republiki, to faktycznie prawdziwy czeski/morawski burčák jest dostępny najwcześniej dopiero pod koniec sierpnia. Burčák jest świetnym źródłem minerałów, drożdży i witamin, głównie z grupy B. Wpływa znakomicie na trawienie i oczyszczanie organizmu.
Natomiast, jeśli chodzi o wysokoprocentowe alkohole najsłynniejsze to: Becherovka, Borovička oraz Slivovica. Czesi znani są również z produkcji Absyntu, trunku, kiedyś sporządzanego na bazie piołunu, z którego, po odpowiedniej obróbce, uzyskiwano tujon - substancję halucynogenną
.


 
Search
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego